Mosogatógépbe véletlenül kézi mosogató szert öntöttem az öblitő tartályba mi a teendő ez után?
#10: Ecet és konyhasó elegyítésével sósav mint végtermék (vagy köztes termék) nem keletkezik - ha így lenne, akkor ezekből az olcsó alapanyagokból állítanák elő iparilag a sósavat. Az állításod ahhoz a blődséghez hasonlatos, miszerint ha a kalcium-klorid vizes oldatába szén-dioxid gázt fúvatunk, akkor kalcium-karbonát csapódik ki és sósav keletkezik. (A szubsztitúciós kémiai reakció csak fordított irányban játszódhat le.)
Az általad említett alapanyagok felhasználásával egészen más reakciók mennek végbe a budipucolás (tulajdonképpen a vízkő-eltávolítás) során. A konyhasó szerepe itt valamiképp a felületi molekulák affinitásának és egyéb fizikai tulajdonságainak megváltoztatása lehet, amelynek következtében fokozódik az ecetsav reakció-hatékonysága. A konyhasó nem valamiféle katalizátor, de a reakció lefolyására rásegít, némileg a reagensek szinergikus (legalább egy tulajdonságot javító) együttes hatása érvényesül.
#14: Bizony, így igaz. Az is hozzátartozik az igazsághoz, hogy ugyan leírható mindegyik szubsztitúciós, vagy bármely (ion-)reakció ekképpen is, csak az a lényeg, hogy ezek általában - a fenti példák alapján így leírva - jobbról balra mennek végbe, és a reakciót középen ← vagy <= jelölnénk helyesen, s nem a(z) = jellel.
A szaxerűbb, de továbbra is a közérthetően laikus válasz ahhoz hasonlítana leginkább, hogy ezeknél a reakcióknál a reakciófolyamat egyensúlyi állapota úgy áll be, mintha a reakció végtermékei (a disszociált molekulák ionjai és a nem disszociált molekulák kölcsönhatásai) teljes mértékben a bal oldali molekulák fizikai-kémiai tulajdonságai és hatásai dominálnának. Még ennél is laikusabban hangzón: ha az egyensúlyi állapot "teljesen balra tolódik", a jobb oldali molekulák tulajdonságai annyira el vannak nyomva, mintha ionjaik vagy kötött csoportosulásaik nem is lennének jelen a reakcióközegben. Más értelmezéssel: a végletesen balra tolódott (dinamikus) egyensúlyi állapot esetén a reakcióközegben esetlegesen kialakuló jobb oldali molekulák azonnal reagálnak egymással, kiváltva ezzel a bal oldali molekulák azonnali keletkezését.
Ha ilyen extrém eltolódású a reakció egyensúlyállapota (amit számszerűen és fizikai mértékegységgel is ki szoktak fejezni: a "K" egyensúlyi állandóval, adott hőmérsékleten és nyomáson), az azt is jelenti, hogy a reakciók ellenkező irányban (esetünkben jobbról balra) nagyon gyorsan, hevesen, robbanásszerűen mennek végbe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!