Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Mi a földelés, mi a nullázas?

Mi a földelés, mi a nullázas?

Figyelt kérdés
Magyarázza már el valaki, hogy mi a nullázás, és mikor lehet eszt használni? Hallottam, hogy nem mindíg szabad használni a nulla vezetőt védelemre, de nem értem mikor, teljesen bele vagyok zavarodva, segitsetek kérlek és ha tudtok valami jó oldalt irjátok le, mert elég kamu vagyok és nehezen értek, mi a nullázás és mikor használható?

2016. aug. 16. 16:47
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
3%
A null nevu vezet arra valo hogy ne teged razzon meg az aram ha meghibasod az eszkoz. De jobb ha a kozelebe sem mesz egyik vezeteknek sem es hivsz egy szerelot.
2016. aug. 16. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
2016. aug. 16. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
51%

A foldeles a vedelem, abban nem jar aram.

A nullaban ugyanannyi aram van mint a fazisban, korbe forog.


Nem ajanlatos a nullat vedelemnek hasznalni mert nagyon porul jarhatsz ha megszakad a nulla a szolgaltato fele. Akkor a null szakadt reszen szinten fazis jelenik meg es ugyanolyan utos lesz mint a fazis.

2016. aug. 16. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

A legtöbb ember, akivel beszélsz, pongyolán használja a kifejezéseket.

Ha a vastagbets kérdésedet nézzük, akkor egy válasz az, hogy ebben

[link]

az anyagban a 2.3.1. és a 2.3.2. pontok.


De földelés alatt sokszor csak azt értik, hogy van védőérintkezős aljzat, s be van kötve benne a védővezető.


" nullázás, és mikor lehet ezt használni?"

Ma Magyarországon minden kisfeszültségű, közcélú hálózat nullázott. Ezért aztán ez a kijelentés:

" nem mindig szabad használni a nulla vezetőt védelemre"

kissé kétes, mert

- egyrészt mindig azt kell használni olyan értelemben, hogy a hibaáram a nullán keresztül ér vissza a forrásig

- másrészt sosem azt kell használni, de csak azért, mert nem nullának, hanem PEN vezetőnek hívjuk azt a szakaszát, ahol hibaáram is folyhat

- harmadrészt sosem azt kell használni, hiszen a készülék előtt általában szétválik a funkció, és van külön védővezető

Namost akkor vajon mire gondolt a kijelentő, és jót jelentett-e ki?

2016. aug. 16. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Túl elbonyolitottad :-D

Egyszerübben:

A null vezeték áramot szállit, ugyanugy mint a fázis.

A védővezeték nem szállit semmit, a földre van kötve a főelosztodobozban. A szerepe az hogy ha bárhol hibás egy készülék akkor földel és téged nem ráz a defektes cucc.


Namármost a leggyakoribb hiba hogy a földvezetőt nem a földre kötik a tablóban hanem a nullra, bízva abban hogy a null a szolgáltato dobozában (kint az utcán) le van földelve. Tehát egy feltételezésre bizzuk az életünket.

2016. aug. 18. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Akkor tanuljunk még, jó?


"A védővezeték nem szállit semmit, a földre van kötve a főelosztodobozban."

Nem. A földre IS van kötve, de a lényege a nullával való összekötés (mint a végén kiderül).


"A szerepe az hogy ha bárhol hibás egy készülék akkor földel és téged nem ráz a defektes cucc."

Nem. A szerepe az, hogy ha bárhol hibás egy készülék, akkor a nullavezetővel összekötés miatt zárlati áram lesz, és ez megmozgatja vagy a kismegszakítót, vagy a FI-relét.


"Tehát egy feltételezésre bizzuk az életünket."

Pontosabban: Erre a "feltételezésre" bízza az EGÉSZ ORSZÁG az életét kb 1980 óta. Az elhatározás, hogy ez lesz, az meg 1964-ben jelent meg rendeletként. A feltételezés meg a valós helyzet között meg az a különbség, hogy megvannak azóta a megfelelő intézkedések arra, hogy ebből az összekötésből baj ne legyen. Szerintem még szó szerint egyetlenegy baleset sem volt ebből.


No, hát ezért nem lehet ezt egyszerűbben írni, mert ez nem egyszerűbb.

2016. aug. 18. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 homo ludensz ***** válasza:

Úgy tudom, lehet hogy tévedek de nekünk a 3 szigetelt dróton jön be a fázis és a szigeteletlen feszítődrót a 0.

Halványan emlékszem rá mert kb.83-ban lett kész a házunk és akkor kötötték be. 3x16A van mert akkor annyit adtak. Megjegyezném hogy valahol talán a mérőszekrény alatt leütött a villanyszerelő egy jó 3 méteres szondát a fal tövében és arról is jön fel vezeték. Gondolom a védő földelés.

2016. aug. 18. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Ez általában így van. Csakhogy ha előszednél tervet, bekapcsolási lapot, első szerződést a szolgáltatóval, stb, azon rajta lenne, hogy: Érintésvédelem: NU vagy NEFH. És ha a szerelőd jól csinálta, illetve ha bekapcsoláskor megnézték, akkor az elosztótáblán össze van kötve a nulla és a földelés és a lakásba menő védővezetők. Ebben a megvalósulásban a leütött földelés nem a hibavédelem elsődleges módja, hanem a nullázás egyik intézkedése amiatt, hogy a #5 által felvetett kellemetlen lehetőség, a nullavezető szakadása, stb ne járjon kellemetlen következményekkel.
2016. aug. 18. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 D.O.81 ***** válasza:
77%

Üdv!


Földelés:

Mikor a transzformátor csillagpontja le van földelve. A transzformátorról lecsatlakozó három fázis a fogyasztóig el van vezetve. Itt a fogyasztóba becsatlakozik és annak érinthető fém felületei szintén le vannak földelve.

A hibaáram a földön keresztül jut vissza a transzformátor csillagponjába. Ezt a módszert manapság már elvétve használják. Ez a TT rendszer.

Nullázás:

Mikor a transzformátor csillagpontja szintén le van földelve, de el is van vezetve a fogyasztóig. Ez egy úgynevezett négyvezetékes rendszer. Tartalmazza a három fázist és a nulla vezetőt. Ez általában PEN vezetőnek azaz védővezetővel egyesített nullavezetőnek is szokták nevezni. Egyes háromfázisú rendszereknél ez a vezeték a védővezeték, mert a gép csak a három fázist igényli. Ez a TN-C rendszer.

Bizonyos esetekben viszont a fogyasztás helyszínén külön szekrényben a védővezetőt leágaztatják a PEN vezetékről, mivel a berendezések a nullavezetőt is igénylik. Ekkor az elosztóhelyig négy vezeték, majd onnan a fogyasztóig öt vezeték halad tovább (L1, L2, L3, N, PE). Ez a TN-C-S rendszer.

Illetve van mikor transzformátor földelt csillagpontjából nem csak a nulla, hanem a védővezetőt is elvezetik külön a fogyasztóig. Ez egy ötvezetékes rendszer, ekkor a védővezetőben üzemszerűen nem folyik áram, csak hiba esetén. Ez a TN-S rendszer.


A nullavezető üzemszerűen vezet fázis, vagy különbözeti áramot, míg a védővezetőben csak akkor folyik áram, ha a rá csatlakoztatott készülék megérinthető fém részei felé, valamilyen ok miatt fázis áram nem kezd el folyni.


Üdv.

2016. aug. 19. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Ja, hát ez van leírva abban az anyagban, amit a #4 hozzászólásban 3 napja belinkeltem.
2016. aug. 19. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!