Adott két ugyan olyan klíma, az egyikkel lehet fűteni, a másikkal nem? Miért lehet ez? (a hűtéssel egyiknél sincs gond)
Mindkét klíma Midea Blanc típusú.
Egyik a bátyám tetőszobájában van. Ott nincs semmi más fűtés, de jól le van szigetelve. Klímával fűt (amikor nem fűt akkor sincs ott fent 15°C-nál hidegebb, ő pedig nem szereti a meleget szóval a klíma is csak 20°C-ra van téve neki).
Azt a klímát ő szereltette be 2 éve, amikor megcsináltatta ott fent azt a szobát. (egyik haverjának az apja szerelte, az is valahogy cégre vette meg és jóformán fele annyi volt az ára mint a másik klímának).
A másik a nappaliban van lent, azt rendes hivatásos szerelők szerelték be. A bátyám megmutatta nekünk hogyan kell fűtésre kapcsolni, de hiába kapcsoljuk arra, feltesszük akár 30°C-ra is akkor is csak olyan szoba-hőmérsékletű levegőt fúj (míg az övé 20°C-on is melegebbet fúj).
Neki kis szobája van, ott csak 2,5 kw-os a klímája, a lenti 3,5 kw.
"Adott két ugyan olyan klíma"
"Neki kis szobája van, ott csak 2,5 kw-os a klímája, a lenti 3,5 kw."
Tehát nem ugyanolyan, ami már a fentiekből is kiderül.
Egyes készülékek tudnak fűteni is, de van olyan amelyik nem (az olcsóbb is).
Ez olyan, mint két egyforma autó esetében, aminél az egyikben van klíma, a másikban pedig nincs.
Alapból nem minden klíma képes fűteni, ez plusz funkció. Ha a lentibe gyárilag nem került bele, attól még nézhet ugyanúgy ki, és lehet a távkapcsolója azonos. A távkapcsoló kijelzőn is ugyanúgy átváltanak a szimbólumok, és ugyanúgy állíthatóak a számértékek, csak a készülék vezérlése nem fogja tudni végrehajtani a szükséges hardver hiányában.
Szóval a kérdéserde a válasz az lesz, hogy azért nem fűt, mert nem tud fűteni.
Évek óta hivatalosan csak inverteres, hűtő/fűtő klímákat árulhatnak és szerelhetnek be, kizárt, hogy az alsó szinten lévő klíma ne tudjon fűteni.
Mikor fűteni próbáltok, indul a kültéri? Ventilátor, kompresszor megy? Ha csak a hűtés működik, esélyes a négyutas szelep hibája, ami a hűtés és fűtés közötti váltást intézi.
Elvileg tud fűteni, a papírjaiban is benne van (az is hogy inverteres). Pont a lenti volt a drágább. Az a szerelő cég aki szerelte már nem létezik, hiába hívtuk őket.
Amikor fűteni próbálunk akkor is beindul a kültéri, valamivel hangosabban is búg mint hűtéskor.
A másik amit megfigyeltünk, hogy a bátyáméból folyik össze-vissza a víz fűtéskor. Volt neki a kültéri alján valami elvezető cső, de az eldugult, akkor a haverja apja mondta hogy vegye le onnan, azt a kis elvezető pipácskát is vegye ki. Azóta a beltériről simán csöpög neki le az udvarra a víz.
A lenti pedig hiába megy fűtő módban órákat is akár, egy csepp víz nem jön ki belőle (csak hűtéskor)
Fűteni csak olyan klímával szabad, ami fűtésre van optimalizálva. Ezek általában -20 celsius fokig képesek fűteni.
Ha csak -10 esetleg -15 fok van a tájékoztatóban, akkor az tuti nem fűtésre optimalizált gép.
Persze ez is tud fűteni, csak hiányzik belőlük azok az elemek, amik a biztonságos működéshez kellenek! Karter fűtés és csepptálca fűtés. Szóval attól hogy valami inverteres (már 6 éve az összes noname kínai gép is az) még nem jelenti azt, hogy fűtésre való!
A bátyádnál meg azért nem volt jó, hogy csőbe folyt bele a víz, mert képes befagyni és jégdugót képezni a jég, akkor meg semerre nem tud folyni a víz, csak bent marad a tálca aljába. Ez megfagy, bele ér a ventillátor lapát és darabokra törik....
Szóval az ilyen csöveket felejts el, folyjon ki a lyukon ami gyárilag ott van!
Amúgy a négy utas szelep hibája lehet.
Viszont egy klíma képes úgy fűteni, hogy egy nap ha 24 órát is megy, nem olvaszt. Mert ez sok mindentől függ. A kinti hőmérséklettől, a páratartalomtól stb...
#6 - A téliesített, fűtésre optimalizált klímák kb. a parasztvakítás kategória, mert szinte csak tálca ill. kompresszorfűtést tartalmaznak, mást nem. A tényleg fűtésre optimalizált gépek több százezer forintnál kezdődnek, azt földi halandó ember nem tudja megfizetni, ezért felrakat egy olcsóbbat, tálcafűtéssel vagy nélküle, aztán lesz, ami lesz. A tapasztalat pedig az, hogy évekig hibátlanul mennek, vígan bírják a telet, ami -15-ig fűt, az még sokszor -20-nál sem áll le.
Az meg az én véleményem, hogy ebbe az országba, erre az éghajlatra teljesen felesleges bármilyen kiegészítő fűtéssel rendelkező, téliesített klímát venni, főleg, ahogy ezen gépek legtöbbje a fűtést vezérli. 0 fok körül bekapcsolják, elég, ha be van dugva a klíma, be sem kell kapcsolni, már pörgeti az órát feleslegesen a tálcafűtés. Ott a lyuk a kültéri alján, a gyári műanyagot ki kell venni belőle, így akadálytalanul kifolyik a víz. Mire több nap fagy után ki tudna alakulni egy minimális jégréteg a tálca aljában, jön az enyhülés, kiolvad és kifolyik.
Azért egy fűtésre optimalizált klíma sok tekintetben más.
Alapból túlméretezett kültéri és beltéri egysége van.
Magasabb SCOP szám és ami a legfontosabb, még -10 fokon is le adja a teljesítményének legalább 80 százalékát!!!
Nézz meg egy kínai gépet, mondjuk a Midea Mission 2-t! +7 fokon leadja a 3,5 kw-ot de -10 fokon már csak 2kw-ra képes vagy arra sem, azt is csak 2-es COP-al. Ez alatt meg már meg sem éri üzemeltetni. Azért -15 fok pedig előfordulhat, ha csak 1 hétig is.
Ellenben megnézed a Hisense Energy Pro-t vagy bármely másik japán fűtésre szánt gépét, akkor azt látod, hogy ha 3.5kw-os a modell, akkor -10 fokon a bivalens értéke még mindig 3Kw!!! Az is minimum 3-as COP-al!!! Ez pedig nem mindegy.
Nem is sokkal drágább, az Energy pro csak 270 ezer forint. De egy Fujitsu-t is megkapsz 300 ezerért.
Sok gyártótól kikértem a tesztelési adatokat, volt aki ki merte adni, volt aki nem...
nyílván aki nem adta ki, ott valamit hazudott...
Midea mondjuk érdekes kiadja, pedig botrányos adatokkal büszkélkedik.
Azon felül a csepptálcafűtés nem fontos, de a kompresszor egy valóban téliesített gép esetén egészen más, rendszerint túlméretezik, az olaj nem dermed meg annyira, így nem kopik hidegindításnál. Ez pedig nem mindegy, hogy 4 év múlva vagy 10 év múlva milyen állapotban van a kompresszor...
Aki például olcsóbb gree géppel fűt, annak számolnia kell azzal, hogy 4 év után sokkal többet fog fogyasztani, mint újkorában. A gyári adatokat meg soha nem hozza már. Erről beszámolnak azok a felhasználók is, akik fogyasztásmérővel használják.
Erre egy nevesebb klímaszerelő azt mondta, ő előre szólt...
Ha kínai gyártókkal ezért érdemes vigyázni, sokszor rá írják hogy -22 fokig fűt, meg hogy fűtésre optimalizált. Holott ez kamu, maximum téliesített, de az nem ugyan az. -22 fokon meg nem is ad le elegendő hőenergiát, hogy adna, mikor -10 fokon is talán ha felét le adja botrányosan rossz hatékonysági szorzóval...
7-es ezen felül kevered a fűtésre optimalizált és a téliesített klíma fogalmát...
A fűtésre optimalizált klímát valóban erre tervezik, a téliesített klíma meg a hűtésre szánt klímába beépítik a csepptálca fűtést, meg esetleg a karterhez oda vezetnek egy fűtőkábelt azt kész. Ettől függetlenül ez csak parasztvakítás. Működik, működni fog, de mint írtam, 5 év után is térjünk vissza rá. Akkor is működni fog, talán, de nem lesz ugyan olyan.
Szerintem te sem vennél meg például egy olyan gázkazánt, aminek újkorába a hatásfoka 93 % 5 év múlva meg örülsz ha 80% megvan...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!