Analóg vagy digitális fényképezőgép lenne jobb egy kezdőnek?
Igaza van az előttem szólónak, csakis digitális. Viszont mi az hogy a digitálisnak sokkal jobba a felbontása? :-)
Analógnál nem beszélünk felbontásról, hisz nem képpontokból rakja össze a képet, ha pedig mégis beszélünk akkor az analóg technikánál elvileg sokkal részletesebb kép érhető el, nyilván megfelelő rendszer felépítés mellett.
Filmes fényképező már csak annak való, aki arra akar imidzst építeni, hogy az ő fényképészete valami hihetetlen magasröptű művészeti tevékenység és abban rengeteg munka van, alkotása igazi szépművészeti remek.
(Pl. aki sznoboknak jó marketinggel milliókért ad el festmény méretű fényképeket.)
Digitális. Mégpedig azért, mert egyből ki tudod szűrni, ha valami nem jó a képen (túl sok/túl kevés fény, rossz helyen van a téma és hasonlók), nem kell az előhívásra várnod, és nem fogod a nem sikerült képekkel a jók elől foglalni a helyet. A filmnél egy esélyed van egy kockára jó képet készíteni, az elrontott képek csak drágítják a fényképezést (ugyanarra az árra kevesebb hasznos anyag jut, kb. mintha vennél 10 darab tojást, hogy süteményt csinálj, de a tízből négyet elejtenél. Azokat is kifizetted, de nem hasznosítottad).
Ha már jól megy a digitálissal, akkor érdemes analógra váltani (persze ha anyagilag jobban el vagy eresztve, akkor analóggal is kezdhetsz egyből, akkor jobban rá vagy kényszerítve arra, hogy ügyelj a képkészítésre).
Attól függ mennyi pénzed van. A legjobb talán tényleg az, hogy veszel egy digitális szettet, aztán majd később ha ki szeretnéd próbálni az analógot is, kipróbálod azt is, egy régi tükröst egy 50mm-es obival simán kapsz 10 ezer alatt is.
A lényeg hogy digitálisból mindenképpen cserélhető objektíveset válassz, azt a rendszert, ami szimpatikus (Samsung NX-et nem érdemes egyedül, az egy halott rendszer).
digitálissal gondtalanul csattintgathatsz és tapasztalhatod a fotózás rejtelmeit.
Filmes géppel jobban meg kell gondolni, hogy mire lősz rá, mert ugye csak 36 kocka egy filmtekercs és több nap mint kolbász :)))
Na jó, de hát a csattogtatásnak a digitálisnál sincs értelme, hiszen egyforma 16 képet nem fog megcsodálni senki, elég az egyik (a legjobb). Filmmel csak azt az egyet kell exponálni, a többit nem is. :)
Az egykaptafára hívás az úgysem ad tökéletes eredményt, tehát a téma, expozíció, stb figyelembevételével saját magának kell hívnia.
a dogitálissal tényleg szabadon kattintgathatsz össze-vissza, meg azonnal visszanézhet és és rögtön törölhetsz, korrigálhatsz, viszont emiatt a legtöbben nem is igazán gondolják át, hogy mit is csinálnak, mielőtt lenyomják a gombot. sokan sosem tanulnak meg a digitális előnyei miatt rendesen fényképezni, legfeljebb úgy-ahogy - hiszen, amit elrontanak, azt majd kitörlik, újra csinálják.
a filmes gép “bűntet”, mert egy tekercsen csak 36 kocka van, a film drága, csak utólag látod a képet. kénytelen vagy alaposan átgondolni, hogy milyen beállításokkal fényképezel, mit miért és miért úgy csinálsz és azt az elrontott képet akkor már nem tudod kijavítani, csak legközelebb egy másiknál lehetsz majd ügyesebb, ezért kénytelen vagy jobban odafigyelni és megtanulni, nem lehet a hibákat elmismásolni. emiatt sokan úgy gondolják, hogy filmes géppel jobban meg lehet tanulni az alapokat. a legtöbb igazán nagy fotós így tanulta - persze azért is, mert nekik nem volt akkor más lehetőségük.
a költség vonzata kisebb a filmes fotózásnak, ha magad hívod elő a filmet, magad nagyítod le. főleg ha azt is figyelembe veszed hogy így nem fogsz annyi képet csinálni feleslegesen. és az élmény is más úgy.
hogy kinek melyik módszer jön be jobban, azt majd az idő eldönti - az emberi agy ugyanis analóg, nem digitális, nem lehet azonnal eldönteni h sikerült és jól sikerült-e, ahogy azonnal torolni sem lehet, ha rosszul sikerült. egy jobbal felülírni meg végképp nehéz a hibásan rögzült dolgokat az agyban. a gyakorlat teszi a mestert mondás ezért téves, mert ha rossz dolgot gyakorol az be, csak kókler leszel, nem mester. a tanulás során ezért nagyon fontos (akar analóg, akar digitális géppel tanulsz), hogy hozzáértő emberek szakmai tanácsokkal a megfelelő irányba tereljék a fejlődésed, különben iszonyatosan begyakorlod hogyan kell rosszul csinálni a dolgokat és aztán ezekről a hibákról már senki sem tud majd leszoktatni. persze hogy valakinek a tudását, hozzáértését mi alapján tudod megítélni, amíg te nem értesz hozzá, az egy nehéz kérdés. márpedig ma egyre többen adják el magukat fene nagy szakértőként, miközben a saját tudásuk sehol nincsen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!