Hardwer Zsenik vannak itt??? ...ha annyira nagyon bonyolult a digitális moduláció, akkor hogyan olyan olcsó minden ilyen eszköz, például TV-DVBT, Wifi router, adsl modem,.... ???
Ennyire nem kell messzire menni, amit az átlag ember nem ért, de sokan nem is gondolnak bele, hogy működnek az elektromos dolgok, pl a konnektorban miért van/kell fázis meg nulla, hogy valami is működjön, miért nem elég neki a fázis.
A mobilt meg hagyjuk is hogy működik, ha valamit nem tölt be, már földhöz vágnánk, pedig rengeteg dolog történik a háttérben, de egy TV működése sem egyszerű számomra, ha belegondolok, mikor gyerek voltam a nagy katódsugárcsöves TV-t nézegettem, nem volt rajta a hátulja, sok huzal középen és azon járt az agyam, hogy ad ez képet.
Igen az analóg TV egy pofon egyszerű jószág volt. Azt tényleg minden TV szerelő ismerte, megtanulta. Mi is tanultuk, igaz kb. 30 éve volt, de a mai napig felrajzolom a fekete-fehér videójelet és el is mondom, hogy hogyan működött. Ezek a digitális modulációk már egy egészen más világ. Eleve már nem is magát az alapsávi videójelet sugározzák ki, hanem egy kvázi mp4 (vagy ahhoz hasonló) videostreamet. Már maga az mp4 kódolás sem egy annyira egyszerű dolog, hogy kb. 10 tranzisztor és 30 ellenállás megoldja. Ez már egy szoftveres cucc. Majd ezt még elmodulálják egy önmagában sem egyszerű modulációval. A hagyományos TV adásnál ez egy totál sima AM jel (jó egy kicsit meg van kókányolva, mert az egyik oldalsáv el van nyomva). Az AM jel meg gyakorlatilag a vivő és a hasznos jel "szorzata", az AM demoduláció sem egy túl bonyolult (egy darab dióda és egy aluláteresztő szűrő és kész). De itt hiába demoduláltuk a jelet nem egy alapsávi videójelet kapunk ami egyből megjeleníthető, hanem egy bit folyamot. Amit még egy mp4 dekódernek vissza kell alakítania valami olyan jellé amit már meg tudunk jeleníteni a képernyőn. A hagyományos képcsőves TV esetén ez megint egy pofon egyszeerű valami volt, mert fénypont fényessége csak attól függőtt, hogy mekkora az elektronáram ami becsapódik egy pontba, és egy nagyon leegyszerűsítve a képcső ezen rész egy földelt rácsú triódával volt helyettesíthető, a videó kimenő fokozat ennyi és nem volt több. Az elektronsugarat egy eltérítő rendszer "mozgatja" (az sem egy túl bonyolult dolog, mert egy böszme elektromágnest kellett meghajtani) és a tekercsek áramától függő pontba csapódott be az elektron. Egyedül a szinkront kellett valahogy megoldani (ezért volt a szinkron jel "belecsomagolva" videó jelbe). Tényleg egy pofon egyszerű jószág.
Most ahány kijelző annyi féle meghajtás szükséges neki. Eleve nem egy eltérített elektron repked egy kvázi triódában, hanem van piszok sok egyedi LED amit kapcsolgatni kell. A hagyományos képcső esetén egy pont fényessége csak az áramtól függ. A LED-ek fényessége (ha LED alapú a kijelző, de ez igaz az LCD-re is) gyakorlatilag állandó, ezeket PWM jel vezérli, azaz úgy lehet a látszó fényességet módosítani, hogy "kicsit bekapcsolom sokáig nem" /akkor sötétebb/ "hosszabb ideig kapcsolom be, kicsit ki" akkor világosabb a képpont. És hogy ezt egy ménkű nagy mátrixban hogyan vezérli le és ehhez milyen jelek kellenek ahány gyártó annyi féle. (csak egy sima full HD esetén 1920x1080 képpont van /2 073 600 db. képpont, mindegyik 3 db. "elemmel" /R-G-B" azaz kb. 6 millió egyedi "elemet" kell ki-be kapcsolgatni. Hogy ezt a mátrixot és ennek a vezérlését hogyan odlják meg hát ez egy nagy tudomány, és nagyon gyártó függő. És ez csak az a picike rész ami a már dekódolt jelből egy látható valamit állít elő.
ennyi a rádiós oldala egy DVB-T sticknek, innen már "csak" szoftver. Szerintem a valóságban ki fog derülni hogy egyszerűbb az egész mint egy hagyományos videójel. Erre szeretnék fényt deríteni, ....
Igen, az.
Igazábol csak azért csinálják ilyenre, hogy átlagember ne értse, pedig igzabol tök egyszerü
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!