A LED izzók idővel veszítenek a fényerejükből? (ahogy öregszenek)
Munkahelyemen ledes megvilágítást alkalmazunk 7 éve. Előtte is kerestük az izzók kiváltásának lehetőségét.
Hosszas tesztelés előzte meg a bevezetést, mivel itt gyógyszeripari berendezések kamerás vizsgálatairól van szó.
Az alap probléma az volt hogy az izzószálas lámpák 24 órában üzemelnek, a berendezés pedig olyan vizsgálatot végez, ahol az eredmény függ a képen rögzített fényerősségtől. Az alkalmazott 150W teljesítményű izzók fényerő karakterisztikája pedig eléggé változott ahhoz hogy kb 2-3 havonta gondot okozzon. Ugyanis egy-egy lámpacserét követően tesztekkel kellett igazolni a megfelelő működést, ami termeléskieséssel járt.
50W-os COB ledekkel lett kiváltva az izzó, építettünk hozzá tápot és hűtést a megelőző tesztjeinkre alapozva, amelyek azt mutatták hogy ennek is csökken a fényereje, de korántsem olyan ütemben mint az izzó. A jelenlegi megoldás 5 éve üzemel. Az első év mérései 15% csökkenést mutattak, később még csökkent 5%-ot, és lassan szinte észrevétlenül de folyamatosan csökken a fényerő.
Ez egy viszonylag régi LED, azóta újabbakkal is teszteltünk, nem sok változás történt az évek során az újabb ledek karakterisztikájában a felvett teljesítmény/fényerő aránytól eltekintve.
Természetesen öregszik, de 30-50-100 ezer üzemóra után a felére csökken a fényereje. A gyengülés mértéke nagy mértékben függ az üzemi hőmérséklettől, ami viszont a hő elvezetés és a gyári adatlapon meghatározotthoz képest a tényleges meghajtó áram függvénye, mielőtt itt elszabadulna a hiszti, így talán érthető lesz.
Az a bizonyos gyártó jól mondta
/ vagy inkább én mondtam jól :) /, az 5 év folyamatos üzemidő
az kb. 43800 órát jelent.
Egy időben a 70%-os fényerőre csökkenést szoktak meghatározni, később a felére csökkent fényerőt határozták meg. Ebben úgy látszik nem jutottak konszenzusra, mondják így is úgy is.
Egyébként itt is 30%-os csökkenéssel számolnak, így tényleg vehetjük ezt alapnak.
Az "ITT" ezt a linket fedi:
"A leírt mérő készüléknél kellett volna egy teszt felület, aminek a fény visszaverő képessége adott és nem változik. Azt etalonnak használva, azonnal mérhető a munkadarab a fényforrás cseréje után, mert az etlonhoz képest adott ismert értékkel kell különböznie (vagy épp egyezni) a mértnek. Az etalonra azonnal kalibrálhatna, akár minden mérési cikluson belül is, bármilyen fény mellett. Ez csak az igénytől függ."
Sajnos nem az igény a probléma, hanem az hogy ez egy gyógyszergyár. Nem is a kalibrálás 15 perce, hanem az utána következő 2-3 órás teszt ami fáj, illetve a vele járó dokumentálás, stb.
Senkit sem érdekelne ha pl minden héten egyszer kellene utánállítani, de nem az állítás maga a probléma.
Hogy megváltozzon ez a rendszer, kb 2 hetes tesztüzemet kellene rááldozni. Sok-sok milliós költségen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!