Miért zúknak a transzformátorok?
A kollégák a lényeget felejtették el leírni a trafózúgásról.
A feszültségváltók elektromágneses csatolásúak. A működésükhöz szükséges hatékony csatolás érdekében helyezik a tekercseket mágnesesen vezető lemeztestre. Azért lemezes, hogy minél kisebb örvényáramok ébredhessenek. De az örvényáramok csak szupravezető lemezek esetén nem lennének. Így a változó fluxus hatására a lemezek között dinamikai erők ébrednek, egymást vonzzák\taszítják, mozognak, zörögnek, zúgnak.
Üdv!
Nem tudom melyik villamosipari suliba jársz, de én a anno a Dériben végeztem (Volt Killián György) egy nagyon színvonalas tanári kar segítségével.
Nos a trafó működését úgy ahogy leírták.
De miért vannak a váltakozó áramú berendezések vastestjei lemezelve? Azért, mert a váltakozó feszültség által táplált tekercselésben az így létrejövő váltakozó áram váltakozó mágneses teret hoz létre, mely a tömör vastestekben örvényáramokat indukál és így jelentős veszteségek keletkeznének hö formájában. Ezért a vastestet lemezekből építik fel, melyeknek felületén vékony oxidréteg gátolja hogy a változó mágneses tér által indukált feszültség a lemezek között indukált áramot hajtson, így veszteséget termeljen. A lemezelt vastestet szorító hevederek és csavarok fogják össze.
Majd az egészet impregnálják, azaz védőlakkba mártják.
A lakkréteg gátolja, hogy az alkotók elmozduljanak és szigetelésként is szolgál. Nagyobb transzformátoroknál az imprgnálás csak a tekercseket érintheti, vagy azt sem. Itt mivel nagyobb a vasmag is és az összeszorító szerkezet sem tökéletes üzem közben mind a tekercs, mind a vasmag 50Hz frekvenciával, illetve annak felharmonikusaival zúg, avagy hangot ad.
Az alállomási- és oszloptraszformátorok mivel nagy teljesítményt visznek át általában kézzel készülnek és hogy jobban tolerálják a zárlatkor fellépő erőhatásokat a tekercstest és a vasmag között faékek gondoskodnak a megfelelő feszítésről, míg a lemezelt vastestet több különböző méretű és alakú heveder tartja egyben. Az egész szerkezetet, sepeciális ú.n. transzformátorolajba merítik, mely olaj egy erre a célra kialakított kádban van, melyen hútőbordákat és tágulási tartályt is elhelyeznek.
Az egészet légmentesen lezárják, mert ez az olaj amellett, hogy jó szigetelő, de nagyon erőssen vonja el a vizet a levegőből és ezáltal szigetelőképessége az elsavasodás míatt romlik, ami a transzformátor tönremenetelét okozza.
Egyben ezek a transzformátorok a leghangosabbak, mert az idők folyamán a folyamatos 50Hz-es rázkódástól a hevederek enyhén lelazulnak, a tekercsek kissebb feszültségi állapotot felvéve a vasmag és a tekercstest közötti feszítőerő is csökken, így növelve meg az egész egység üzem közbeni hangját.
Remélem tudtam segíteni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!