Porszívó motorból körfűrész?
A porszívók teljesítménye, kb. 1500W az elégnek tűnik, itt inkább a fordulatszámmal és a terhelhetőséggel van a gond.
Ugye a porszívó sose fog megszorulni, egy körfűrésznél meg bármikor.
Bár az 1500W a porszívónál felvett teljesítmény, ha "megnézed" igencsak meleg levegőt fúj, elég rossz lehet a hatásfoka és ezzel a tényleges (tengely) teljesítmény.
Nem tudom, én nem porszívó motorban gondolkodnék...
Szerintem áttétel, esetleg lendkerék szükséges lehet, de még így sem garantált a siker.
Amúgy elég gányolósnak hangzik, sok buktatója lehet a projektnek.
Nagyon nem célszerű keverni a motor felvett és leadott teljesítményét.. A porszívónál igen nagy a parasztvakítás.
Majd ha meglátod egy 1500Wattos porszívó motor tengelyét, akkor rögtön kéltelyeid támadnak jó ötlet volt-e azt választani.. Egy golyóstollnál nem több.
És nézz meg mellette egy szimpla, akár a legkisebb teljesítményű kézifűrész tengyelyt.
Szia Ssj4Songoku!
Sajnos ez az ötlet felejtős! Hogy miért? Mert az összes háztartási gépekben levő villanymotorok arra a feladatra lettek tervezve, amilyen gépbe az van. Más „barkács” gépbe beépítve nem felel meg, mivel más környezetbe balesetet, tüzet okozhatnak.
Vegyük sorjába: 1. teljesítmény (orosz kis barkácsgép 270W kb. 140mm-es körfűrésztárcsával) ez a teljesítmény (lassú előtolásnál) még épp megfelelne a céljaidnak.
Inkább 1400f/perc fordulatszámú 750-1100W körüli motor kell neked. (pld. a kézi körfürész (orosz) is 1100W)
Az igaz, hogy a porszívó motor 1000-1500W körül van, de milyen fordulaton? Terheléstől függően 10000f/perc is lehet. Most nézz meg egy gyári körfűrészlapot amin rajta vannak azok az adatok, amiket a fűrészlap biztonságos használatánál be kell tartani. Lényeges adat a megengedett maximális fordulatszám. A porszívómotor „túlpörgetné” a fűrészlapot, és egy szögbe véletlen belevágva szétröpülne a fűrésztárcsa, és örülhetnél, ha nem téged találna el!
2. Mechanikus kialakítás: mint előttem is írták a motortengely nagyon vékony, tehát ide ez sem felel meg. A motor átmérőjéhez még hozzáadod az asztallap vastagságát aztán kiderül, hogy a körfűrésztárcsa alig lóg ki az asztalból. Tehát jelen esetben a körfűrésztárcsát emiatt (más motor esetén is) egy különálló csapágyazott tengelyre kell szerelni, és ékszíj közbeiktatásával meghajtani.
3. IP védettség: [link]
A háztartási gépekből kiszerelt motorok más környezetbe kerülnek, ahol a motorba por, pára, víz, szösz, f ű r é s z p o r is bekerülhet. Főleg nyitott, kommutátoros motorok veszélyesek ilyen szempontból. A porszívó motor és egyes mosógépmotorok ilyenek.
Szikrázó kommutátor+fűrészpor ??????????? rádbízom a választ!
4. Érintésvédelem: mivel ez barkácsgép, és Te csináltad mincs levizsgáztatva érintésvédelmi szempontból. Csak védőföldeléses konnektorba dughatod csak bele (és a védőföld be legyen kötve a konnektorba) A motortest és a gépállvány (ha vasból van) össze legyen földelve!
Nagyon ajánlom az ÉV (érintésvédelmi) relé bekötését (ha ilyen nincs a villanyóraszekrénybe, de ezt már szakemberre bízd)!!
A kábel amit beszerelsz a gépbe, legalább 2.5 mm2 MTK vagy ennek megfelelő legyen. Kisebb keresztmetszetű is elég lenne, de itt a mechanikus behatásokra is gondolni kell. (földön van, rálépünk stb.) A kapcsolót az asztal lapja alá szereld úgy, hogy kézre legyen, de egy leeső munkadarab ne tudja letörni. A kapcsoló dobozba legyen, és a kábelek ki és bevezetéshez tömszelencét kell használni (tömítő szelence) A fűrészpor a legkisebb résen is be tud jutni. Ha a kapcsoló doboza fém, akkor abba is be kell kötni a védőföld (zöld/sárga) vezetékét.
5. Stabilitás: A motort minél lejjebb szereld a géptestbe, mert akkor alacsonyan lesz a gép súlypontja. (nem tud könnyen felborulni)
6. Balesetelhárítás: A körfűrész veszélyes gép. Az hogy Te meg tudsz építeni egy gépet, még nem jelenti azt, hogy fűrészelni is tudsz rajta. Csak óvatosan először. Kis fadaraboknál használj előtolófát. (ez egy olyan lécdarab, aminek a vége „V” alakban ki van vágva, és ezzel tolod a faanyagot a fűrésznek) Használj szemüveget, „mert jobb ma egy szemüveg, mint holnap egy üvegszem” (ezt nem én találtam ki, de érdemes megfogadni)
Ha befejezted a munkát, á r a m t a l a n í t á s (kihúzod a dugót a konnektorból) (esetlegesen odatévedő gyerekek ne tudják bekapcsolni)
7. Utószó: Hát röviden és tömören hirtelen ennyi jutott az eszembe, de még minden ponthoz lehetne írni legalább egy oldalt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!