A tükörreflexes (DSLR) gépeknek esetén mind kevés az optikai zoom?
A dslr-világban inkább az számít fejlesztésnek, ha leépíted a zoomot és különböző feladatokra különböző gyújtótávolságú fixeket használsz - hiszen a fix obiknak a legkisebb a torzítása.
Ettől függetlenül vannak nagy zoom-átfogású objektívek, csak minek.
Attól a zoom még nem lesz nagy.
Például egy 70-200 esetén háromszoros zoomról beszélhetünk.
A Sigma 150-600-as objektívje négyszeres zoomot jelent.
Köszönöm a válaszokat!
#3 Azt írod, hogy az akár távcsőként műkődő objektív annyiba kerül, mint egy komolyabb gép. Mégis a legtöbb dslr gépek, amiket néztem csak kb négyszeres zoommal rendelkeznek.
#4 Mire érted, hogy attól még nem lesz nagyobb a zoom?
Szeretek távoli tályakat, állatokat, madarakat, Holdat, csillagokat fényképezni. Akkor lehet arra alkalmasabbak a bridge gépek?
"Mire érted, hogy attól még nem lesz nagyobb a zoom?"
Arra, hogy kevered a zoom és a nagyítás fogalmát.
A zoom-távolságot úgy megadni, hogy 2-szeres, 3-szoros stb. teljesen félrevezető, egyedül azért használják, mert az átlagember könnyebben megérti. Pontosabb információt a gyújtótávolság ismeretében lehet kapni. Ez a szám például a kitobjektíveknél a 18-55. Nem megyek bele a magyarázásába, neten nagyon sok helyen le van írva, legyen elég most annyi, hogy az első szám azt jelöli, hogy milyen nagylátószögű állása van a szerkezetnek, a második pedig, hogy mi a maximum távolság, amire közelíteni tud. Nem szakszerű így, de próbáltam érthetően fogalmazni.
Amikor azt látod, hogy szorzatban van megadva a zoom, mindössze a két szám közötti arányt jelölik. A fenti objektívnél tehát durván 3x-os zoom van, ennyi jön ki, ha az 55-öt elosztod a 18-cal. Igen ám, de itt már talán látod, hogy mi a gond: ugyanígy 3x-os zoomnak lehet írni egy 50-150-es, vagy akár egy 200-600-as objektívet is. Pedig óriási különbség van. Sok bridge gépnél, amire pl. 50x-es zoom van ráírva, egyszerűen az a helyzet, hogy az első szám viszonylag kicsi, mondjuk 8. Tehát ha ezt megveszed annak tudatában, hogy lesz egy brutál zoom-os géped, akkor valójában kapsz egy 8-400-as zoomot. Ez pedig eltörpül a korábban említett 200-600-as mellett, annak ellenére, hogy arra szerény 3x-os zoom van írva. Persze ezzel nem fogsz tudni kanapén összebújós csoportképeket csinálni, viszont ha csak madárfotózásra kell, akkor praktikusabb.
Hat a zoomot felejtsd el tükrös gépeknél. Azt te állítod, ha tekered. Ha távoli állatokat akarsz, lehalább 800as objektívet veszel, ami rohadtul zsebbenyúlós, és kb a karod le fog szakadni annyira nehéz. Nem a gépváz a legfontosabb hanem az objektív. Nekem csak 300as objektívem van de az nulla a holdfotózáshoz v vadállatok fotózásához, hacsak nem bújsz el fél napot álcaruhában és nem jönnek azok közel.
A bridge gép könynebben használható viszont a minősége sokkal rosszabb mint a tükrös gépeknek. Nem megy el a téma mire obit cserélsz, csak nyomomd a zoomgombot. Vagy zommolsz amerre csak akarsz (pl egy repülőgép fenn a amgasan 11ezer méteren felismerhető, lajstromjele logója szépen leolvasható, akár még értékeléhető képet is tud adni, könnyű, és olyan távolságnál is tud élesebb képet adni, ha jó modellt választasz.) Könnyebbek, csak sokkal rosszabb képminőséget kapsz olcsóbban. Ez a kompromisszum.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!