Mi a feladata az olvadóbiztosítónak? Lent!
Hali. Ha egy villanyba szerelném az olvadóbiztosítót (A fázis kábelt ezen keresztül vezetném a villanyba) akkor ennek az lenne a feladata, hogy ne engedjen a megengedettnél több áramot a villanyba? Ha pl. a kábelekben valamiért több áram menne, mint 230V akkor a olvadóbiztosító megszakad, és nem engedi a túlfeszültséget a villanyba, és a többi alkatrészébe?
Ilyen a biztosító:
Értem. És ezt a biztosítót helyettesítheti az, amit a kérdésben linkeltem?
Ami egy ehhez hasonló villanyban van (ugyan ilyen üveg) arra az van írva, hogy: 2A 5X20
A másikban egy ilyen eszközzel van megoldva:
Ebbe is ilyen szerelnék. A bekarikázott részbe kell tenni a biztosítót.
2A -> két amper
5x20 -> 5 mm átmérőjű, 20 mm hosszú henger
Azért egy üvegcsöves olvadó és egy Diazed nem egészen ugyanaz. Amúgy már bocs de a kérdésed annyira fogalomzavaros, hogy jobban tennéd ha nem nyúlnál bele. Ha jól láttam a fotót ez valami motor nem? Ekkora motorhoz nem biztos, hogy jó egy üvegcsöves olvadó (pl. zárlati megszakító képesség). És keress meg valami szakembert, aki ezt megcsinálja neked! Egy olvadóbiztosítónak a feladata túláram korlátozás. Ennek méretezése nem egy annyira egyszerű feladat mint azt elsőre gondolod. Alapvetően védheti a készüléket (pl. egy motor, egy elektronika stb.), vgy védheti a vezetéket. A villamos gyakorlatban a túláram (azaz a méretezési áramerősségnél nagyobb áram bármiben) rendellenes melegedést végső esetben tüzet okozhat. A túláram lehet egy meghibásodás miatti megnövekedett áram (vagy azért mert valaki belebarkácsol a rendszerbe...), a másik oka lehet egy zárlat. A kettő kzött lényegében az a különbség, hogy zárlat esetén lényegesen nagyobb áram képes folyni a vezetőkön, készülékeken. Azonban úgy kell méretezni mindent, hogy a zárlati áram se okozzon maradandó károsodást. A védelmi készüléket (pl. olvadóbiztosító, kismegszakító, megszakító, stb.) úgy kell méretezni, hogy 1./ megvédje a készüléket amit véd, 2./ az adott körülmények között maximálisan kialakuló zárlati áramot is biztonságosan megszakítsa, 3./ ne legyen indokolatlan működés (azaz csak akkor szakítsa meg az áramkört amikor tényleg szükséges).
A túlfeszültség (pl. tranziens, elsődleges villámcsapás, villám áram kelltette túlfesz. stb.) levezetése, korlátozása megint egy teljesen más ettől független dolog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!