Ha mikróban melegítek miért van az hogy a tányér tűz forró a kaja meg hideg?
Elmondom nektek, hogy erre nem túl könnyű a válasz mivel:
- előfordul, hogy az edényben a leves 2'20"-en 750W-on nem melegszik rendesen át, az edény pedig forró
- másszor pedig 1'30"-en szintén 750W-on ugyan az a készítésü és mennyiségü (kb) étel ugyan abban az edényben pokoli forró, az edény pedig - láss csodát - hideg.
Akkor most mi van?
Olyan mikróm van amibe fémedényt is be lehet rakni, de ez a jelenség nem csak a fém, hanem az összes edény esetében megfigyelhető. Leteszteltük.
Évek óta használjuk a mikrónkat, meg se pisszen, csak teszi a dolgát gond nélkül. Viszont nem értjük ezt a dolgot a mai napig.
Szerintem az eddigiek közül - bár vannak okosak is - egyik sem ad teljes választ erre a kérdésre.
Nos kérlek, mivel a mikrohullámú készülék sem olyan egyszerűen működik, mint ahogy ezt anno elgondolták, a kérdésedben felvetett probléma sem, ennyire egyszerű.
Már maga a készülék angol megnevezése sem helytálló "microwave oven"-"mikrohullámú sütő". A ketyerének köze sincs a sütőhöz. Mikor feltalálták, akkor használták arra is, de hamar rá jöttek, hogy a készülékkel inkább melegíteni lehet gyorsan sem mint sütni és főzni.
A mai készülékek két csoportba oszthatók: háztartási és ipari készülékek. Mivel mi a háztartási készülékeket használjuk ezért az ipari készülékeket nem ragozom. Szervizesként szép számmal javítottam a háztartási kisgépeket, köztük a "mikrókat" is és a következőket tapasztaltam:
A mai készülékekben az energiaforrás a "magnetron", mely 2,54GHz-en rezonál általában készülék jobb oldalán helyezik el közvetlenül alatta található az azt tápláló transzformátor. A melegítőtérben a magnetron helyét a nem inox készülékekben jobb oldalon nagyjából középtájon a térbe benyúló kis "dudor" jelzi. Alatta közvetlenül van egy érdekes karton állagú lapocska mely a "csillámlap" nevet viseli. Ez a lapocska a készülék egyik legfontosabb eleme. A régebbi modellekben nem volt ritka a teljes főzőtér alapterületével egyező és 5-8 mm vastagságú lap sem. Nos ez a lapocska szórja szét a magnetronból érkező keskeny nyílásszögű fókuszálatlan rádióhullámot és teszi viszonylagosan szórttá. Ezen lapocska nélkül a kisugárzott teljesítmény képes lyukat égetni egy szelet kenyérbe, mármint ha az a sugárzás igeje alatt mozdulatlan. Állótányéros készüléknéknél sikerült ilyet előidéznem igaz ott a forgó sugárterelő volt meghibásodva...
Másrészt viszont szintén tévhit, hogy a készülék belülről melegíti fel az ételt. Egy frászt ugyan úgy kívülről melegszik az egész. Tény és való, hogy vannak edények melynek rezonancia frekvenciája közel áll a vízéhez (2,54GHz) természetesen ezek az edények alkalmatlanok mikróban való alkalmazáshoz, mert a kisugárzott energia jelentős részét elnyelik.
Továbbá mikrohullámú készüléket üresen senki ne járasson, mert rövid időn belül hazavágja a megnetront, ami teljesítmény csökkenésben mutatkozik (Pl.: 750W 1perc helyett ugyanazt a hőmérsékletet kezdetben 1.5, majd 2, aztán 4 perc és így tovább időn belül éri el a felmelegítendő étel). Aki hiszi, aki nem a készülék melegítőterében igenis vannak "hideg pontok" ezeken a helyeken egyáltalán nincs sugárzás és vannak "forró pontok" ahol a belső falról visszaverődő sugarak találkoznak. Ezért van az hogy az aszimmetrikusan elhelyezett tányérban az étel gyorsabban melegszik, mintha a tányér a forgó üveglap forgási középpontjában lenne elhelyezve. Ez a jelenség nem törvényszerű erősen függ a csillámlap anyageloszlásától is. Továbbá minden melegítés után nagyon ajánlott a készülék ajtajának legalább 10 percre történő nyitva hagyása. Ezzel a csillámlap élettartamát lehet meghosszabbítani, vagy melegítsünk valamilyen bura alatt. Ugyanis a csillámlap meglehetősen jól felszívja a kávé, leves és egyébb zsírt és olajat is tartalmazó ételek páráját, ami ahhoz vezet, hogy ezek a lecsapódott és megkötött ételpárák a csillámlapban a sugárforrás közelsége miatt nagyon melegednek. Ez szenesedéhez vezet, majd látványos fényjelenség társaságában villamos ívkisülés indul meg a csillámlap és a burkolat között, ami átterjedhet egészen a magnetron sugárkibocsájtó nyílása és a burkolat közé. Ekkor már a vas burkolat is olvadáspont fölé melegszik és a készülék burkolata a "dudor" valamely pontján javíthatatlanul károsodik. Ezenkívül nem véletlenül van a használatiban leírva hogy kanalat és egyébb fém evőeszközt és fém tárgyakat TILOS a készülébe tenni, mivel elektromágneses sugárzásról, mivel a rádióhullámok is annak minősülnek, a fém tárgyakban viszonylag nagy feszültségek indukálódnak. Nem ritka a 2000-8000 Voltig terjedő feszültség szint sem. Ezért van az, hogy a fémtányér vagy a fém kanál szépen körbeégeti a készülék belső falát, illetve ajtó földelés meghibásodás esetén a burkolat és az ajtó között szokott érdekes villamos jelenség lejátszódni a melegítés alatt. Szintén szoktak meglepetést okozni az interfood alufóliás ételtartói, ha a fólia szigetelése valahol megsérül, illetve a teavaj csomagolása is képes úgymond látványosan lángra kapni.
Remélem tudtam segíteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!