Mikróba aranyozott szélű tányért nem szabad tenni, de kanalat igen. Hogy is van ez? Mi a különbség?
Sok ilyen kérdést tettek már fel, hogy mi történik, ha kanalat teszünk a mikróba, és akkor mindig az volt a válasz, hogy semmit, mert a kanál által visszavert hullámokat a kaja elnyeli, meg le van kerekítve a széle, ezért nem szikrázik, bla bla. De egy tányérnál meg azt írják, hogy az mindenképp szikrázik.
Amúgy ki is próbáltam, direkt kanállal melegítettem, ráadásul jó naggyal, és semmi sem történt.
"Alapszabály, hogy semmiféle fémtárgyat (kanál, villa, fémedény, alufólia, fémtartalmú festékkel bevont tányér, stb) nem szabad a mikrohullámú sütőbe helyezni, mert ez a sütő, illetve a fém tárgy károsodását okozhatja. Ugyanakkor ez alól lehetnek speciális kivételek (lásd lejjebb).
A fém felületekről a mikrohullám visszaverődik, ami megváltoztatja a mikrohullámok útját, így azok visszajuthatnak a magnetronba, ami a magnetron túlmelegedését és végső soron tönkremenetelét okozhatja (a magnetron a mikrohullámú sütő legdrágább alkatrésze).
Mivel a fémek nagy számban tartalmaznak szabad elektronokat, ezeket az elektronokat a mikrohullámok elektromos tere mozgásba hozza, tehát elektromos áram indul meg a fémben. A fémek az elektromos áramtól felmelegszenek, ami olyan mértékű lehet, hogy a fém egyes részei megolvadnak.
A fémek hegyes végződésein, élein (pl. villa hegye, alufólia éle) olyan nagy lehet az elektromos térerősség, hogy elektromos szikra keletkezik. Ez akkor okoz gondot, ha az elektromos szikra a fémtárgy hegye és a sütő fém fala között jön létre, mert a sütő fala ennek következtében kilyukadhat, így a sütő használata veszélyessé válik."
Igen olvastam, én az a fajta vagyok, aki egy órán keresztül böngész a neten, mire feltesz itt egy kérdést.
De ez nem ad választ arra, hogy aranyozott peremű bögrét/tányért miért nem lehet.
Jó, akkor máshogy kérdem.
A kanalat miért lehet? :)
Kanalat sem lehet, ha fémből van...
Azért, mert bizonyos esetekben nem szikrázik, nem kéne vele kísérletezni.
Az idézett 2. bekezdése még egyszer:
"A fém felületekről a mikrohullám visszaverődik, ami megváltoztatja a mikrohullámok útját, így azok visszajuthatnak a magnetronba, ami a magnetron túlmelegedését és végső soron tönkremenetelét okozhatja (a magnetron a mikrohullámú sütő legdrágább alkatrésze). "
Ezt lehet, hogy csak akkor veszed észre, amikor tönkremegy. Ha annyi pénzed van, hogy csak úgy veszel majd egy új mikrót, ha tönkremegy, játssz nyugodtan.
A kanálról visszaverődik. Ok, de ne tegyünk úgy mintha ez így tökéletes magyarázat lenne.
A mikro oldala is fémből van, arról is visszaverődik, egészen addig míg a belehelyezett étel el nem nyeli. A visszaverődés inkább akkor lehet veszélyes a magnetronra, ha üresen járatjuk a mikrót.
Vannak grillel kombinált mikrók, bennük van a fűtőbetét, bizony, fémből. Praktikus állványokat is tartalmazhatnak, bizony szépen csillogó fémállványokat.
Szóval, ha a beletett fémtárgy visszaveri a hullámokat, akkor nem fog problémát okozni, ha elnyeli, akkor károsíthatja, tönkreteheti a készüléket. Mivel nem tudhatjuk biztosan, mi lesz az eredmény, ezért a fémtárgyak behelyezése kerülendő.
Én mintha úgy tanultam volna, hogy a mikró két fala között állóhullám jön létre.
Szóval a visszaverődés (a fém fal kapcsán) észrevételed teljesen jogos.
De szerintem nagyon nem mindegy, hogy a falról verődik-e vissza, vagy egy köztük lévő tárgyról. Utóbbi esetén már nem álló hullámról van szó, aztán az ki tudja, hova jut (pl. a magnetronba ugye)...
A grillrácsot is valószínűleg úgy tervezik a mikróhoz, hogy ne okozzon gondot. De azt kétlem, hogy tetszőleges grillráccsal helyettesíthető lenne...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!