Mikróba aranyozott szélű tányért nem szabad tenni, de kanalat igen. Hogy is van ez? Mi a különbség?
Ilyesmi fémállványok vannak bennük és persze forognak is. Olyan nagy tervezettséget nem látok benne, azonkívül, hogy megálljon rajta a hús.
"Hallottam már mindenféle teóriát..."
Cicukám, nem raksz bele fémet és kész.
Az ne zavarjon hogy nem megy mindig tönkre azonnal.
A kávéskanál trükknél is rövidzárként viselkedik a fém, csak éppen nagy a tömege és így a hőtehetetlensége, főképp ha folyadékhűtése van.
A tányéra felhordott vékony rétegben keletkező örvényáram viszont már elegendő ahhoz hogy szétégesse a vékonyka fémet, a porcelán elég jól hőszigetel a fémhez képest, így semmi sem hűti.
Próbáld ki, arany szélű csészével, amt lefordítva egy vízzel telt edénnyel raksz a mikróba.
Nem fog leégni és szikrázni. Ez a különbség.
Ha nincs ilyened vagy nem akarod feláldozni a nagyi eszcájgját, alufólia csíkkal is működik a kísérlet.
Egyéb kérdés?
na, hallgass a 12-esre.
az akármilyen fémből körbeérő, zárt hurkot képező tárgyban indukálódik akkora delej, amitől pont szétég a fám fólia. a kanál csak egy rúd, és mint az oskolában tanították, az nem áramkör.
sőt...némelyik porcelánnak látszó edény, tál előfordul, hogy melegszik..nos a masszában ólom van...
..."Hogyan hat a fém a mikrósütőben az ételre?
A kanál semmilyen hatást nem gyakorol az ételre. A mikróban hagyott fém csak akkor okoz bajt a főzés során, ha a) nagyon vékony, b) éles vagy hegyes. A mikrohullámok ide-oda lökdösik az elektromos töltéseket a fémben, ezért ha a fém túl vékony, ugyanúgy felmelegszik, mint a villanykörte izzószála, és tüzet okozhat. Ha pedig a fém éles vagy hegyes, a töltések összegyűlhetnek az hegyes részeken, és szikraként pattanhatnak ki. De mivel a kanál vastag volt, és a széleit lekerekítették, a rajta átáramló töltések semmilyen bajt nem okoztak.
Ami az ételt illeti, a kanál valamennyire visszairányította a mikrohullámokat, de valószínűleg anélkül, hogy a főzésben észrevehető változást okozott volna. Amikor kivette az ételt, biztosan nem maradt benne semmilyen sugárzás. Általában nem okoz bajt, ha kanalat hagyunk egy csésze kávéban, amikor felmelegítjük. A fémkanál még csökkentheti is a folyadék túlhevülésének a valószínűségét. A túlhevített folyadékok heves forrásba kezdenek, ha megzavarjuk őket, és komoly sérüléseket okozhatnak..."
Forrás: www.kfki.hu/chemonet/
Igen, ezt eddig is tudtam, hogy a kanál nem okoz bajt (sokan nem hittek nekem itt), de a kérdésem arra irányult, hogy a tányér széle az miért? Elvégre se nem hegyes, se nem "vékony", ugyan úgy lekerekített.
De ha jól összeraktam a tanulságot a válaszokból, akkor annak az az oka, hogy zárt hurkot képez, és tekercsként funkcionál, aminek következtében örvényáramok keletkeznek. Vagy mi. Ok
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!