Milyen gépet vegyek?

Figyelt kérdés
Körülbelül 2 éve kacsintgat a szemem a fotózás, mint (kezdetben) hobbi irányába. Persze gyüjtögettem a pénzem is rá, de azóta sem kaptam meg a magam mellé illő kamerát, ami úgy meg felelne a szempontjaimnak. Voltak már kompakt gepjeim, fotóztam már párszor Dslr gépekkel is, és nagyon tetszettek. Persze a mai napig is vacilálok a gépek listája között, de úgy gondolom a fotózás alapja először a gép megismerése és kivalasztasa, tehát mondhatom hogy nem sietem el. Tehát arról lenne szó hogy van egy csaladtagom aki fotozik. Tanácsára a dslr-rol lemondottam a milcekre, mert annak nagyobb jövője van, ha mondhatjuk. Igaz obiektivek szempontjából nincs akkora választék mint a dslreknel de ez nem probléma. 15 éves vagyok, és el akarom kezdeni most már tényleg a fotózást. Olyan gépet keresek ami 2 vagy 4 év múlva is meg fogja állni a helyét a mai elektronailag fejlett világban. Nézegettem canont és nikont... Persze vannak ott meg más márkák, nem igazán bízok bennük.. Fogalmam sincs melyiket vegyem. Néztem már a Canon m50et a Nikon d5300-át (nem ugyanaz a két típus, árban igyugy). Fontos nekem az, hogy ne nelegyen méregdrága a body. Inkább obira költok többet az idő mulasaval. Ti mit ajánlanátok? Szívesen fotoznek inkább embereket,rendezvenyeket,koncerteket,termeszetet is. Fejleszteni akarom magamat. Miket ajánlotok?

2018. dec. 19. 16:18
 1/7 anonim ***** válasza:
Akkor (koncert, rendezvény) azért kis megvilágítások esetén is elviselhető képeket kell gyártani, az meg szerintem sosem olcsó.
2018. dec. 19. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Tudom, de lassacskán szeretnék odáig jutni, most nem föltétlenül profi képek a cél, hiszen először a géppel kell kiprobaljam a határaimat, utána majd lehet venni külső segédeszközöket is persze. De embereket szeretek fotózni leginkább. Imádom ha a háttér elmosodik, a bokeht az ilyeneket, persze ehhez is más más Obi kell
2018. dec. 19. 18:12
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Meg nagy szenzor, ami viszont megint nem olcsó, főleg a MILC-ek között. Nézd, én csak azt tudom tanácsolni, hogy tanulj addig a fotográfiáról amíg legalább már alapszinten tudod, hogy mi, hogyan működik, miért hat úgy egy-egy beállítás, vagy a fényképezőgép egy tulajdonsága a kész képre, ahogy. Egyébként MILC vonalon pont,hogy a két nagy gyártó aki nem igazán jeleskedik, akár az EOS R-re akár a Z6/Z7-re gondolunk, egyik sem lett egy nagy eresztés és akkor igen finomajn fejeztem ki magam. Fontos szempont egyébként az ergonómia is, baromi fontos, hogy tudd szeretni az eszközt amit használsz, szóval nem árt ha nem kapsz hidegrázást a menütől, vagy attól, ahogyan kezelni kell (objektív le-feltekerés, gombok elhelyezkedése és testreszabhatósága, vezérlők,tárcsák stb...)


Az amit keresel (nagy szenzor és MILC), egyébként objektív nélkül is közelebb áll az egymillió forinthoz mint a félmillióhoz.

2018. dec. 19. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

"Meg nagy szenzor"

Én meg azt hittem, erről beszélek. :) Gépet keres, erre meg írtam, hogy nem lesz olcsó.

2018. dec. 19. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

"...a bokeht az ilyeneket, persze ehhez is más más Obi kell..."


Erre írtam, hogy meg nagy szenzor. Ma már a low-light körülményekhez nem feltétlenül kell nagy szenzor, az újabb APS-C, vagy akár még kisebb szenzorral szerelt gépek is kiröhögnek egy 5D Mark II-t zajban.

2018. dec. 19. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

a jó képek nem a gépen múlnak, hanem a fotós tudásán, kreativitásán, hogy hogyan tudja megkerülni a technika korlátait. olyan gépet nem fogsz találni, ami 4-5 év múlva is ugyanolyan korszerűnek számít, mert a gyártók évente hoznak ki újabb és újabb gépeket, fejlettebb technológiákat, pont azért, hogy mindig azt érezd, a tied már elavult és úgy érezd, sokkal jobb leszel, ha megveszed, miközben semmi szükséged az újabbra, csak sokkal könnyebb az újból remélni a fejlődést, mint belátni, hogy a tudásodat érdemesebb fejleszteni, nem az eszközparkodat. hogy a DSLR vagy a MILC technológia jobb, az merőben elméleti vita és nincs is semmi értelme ezen a szinten foglalkoznod vele, mert csak adott gépek szintjén van értelme konkrét tulajdonságokat összehasonlítva megnézni, hogy melyik miben jobb, miben rosszabb és neked mik a konkrét szempontjaid. mivel a MILC még bőven fejlődő terület (pláne a Canonnál és Nikonnál, akik évekkel később ugrottak bele a többi gyártónál), így különösen nem lehet azt mondani, hogy bármit választasz, az sokáig jónak fog számítani - még az is vitatható, hogy egyáltalán most megállják-e a versenyt akár náluk régebben megjelent gépekkel is.


szerintem ne a legjobbat és pláne ne örökre/hosszú távra akarj gépet venni. te még csak tanulgatsz, kísérletezel, a szempontjaidat sem igazán ismered és a tanulás során úgyis egy csomó szempontok meg fog változni, ahogy egyre több tapasztalatot szerzel, egyre többet tudsz majd a fotozásról. ne vegyél szuper gépet. vegyél egy elég jó gépet. vagy akár egy nem is annyira jó gépet. használd tanulásra, ismerd ki a gép és a saját korlátaid (ne dőlj be annak a tévhitnek, hogy a gép hamarabb korlátoz, mint a saját tudásod. nézd meg, hogy mit tudtak 50-70 éve a fényképezőgépek és filmek (nem volt AF, nem volt beépített fénymérő, nem volt LCD, képvisszanézegetés, korlátlan tárhely, nemhogy 3600-as, de még 800-as ISO se volt), aztán nézd végig Hemző Károly, Róbert Cap, André Kertész és más nagy fotósok képeit és tanulj tőlük.) aztán ha tényleg kell jobb gép, cseréld le jobbra.


én mindenkinek azt tanácsolom, hogy amíg nem tudod, hogy milyen fényképezőgépre volna szükséged ahhoz, amit fotózni akarsz, addig SEMMILYEN gépet ne vegyél. fotózz azzal, ami a kezed ügyébe akad, legyen az egy meglévő fényképezőgép, vagy mobiltelefon és mellette kezdj el minél többet olvasni a fotózás kompozíciós és technikai alapjairól, hogy megismerkedj a fogalmakkal és az alapismeretekkel. egy idő után meg már tudni fogod majd, hogy mi mit jelent, mi miért fontos és érteni fogod, hogy mit miért tanácsolnak neked.

rengeteg jó könyv van kezdőknek az alapoktól magasabb szintekig. érdemes pl. megnézni a National Geographic fotózást oktató sorozatát is, van könyvük a természetfotózástól kezdve a riporton, portrén át mindenféle fotózási területről. ha nem tudsz/akarsz könyvekből tanulni, akkor érdemes lehet elmenned egy tanfolyamra is, ahol megtanítják neked az alapokat és nem csak módszeres tanmenet, felépített tematika van, hanem személyre szabott visszajelzések, ha nem értesz valamit, meg tudod kérdezni.

sokan mondják, hogy olvass utána a neten, ezt is lehet. a neten is fent van a világ minden tudása, csak nem mindenki képes kiszűrni belőle a számára hasznosakat. szóval nem árt, ha valaki hozzáértő módon rendszerezi azt számodra, hogy boldogulni tudj vele. ezért jobbak a könyvek és tanfolyamok (főleg a kettő együtt).

meg persze nézegess nagyon sok képet és az összeolvasott tudás birtokában értelmezd, hogy hogyan készülhetett, miért pont úgy fényképezte le a fotós, stb.


más nem tudja megmondani, hogy neked mi lesz majd a jó, mert más nem tudja, hogy te mit és hogyan fogsz majd akarni a gépeddel, ha lesz egyszer. hiszen még te sem tudod, hogy mit és hogyan akarsz majd csinálni vele, mert még nem tartasz ott. neked kell végigjárni a fejlődés útját és kitapasztalni, hogy neked mire van szükséged.

miközben olvasol a fotózásról, kezdj el azzal fotózni, ami a kezed ügyébe kerül. ha van kamerás telefonod, azzal fotózz többet, fejleszd ezzel a tudásodat, figyelj oda jobban a telefonnal fotózás közben és nézd meg, hogy mások milyen csodákat képesek alkotni akár telefonnal is. attól, hogy lesz egy jobb géped, még nem lesznek feltétlenül sokkal jobbak a képeid. az odafigyeléstől, tanulástól, tőled lesznek jobbak a képeid. szóval saját magadat már egy telefonnal is elkezdheted fejleszteni.


igazából szerintem szinte teljesen mindegy, mivel kezdesz el fényképezni, mert az első géped úgysem lesz jó sok mindenre - főleg nem igazán komoly fotózásra. az első géped csak arra lesz jó, hogy a kompozíciós és látásmódbeli alapokat megtanuld vele és kitapasztald, hogy mire miért nem jó és ezzel már elkezded érezni, hogy milyen irányba kell majd továbbmenned. a második géped valószínűleg majd más dolgokban nem lesz jó egy idő után és aztán azt is lecseréled majd, de talán harmadik-negyedikre már sikerül eltalálnod, hogy mire is van szükséged és onnantól sikerülni fog viszonylag állandó döntéseket hoznod - főleg akkor, ha azt is megtanulod addigra, hogy nem a gépen múlik, hogy milyenek a képeid, hanem hogy te mit tudsz és hogyan tudod használni azt a bármilyen gépet, ami a kezedben van. ha pedig mégsem nagyobbak az igényeid, mint amit az első géped tud, akkor nem kell második gépet venned, de emiatt nem érdemes túl komoly beruházást eszközölni az első gép vásárlásakor. ne tedd túl magasra a lécet, mert könnyen túllőhetsz a célon.


léteznek fényképezőgép kölcsönzéssel foglalkozó cégek is, meg boltok, ahol kipróbálhatod, sőt vannak fotóklubok, fotó tanfolyamok is, ahol valószínűleg tudsz kipróbálásra gépet kölcsönkérni. nem feltétlenül szükséges elsőre beleugranod a vásárlásba. próbálgass gépeket, ismerkedj velük és aztán azt vedd meg, amelyik a legszimpatikusabb, használd minél többet, aztán cseréld le, ha már nem felel meg. de közben azért tartsd észben, hogy a fotózás ugyanúgy nem az eszközről szól, ahogyan a festészet, filmművészet és az irodalom sem. a legnagyobb fotósokat ugyanúgy nem arról ismerjük, hogy milyen géppel/objektívvel fényképeztek, ahogy a legnagyobb festőkre sem az ecseteik és festékeik, filmesekre sem a kamerájuk és írókra, költőkre sem a tolluk, vagy az írógépük miatt emlékszünk, hanem amit ezekkel az eszközökkel alkottak...

2018. dec. 20. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

A Canon M50 jó választás kezdeni.


Szóba jöhet még a Lumix G7 is ebben az árkategóriában


De készülj rá hogy 4 év múlva már elavult lesz. Utána még 2 évig elzötyöghetsz vele aztán lehet is újat venni. De ha belejössz a fotózásba 4 év múlva úgyis új gépet veszel

2018. dec. 20. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!