Tűzveszélyesebb-e egy üzemelő fűtőventilátort magára hagyni, mint egy hűtőszekrényt vagy készenlétben egy tévét?
Tegyük fel, az épület elektromos hálózata rendben van. Úgy van elhelyezve a készülék a fürdőszobában a kőpadlón, hogy nem tud leesni, felborulni, sem valami rádőlni (törülköző, függöny stb.), még a vezetéke sincs a kiáramló levegő útjában. Van benne egy (talán bimetálos) túlmelegedés-védelem.
Folyamatos üzem közben jellegzetes dolog, hogy csak úgy kigyulladjon egy ilyen? (Összevetésben más, felügyelet nélkül is szokásosan feszültség alatt hagyott eszközeinkkel.)
Nem elsősorban napközbeni távollétünkben használnánk, inkább hogy okos dolog-e, ha éjszaka megy, miközben mindenki alszik?
Én úgy gondlom nagyobb kockázatot jelent egy ilyen mint egy hűtőszekrény vagy TV.
Elsősorban ezért gondolom ezt, mert ez az eszköz eleve hőt termel, forró. Ez a feladata. Sem a TV sem a hűtőszekrény nem ilyen.
Műszaki szempontból kockázatosnak tartom hogy izószál üzemel egy műanyag házzal ellátott készülékben.
Több lakástüzet okoznak fűtőventillátorok, mint tévék és hűtők összesen.
Egy tűzoltó.
Köszönet a válaszokért, különösen a Tűzoltónak!
Tanulságos, annak tükrében, hogy a hűtő és a tv a legtöbb háztartásban állandóan üzemel (készenlétben), fűtőventilátor pedig max egy alkalmilag használt pótfűtő eszköz szokott lenni.
Az általa okozott tűzeseteknél leginkább helytelenül használják (pl. nem számolnak azzal, hogy ráeshet valami), vagy az is jellemző, hogy maga a készülék lesz hibás? (Pl. elméletben el tudom képzelni, hogy megnyúlik és lelankad a fűtőszál, hozzáér a burkolathoz, így a túlhevülésgátló sem kapcsol ki, csak amikor már exoterm reakcióval ég a burkolat, de akkor már ha ki is kapcsol, a hőfejlesztés önfenntartó. De ez csak egy okfejtés, nem ismerem a valós tapasztalatokat.)
Nem is csak a szétterjedő tűz lehet ilyenkor a baj, hanem bizonyos műanyagok égésekor keletkező mérgek. Az ember a füstszagra (úgy tudom) felébred, de igaz-e, hogy egyes esetekben az égéstermékek altató, bódító hatása ezt pont megakadályozza?
A ma kapható fűtőventilátorok viszonylag biztonságosak, tartalmaznak hővédelmet, a régiekhez képest nagyobb légáram miatt pedig nem tud olyan forró levegőt kifújni, ami tüzet okozhatna, stb... Persze tele mehet porral, ami már tűzveszélyes.
Arról is sokan megfeledkeznek, hogy egy ilyen fűtőventilátor 1000-2000 W-os, azaz 230 V esetén felvesz majdnem 9 Ampert, ami azért már elég szép áram.
A régi konnektorok, elosztók illesztéseinél hő fejlődik, amitől legtöbbször egyre rosszabb lesz a kontaktus, ettől még jobban melegszik, ördögi kör, jöhet a lakástűz.
Szóval NE hagyjunk magára fűtőventilátorokat, vagy egyéb elektromos fűtőtesteket.
Kivétel a szakember által telepített fűtésre alkalmas klíma, hőtárolós kályha.
Köszönöm válaszodat, 6-os!
Egy hónapja, amikor leporolva eltettem vakációzni a fűtőventilátort (a távhő leállta után használtuk), megfigyeltem, hogy a fűtőspirálok tartósodronyok köré vannak tekercselve, bizonyára azok segítenek, hogy ne tudjon a szál lelankadni idővel.
Az áramfelvétel egy másik, komoly téma, egyszer nálunk elfüstölt egy kötődoboz, amikor ugyanezt a készüléket használtuk előző lakásban, ahol régi vezetékek voltak. Másik szobában volt a doboz, mint mi meg a fűtőeszköz, ha kissé később esik le, mitől van furcsa szag, már égtünk volna!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!