Egy profi/félprofi gépnél, pl. Canon EOS 600D, egy csomó automata és félautomata mód van, meg sorozatfelvétel, stb. Miért nincs olyan, hogy?
Azért nincs ilyen, mert értelmetlen.
Ha állandó a fény, akkor már a lövés előtt megvan a fénymérés, az alapján tud számolni - ha neked nem felel meg a kapott eredmény, akkor az utólag a hisztogram alapján lőtt kép ugyanúgy nem felelne meg. Erre van az expokorrekció kitalálva, hogy beleavatkozz a fénymérésbe illetve az expóba.
Ha pedig gyorsan változó fényviszonyok között vagy, akkor szintén teljesen felesleges, hiszen a két expó között úgyis változna a megvilágítás, tehát felesleges.
Ez a tipikus szarva közt a tőgyét megközelítés. Van ugyanis egy csomó lehetőség arra, hogy már az első képet helyesen exponáld ki. Ezt kell megtanulni, vagy az utómunkát.
"Ha állandó a fény, akkor már a lövés előtt megvan a fénymérés, az alapján tud számolni "
Akkor nyilván valamit rosszul csinálok. Bár szerintem lehetetlen jól mérni fényt expo nékül, hiszen az expo pixel pontos, minen más fénymérési módszer pedig nyilván nem az. Mármost ha pár darab kiégett pixel van egy képen, akkor már igazából rossz a kép, ha ez egy terület, mégha kicsi is, és ezt egy átlagos fénymérés nem tudja kiküszöbölni. De ezt már a kérdésemben is leírtam.
Én gyakran tapasztalom, hogy egy teleobival napsütéses időben, hiába állítok be akár Tv akár Av módot, nem tud automatikusan jól számolni, vagy nem tudom mi alapján csinálja, de kiégett pixelek lesznek a képen.
"Van. Expoziciósorozatnak hivják."
a másik azt mondja, hogy nincs, és hülyeség. Most akkor kinek van igaza? Egyébként meg hogyan lenne már hülyeség? Ennél praktikusabb és egyszerűbb megoldást nehezen tudok elképzelni.
Az expósorozat nem mért adatok alapján készít újabb képet, hanem - mint a neve is mutatja - egy sorozatot készít, az ideálishoz (vagy az általad már korrigálthoz) képest plusz-minusz n lépésben x fényérték eltéréssel.
Mivel fogalmad sincs az ilyen alapvető dolgokról sem (ami önmagában nem baj, hisz mindenki volt kezdő), elgondolkodhatnál azopn, minek nagyobb a valószínűsége:
a) sok szakember rengeteg év szakmai tapasztalattal a háta mögött pontosan tudja, hogy ilyen funkciónak nincs értelme, vagy
b) sok szakember rengeteg év szakmai tapasztalattal a háta mögött sem jön rá, hogy milyen jó lenne egy ilyen funkció.
Szerinted?
"Akkor nyilván valamit rosszul csinálok."
Ez nem is kérdés.
"Bár szerintem lehetetlen jól mérni fényt expo nékül"
Ez meg szerintem már így kedden megkaphatja a hét hozzászólása díjat.
"hiszen az expo pixel pontos, minen más fénymérési módszer pedig nyilván nem az. Mármost ha pár darab kiégett pixel van egy képen, akkor már igazából rossz a kép"
Te nagyon el vagy tévedve. Mondok egy példát. Autó. szélvédőn, vagy díszlécen megcsillanó nap. Szerinted ha annyira rövid záridőt veszel, hogy a becsillanás ne égjen ki, milyen színű lesz az autó, a háttér, az előtér, és minden egyéb? Súgok: fekete.
Tanulnod kell, nem a technikára fogni a bénázásodat. Ismétlem: nem bántásképpen mondom, de a tények makacs dolgok.
"elgondolkodhatnál azopn, minek nagyobb a valószínűsége:"
simán van olyan, hogy szakemberek nem csináltak meg valamit, amit jó lett volna, pl. lehet hogy jövőre már megcsinálják
az alapjén oedig amit mondasz egyáltalán nem a legjobb megoldás, így egyel több expo készül fölöslegesen, mert az egyik iréány biztosan fölösleges lesz
miközben eddig azzal érveltél te, vagy valaki més, hogy még egy plusz expo is hülyeség! nocsak kiderült, hogy a +2 expo az egy már kitalált dolog erre a problémára
"Te nagyon el vagy tévedve. "
Képzeld nem vagyok hülye. Émn is tudom. Éppen ezért próbáltam körültekintően fogalmazni, hogy néhány pixel, adott terület, nyilván egy csillanás más, és más egy ugyanakkora méretű kiégett terület, ha az nem csillanás, éppen emiatt fontos a pixelkép, mert egy pixeles szintű elemzéssel és okos algoritmussal lehet jó döntést hozni.
"nocsak kiderült, hogy a +2 expo az egy már kitalált dolog erre a problémára"
Az expo-sorozatot meg csak véletlenül sem ezért találták ki...
"Képzeld nem vagyok hülye."
Akkor ne is tettesd magad annak.
Ne algoritmusokkal akarj képet készíteni, ne a technikát hibáztasd. Inkább hidd el, hogy a technika elég jó, és benned van a hiba, ha nem tudod tökéletesen kezelni...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!