Nappal hogyan tudnék hosszú záridővel fotózni?
Nemrég vettem DSL kamerát (Nikon D5300, 18-55 mm-es objektív) és igyekszem önmagam fejleszteni a fotózásban, utánaolvasgatok, próbálkozom, és kérdezek... :D
Napsütéses időben szeretnék hosszú záridővel képeket készíteni, de ha az ISO-t leveszem 100-ra, akkor is csak egy nagy fehérség lesz a kép. 30 másodperccel szeretnék, ugyanis ha egy épületet fotózok így, akkor nem lesz rajta ember :) Ezt hogyan tudnám használni? Vagy ilyen fotónál a rövidebb záridő is jó lehet?
Még egy kérdésem volna (bocsi, tényleg "analfabétának" számítok fotózásban). Azt nagyon nem értem, nem jöttem rá, hogy a rekesz nagyságot hogyan lehet állítani? Mert ha különböző módokra állítom a gépem, akkor csak bizonyos intervallumon állítható a rekesz (amit meg csak az objektívvel lehet állítani, ugye?).
Tegyük fel, olyan végletet meg nem tudok beállítani, hogy Záridő előv. automatikusban 30"-as záridővel 22-est rekeszt használjak. Bocsi a kérdésért, nem is tudom, hogy esetlegesen ebből milyen kép születne, de mint már említettem, olyan szinten vagyok, hogy mindenfélét jobbról balról igyekszem kipróbálni.
Még egy 3. kérdés:
A M, A, S, P módok mire jók? Melyiket mikor ajánlatos használni? Illetve a többi módot a gépen?
Tudnátok irodalmat ajánlani (főként tájképeket, épületeket szeretek/nék fotózni), amiből érthetően meg lehet tanulni a legalapabb dolgokat? :) Neten is olvasgatok persze, de könyvet jobban szeretem, és ot egyben van minden :)
Ha lesz rá időm és pénzem, szeretnék elmenni egy fotós tanfolyamra, ott a gyakorlattal egybekötve gondolom máshogy marad meg a tudás.
(és tudoooooom, hogy manapság mindenki "fotós", de én "csak" szép képeket szeretnék csinálni, ha elutazok valahova pl :)) )
Csak te unod.
Igaza van az RTFM-et hosszan kifejtőnek.
Az vesz egyből csilivili drága gépet, aki nem akarja végigjárni a lépcsőket, és úgy véli, a géptől lesz jó kép. Kezdésnek pont jó egy komolyabb kompakt, aminek már vannak manuális beállításai.
Érdemes cikkeket is olvasni, rengeteg van a neten magyarul is, pl. pixinfo.com, a néhai fotós melléklete indexnek, ott tényleg vannak az alapoktól induló cikkek.
Sok mindent kell tanulni, nem kell rögtön komoly gép. Kisarkítva a dolgot, komponálni egy a két kéz két két ujjából formált "kerettel" is lehet fejben, képet készíteni pozitív papírra egy lyukkamera is alkalmas.
Mintha Zepter edényt venne, mert abban magától jó étel fog készülni... vagy mint az autó, ha valaki egy tuningolt V8-as izomautót vesz friss jogsival, ne csodálkozzon ha az elsőpadlógáznál eldobja a seggét, és felcsavarodik egy fára.
Az nagyon igaz, hogy a használati utasítás jól jöhet. Konkrétan meg lehet belőle tanulni fényképezni, pontosan minden benne van, amit kérdezel, legalábbis az én gépem használatija fullra leír mindent, teljesen közérthető módon. Azt hittem rosszul látok, amikor kézbe vettem, hogy most ez mi? Ez abból indul ki, hogy nem tudok fényképezni??? Én is abban a hitben éltem addig, hogy akkor veszünk ilyen gépet, amikor már vannak prioritásaink, elvárásaink, elképzeléseink, szóval tapasztalatunk - minimum.
De ezek szerint nem, és a gyártó halad a vásárlói szokásokkal, így a használati utasításból meg lehet tanulni a fényképezőgép működésén kívül a fényképezés fizikáját, sőt még kompozíciós vagy akár színelméleti ismereteket is. Igen hasznos lehet. Ahogy az ND filter is. Meg egy jó fényerejű, fix gyújtótávolságú objektív is az lenne... az első lépésekhez.
Itt van valaki, aki szintén időt szánt hosszú expozíciókra: [link]
De ha elutazol valahova és szép képeket szeretnél csinálni, egy jó okostelefon kamera olyan szép képet csinál Neked, hogy a tíz ujjadat... komoly vizuális pszichológiai tudomány van amögött, ahogy ezekben a digitális képjavítás működik... Ehhez képest butább, de még mindig optimális a dslr automata üzemmód. Ha félautomata vagy teljesen manuális programokban gondolkodnál, az viszont korántsem lesz ilyen instant siker, hosszú gyakorlat eredménye, hogy pillanatok alatt kiötölj egy olyan beállítást a gépen, amivel hozzáadhatod azt a pluszt, amit az automatika magától nem találna ki.
..és a használati utasítás fogalmaira ráguglizva iszonyú sok információ jön fel, évekig lehet tanulmányozni.
Valaha haraptam ezekre a kijelentésekre, hogy a dslr-el majd jól meg kell tanulni fényképezni, először minden rosszabb lesz, mint a azelőtti gépeddel, mert ez a szerintem téveszme csak a digitális korban terjedt el, hiszen a tükörreflexes az is "csak" egy fényképezőgép, a keresője működik más elven, az meg a fényképezésnek csak bizonyos aspektusait képes érinteni. Mellesleg megjegyezve, a pixinfos cikkek is abból a korból származnak (előző évtized eleje és közepe), amikor a dslr még sokkal kevesebb avatatlan kézbe került, szóval a cikke inkább nem azoknak készültek.
Viszont az előző évtized második felében azt láttam vagy nyolc ismerősömnél, hogy szappantartókkal értelmes képeket kreáltak, aztán felfelé váltottak dslr-re, és rövid időn belül el is tűntek az "én fotózok" halmazból. Lehetett persze más oka is, egyenként.
Úgy látom a kérdező besértődött, és törölte a hosszú és tartalmas néhai #2 választ, amire hivatkoztam a #3-ban.
Ez van, ha nem tetszik amit a tükörben lát valaki, össze kell törni a tükröt.
"Csak én unom már ebben a topicban ezt az általánosan elterjedt stílust, hogy akinek tükrös van a kezében és kezdő (és kivételesen nem is kérdezett meredek dolgokat), az felejtse el és kussoljon? Mi bajotok van már de tényleg?"
Az a baj, hogy ezek annyira alapvető kérdések, hogy a kérdező - ha nem lenne olyan lusta orbán, mint amilyen, akkor öt perc alatt megtalálta volna a választ a kérdéseire a használati utasításban.
Itt nem olyan kérdések hangzottak el, amik egy kezdő fotósnak kihívást jelentenek. Itt olyan kérdések hangzottak el, amit ha valaki teljesen nulla ismerettel elolvassa a manuált, meg tud válaszolni.
És engem személy szeriont mocskosul bosszant, hogy valaki választ magának egy hobbit, szeretne jó lenni benne, de arra sem veszi a fáradságot, hogy átlapozza a kamerája használatiját.
Mondd meg őszintén: milyen ember az ilyen? Au, hoyg lusta, nem kifejezés. Igénytelen? Szerencsétlen? Ostoba? Hülye? Nem tudom, melyik illik rá, de én szégyellem magamat, hoyg ilyen emberek léteznek.
Nem tudom, ki a hibás: a szülei? Az iskola? Az oktatási rendszer? De valaki valamit nagyon elb... elk... elrontott, ha ilyen egyáltalán megtörténhet.
És gondolj bele: ez a tudatlan, életképtelen egyed szavazni fog a jövődről! Egy olyan, aki nem képes egy használati utasítást elolvasni!
És ahelyett, hogy mélyen magába nézne és elgondolkodna ezen, törölteti a hozzászólásomat. Gondolom, ezt is, mert nem a buksiját simogatom, hanem a szemére hányom a lustaságát.
#2-es vagyok (néhai #3-as), én sem értem, miért kellett törölni a válaszod, mert amúgy igazatok van. Csak szerintem egy kicsit túldimenzionálod. :D Főnököm is nemrég vett Canont - csak messziről láttam, de szerintem 700D, 750D lesz az -, nagyon lelkes meg oda van miatta, én meg magamban mosolyogtam, ahogy használat közben szenvedett vele az előadás alatt, vadul nyomkodta a gombokat, telibe vakuzott mindent, még a projektor által vászonra kivetített képet is stb. phd-s ember, más az ő szakterülete.
Ugyanakkor az is benne van, hogy a kezdeti lépések - függetlenül mi van a manualban - mindig kísérletezéssel, próbálgatással kezdődnek, legalábbis én addig egy szót nem értettem a könyvekből, amíg nem láttam a saját szememmel a saját beállításaim végeredményét. Tudomásom szerint a komolyabb kompaktoknál, bridge-eknél is kb. 8 mp. a max. "záridő", ami inkább záridő-imitáció. Azzal kicsit nehezebb lesz kísérletezni. De mindegy is, olvasson a kérdező manualt, fényképezzen, menjen el szavazni, ki tudja, lehet, aztán mindegyikből jól sül ki a végén.
Ne érts félre, én sem tolok le mindenkit, aki kezdő - legyen szó bármiről is. Én is voltam kezdő fotós, én sem értek mindenhez.
Viszont.
Engem vagy nem érdekel valami, és akkor valóban megkérdezem azt is, hol kell bekapcsolni, ha nem jövök rá - de akkor tényleg nem érdekel.
Ha valami érdekel, meg akarom ismerni, meg akarom tanulni, jó akarok lenni benne, akkor olvasgatok róla, elolvasom a használatit, stb.
Itt ez a kérdés: M, A, S, P módok mire jók? Melyiket mikor ajánlatos használni? Ez pont így, pont ebben a formában egész biztosan benne van a manuálban. Ha engem érdekel, elolvasom. Ha nem értem, akkor megkérdezem - de itt nem erről van szó. A kérdező egész egyszerűen lusta volt a leg elemibb, elvárható dolgot is megtenni: kinyitni a használatit. Én nem értem, így hogy akar bármit is elérni...
Köszönöm a segítséget (akinek nem inge, az meg ne vegye magára... :) ).
De ne haragudjatok, hogy kérdezni mertem, ha ezzel probléma van, nem is értem, hogy miért vagytok ezen az oldalon...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!