Analóg vagy digitális fényképezőgép lenne jobb egy kezdőnek?
#3 Zzzoli rosszul tudod, mindkét állításod téves az analóg technikáról. az is téves, hogy analógnál nem beszélhetünk felbontásról. és az is, hogy analógnál ez törvényszerűen nagyobb a digitálisnál. olvass csak utána az analóg filmek és az objektívek felbontóképességének, szemcsenagyságának, vonalfelbontásnak és rokon fogalmaknak.
ráadásul nem is csak ezek a paraméterek jellemeznek egy képet, mert ott van még a dinamikatartomány, másnéven árnyalatterjedelem és az érzékenység is.
az analóg technika csak ELVBEN jelent vektoros jellegű, korlátlanul nagyítható képet. a gyakorlatban a film szemcse szerkezete és az objektívek rajzolati hibája ugyanúgy korlátot szab a felbontásnak, mint a digitális felbontás és a figitális gépeken használt objektívek lee ugxanúgy jellemző rajzolati hibák, felbontóképességek.
hogy melyik jobb, az meg nem a digitális vagy analóg technika, hanem az egyes filmek és konkrét objektívek tulajdonságainak függvénye. az sem elhanyagolható, hogy mekkora méretű optikai rendszereket hasonlítasz össze. analógnál is létezik APS méretű film és hozzá gyártott optika, ott is van kisfilmet Leica kocka (ezt a méretet vitte tovább a digitális full frame, de analógban kezdetek óta létezik a közép és nagyformátum is, ami digitálisban szintén létezik és mindegyikben lényegesen nagyobb felbontás és részletgazdagság érhető el.
ma már a digtális nagyon megközelítette, sőt valószínűleg meg is előzte a filmes felbontást, ez viszont azért is bizonytalan, mert nem csak a digitális technológia változott meg teljesen, hanem az objektív gyártás is. a digitális forradalomban a legtöbb gyártó újra tervezte az objektíveit, mert a filmes optikák nem (mind) szolgálták már ki a figitális igényeket. az igények is változtak, mert a filmes korszakban a többség 9x13 cm max 13x18 cm méretben nézegette a képeket és szinte senki nem nagyított bele 100x-ra, hiszen az analóg fotóalbumban (szemben a képnézegető programmal) nem volt zoom gomb, így nem is látszottak annyira a film és objektív felbontóképességének hibái. a digitális érzékelők különösen érzékenység terén sokkal jobbak, amikkel ma már olyan helyzetekben is lehet vaku nélkül fotózni, ahol még a legnagyobb érzékenységű filmekkel is lehetetlen volt. árnyalatterjedelemben viszont egyes filmek jobbak voltak, amit a digitális érzékelők még mindig nem képesek hiánytalanul hozni, csak szoftveres HDR trükközéssel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!