Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » A Hajdú mosógépekben valóban...

A Hajdú mosógépekben valóban szinkronmotor hajtja a szivattyút? Mert amit én láttam, annak összesen két kivezetése van, ami arra enged következtetni, hogy egy kefés motorról van szó.

Figyelt kérdés
2013. márc. 14. 12:19
 1/4 anonim ***** válasza:

A motorja a mágneses tér torzítása elven működik. Hasonló módon mint a lemezjátszókban voltak. Kicsit kevered a fogalmakat mert amire te gondolsz motor(kefés) annak a neve univerzális motor mivel megy Ac/Dc-ről is. A szinkron motornak meg nem 2 kivezetése van.

Villszer.

2013. márc. 14. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

w3dzz, köszönöm a választ és a helyesbítést.


Sajnos csak középiskolában tanultam egy keveset a villanymotorokról, azóta mivel hobbiszinten érdekel az elektronika, netről próbálok összeszedni infókat.


A szinkronmotorokról annyit tudok, hogy a forgórész "utoléri" a fázist, és emiatt egyenletes fordulaton működik, feltéve, hogy a frekvencia nem ingadozik.

Ezért is gondolkodtam el, mert két kivezetéssel egy ilyen hajtóművet nem tudok elképzelni


Jól gondolom, hogy ebben a szivattyúban egy olyan motor van, melynek állórésze mágnes, és a forgórészen van a tekercs?

Sajnos nem látok jól, és emiatt képek alapján nem tudom megállapítani.

2013. márc. 16. 15:34
 3/4 fúróferkó ***** válasza:

Valóban jó dolog a középiskolás ,de akár általános iskolás fizika órákra visszagondolni,igaz ezek halványodnak az idő múlásával.

Egy tanárom mondása volt:"Nagyon jól hangzik amit mondasz ,de engedelmeddel kicsit korrigálni kell rajta."

A szinkron motornál nem "éri utol a fázist" semmi,hanem a fordulatszám szinkronban van a frekvenciával,a motor a táp frekvenciával szinkron fordulattal forog.

A mosógép szivattyúmotor állórészén nem permanens mágnes van,hanem egy egyszerű,un.szolenoid tekercs a csévetesten.Pongyolán fogalmazva akár elektromágnesnek is nevezhetnéd,de ne nevezzük így,mert az elektromágnesnek más funkciója van.

Hanem a tekercsben folyó áram a harapófogó alakú lemezelt pólusok közvetítésével a forgórész hornyaiba öntött fémrudakban feszültséget indukál.Ezek a rudak a forgórész két végén egy alumímium gyűrüvel össze vannak kötve,szakszerűen:rövidrezárva,ezért áram is keletkezik.Ez az áram hozza létre a nyomatékot a forgórész tengelyén.Az állórész egyik pólusán egy besajtolt vörösréz gyűrű látható.Ez is egy tekercsnek fogható fel ,amiben keletkező áram hatására forog a motor meghatározott irányban.Ha ez a rézgyűrű átkerülhetne a Másik pólustörzsre ,másik irányban forogna a motor.

Ezeket a motorokat hasított pólusú vagy reluktancia motornak nevezik.

2013. márc. 17. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
(Hasított pólusú nemcsak reluktancia motor lehet.)
2015. aug. 29. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!