A kettős frekvenciájú GPS mire jó?
Egyes telefonokban van egy bizonyos "kettős frekvenciájú műholdas kommunikáció" vagy angolul "dual frequency gps" nevű dolog. Azonkívül, hogy pontosabb pár méterrel, leginkább arra lennék kíváncsi, hogy megoldja e az alábbi problémát:
Nyomkövetésre használunk egy olcsó karkötőt demens személy eltűnésének esetére. Viszont néha pontosan jelzi a helyet, néha meg 10km-re odébb a valós helyétől. A pár méter tévedés nem probléma, de a 10km már nagyon is.
#1: Az egy kicsit másik dolog: az a multi-GNSS, a több műholdas technológiájú helymeghatározós rendszer.
A többfrekvenciás GPS-nél az eszköz a GPS rendszer több sávját (civil felhasználásra az 5-ből hármat) használja:
- L1: 1575,42 MHz - ez volt az eredetileg használható civil GPS frekvencia
- L2: 1227,60 MHz - kb. 2005-2009 óta
- L5: 1176,45 MHz - 2010 óta
ez egyrészt azért hasznos, hogyha az egyik frekvenciát valami árnyékolja/zavarja, akkor a másik rendelkezésre áll, másrészt ha a másik csatorna más műholdról származik, akkor a több műhold, pontosabb helymeghatározást tesz lehetővé.
Viszont előfordulhat, hogy a műholdak jelét annyira leárnyékolja valami - például beltérben - hogy semmilyen műholdas helymeghatározó rendszer jele nem fogható. Ekkor az eszköz maximum a mobiltornyok/wifi-eszközök adataira hagyatkozik, ami meg még annyira sem pontos.
A kollégák technikai ismertetője után annyit hozzáfűtnék hogy
- egy mérés, nem mérés! 3-4x frissíts rá amikor lekéred a helyzetét, kis időt hagyva a lekérések között.
- gondolkodj el azon hogy jó lehet az a helyszín amit mutat. A 5 perce még X hely volt, aztán meg 10 kilométerrel arrébb az gyanús legyen hogy rossz jel és nem hirtelen termett ott a követett eszköz. (5 perc alatt 10 km az 120km/h-s sebességet feltételez)
- figyeld meg azokat a helyeket amike rossznak gondolsz. Én is követem apámat és nála sokszor látok a helyzetében ismétlődő helyket, ahol nem is járt. Valószinüleg egy átjátszó van ott amire kapcsolódott a telefonja.
Ezekben az eszközökben - főleg az olcsókban - nem szaba és nélkül megbízni. Jók lehetnek, de meg kell tanulni használni és olvasni a jeleket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!