Tűzveszélyes a nagyobb áramerősségnél leolvadó
biztosítékot kisebbre cserélni? (részletek lent)
Figyelt kérdés
Történt ugyanis, hogy 12 év után egy LG LCD TV-ben megadta magát a 250V T5A H kerámia biztosíték (valószínűleg lomha), amit egy alkatrész donornak félretett DVD lejátszóban lévő 250V T3.15A üvegbiztosítékra cseréltem, és most újra működik a TV. Józan paraszti logikával a kisebb amperen leolvadó biztosíték, még biztonságosabbnak is tűnik. Viszont nem vagyok villanyszerelő, se villamosmérnök, és nem szeretném ha egy jószándékkal kikövezett tévedésem folytán, leégne a ház (nincs FI relénk, se lakásbiztosításunk). Így a hozzáértőktől kérdezem, van-e ennek veszélye és ha igen, milyen biztosítékot kellene beszereznem?
Nem tűzveszélyes, viszont normális működés alatt is olvadhat, mert kevesebb áramot enged át. Bár szerintem egy tévé nem vesz fel a hálózatról 3 Ampert, így az 5 is túlméretezett volt.
2021. jan. 6. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
2/8 Wadmalac válasza:
A mostani háromszoros áteresztésű az, ami tűzveszélyes. Nem a bizti maga, hanem az, hogy valami kigyulladhat, amin nem vágja a túláramot, ha valamiért lenne.
Kicsi az esély, de azért van.
Nem olyan drága egy bizti, tegyél eredeti méretűt.
2021. jan. 6. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
3/8 Wadmalac válasza:
Hoppá, a "250V T5A" 25 A akart lenni?
Akkor nem tűzveszélyes, csak tényleg előfordulhat, hogy normális működés közben is levág a kisebb.
2021. jan. 6. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
4/8 anonim válasza:
Akkor tűzveszélyes a kisebb, ha nem bírja megszakítani a fellépő áramot. Itt éppen nem ugyanolyanok láthatóak, lehet, hogy egyik kevesebbet tud, mint a másik.
2021. jan. 6. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
5/8 Wadmalac válasza:
#4: jogos. Csak példaként, ha az üzemi áramod mondjuk 9 A, az ehhez rendelt gyári bizti mondjuk 25 A, az a 9 A-es áramfelvételnél köszöni szépen, elvan.
De ha beteszel egy 10-es biztit, az 9 A áramnál villanykörtét játszik és fűt.
2021. jan. 6. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
6/8 anonim válasza:
Jól gondoltad a „T” betű a lomha kiolvadásra utal. Ha jól működik a 3,15 A-essel, akkor maradhat az is, nem lesz vele probléma. Mindegyik biztonságosan meg tudja szakítani a zárlati áramot, gondolj csak, arra, van olyan készülék, amelyikben sokkal kisebb névleges áramú biztosító van és az is probléma nélkül meg tudja szakítani a zárlati áramot.
2021. jan. 6. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
7/8 gabesz147 válasza:
Ok, helyrejött, de ez helytelen, -szerintem:
"nincs FI relénk, se lakásbiztosításunk"
Legalább az egyikre érdemes lenne áldozni.
És mitől olvadt le?
2021. jan. 7. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
8/8 anonim válasza:
Látom, ez a "ha nem bírja megszakítani a fellépő áramot. Itt éppen nem ugyanolyanok láthatóak, lehet, hogy egyik kevesebbet tud, mint a másik." nem nagyon értelmeződött, megpróbálom körbejárni. A biztosító csak bizonyos áramot képes megszakítani. Itt nem a túlterhelésről volna szó, hogy 1 A helyett 1,6 A folyik, hanem a zárlatról, ami 100 A nagyságrendű is lehet. Ha nem bírja megszakítani, fennmarad az ív, és előbb-utóbb cikmány lesz. A kisebbek általában kevesebbet tudnak megszakítani. Például a közismert diazed biztosítónál azt mondja a régi katalógus, hogy 25 A névleges áramig 4 kA-t tud megszakítani, a nagyobbak meg 8 kA-t. A két tárgyalt izé ráadásul nem is ugyanolyan, az egyik az homokos, azaz oltóközeges ahhoz képest, amiben nincs oltóközeg.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!