Miért nem mutatja a Nikon D3300 -as gépem a fotó elkészítése előtti élőképen, vagy keresőben az értékek változását? (Pl. : ISO, Rekesz, Záridő)
Azért nem mutatja, Marci, mert ez nem így működik.
Le kéne szokni erről a hipszterkedésről, hoyg mindent manuálisan állítgatsz. Azért vettél egy ki...tt drága(?) gépet, hogy kihasználd az általa nyújtott szolgáltatásokat, például a fénymérést. Állítsd rekesz-előválasztásra, és csak az expó-kompenzációt kell majd tekergetned, ha nem tetszik a végeredmény.
Mellesleg ott van a kis pöcök, ami állandóan mutatja neked, hogy mennyire lesz alul- vagy tőlexponált a kép az adott beállítások és fényviszonyok mellett. Az sem dísznek van.
Idézném az egyik tanáromat:
"Ádámka! Attól, hogy a szüleidnek volt annyi pénze, hogy tükörreflexes fényképezőgépet akasztottak a nyakadba, neked nem való ez a szakma"
Ide is érvényes! De, hogy a kérdésre is válaszoljak. Azért mert nem azt látod amit az érzékelő fog, abban a szerencsétlen gépnek van egy olyan tulajdonsága, hogy azt látod amit az objektíven keresztül látnod kell! Honnan tudná neked megmondani a gép, hogy egy hosszú záridőnél mennyire fog neked bemozdulnia kép?
Félreértés ne essék, itt nem a kényelmi helyzetről beszélek, vagy ilyesmi hanem szimplán kezdő vagyok és vannak dolgok amiket nem értek. A gépet pedig nem a szüleim akasztották a nyakamba, hanem saját keresetből vásároltam abból a célból hogy azt csinálhassam ami érdekel, és azon vagyok hogy belerázódjak. (Bár nem értem ez hogy jön a kérdéshez hogy miből lett a cserebogár)
Itt szimplán arról van szó hogy más Nikon D3300-as gépek amik eddig megfordultak a kezembe (barátoké, stb..) azokban ez működött, és ha az iso értéken, vagy a rekeszen változtattam akkor az a változás az élő képen is látszott, és nem zsákbamacskát fotóztam hanem láttam előre hogy milyen hatást fognak kelteni azok az értékek amiket beállítottam. A kérdés itt csak az hogy van-e lehetőség ennek beállítására? Esetleg valami nem oké a géppel? Mert akik ezekben a körökben mozognak és használták valamilyen okból a gépemet, azok furcsán szembesültek azzal hogy csak kattintás után látják a beállítást, és még megközelítőleg sem tudják megnézni előtte hogy mit fognak kapni a belőtt értékekkel.
Előre is köszönöm a normális válaszokat, és ha csak az "anyu/apu vette", illetve "dobd ki a kukába, nem neked való a fotózás" kommentekre méltatna valaki az tartsa magában inkább. Köszönöm!
1/4 -nek köszönöm a választ! :) Értem amit mondasz, csak szimplán kezdőként lehet hogy gördülékenyebben menne úgy a DSLR kitapasztalása hogy ha kapok valami előképet arról amit beállítok. A miértje hogy miért nem kapok előképet egészen addig nem foglalkoztatott, amíg meg nem láttam hogy másnak ez működik egy ugyan ilyen géppel, vagy egy ugyan ilyen árkategóriájú Canon DSLR géppel.
Lényegében csak azt szeretném tudni hogy hibás-e a gépem, vagy van-e erre valami beállítás?! Esetlegesen lehet hogy van D3300 és D3300 között különbség ilyen szempontból?!
Én nem tudom, kinél mit láttál, de ez eglsz egyszerűen nem működik. Nem működhet. A dslr amíg komponálsz, a legtágabbra nyitja a blendét. Pont. Ebből kifolyólag tekerheted a belndeértéket akárhova, nem fogja befolyásolni sem az átnézeti kereső, sem a live view képét.
Logikus kéne legyen az is, hogy a záridő tekergetése sem változtathat semmit a képen - hiszen a redőny nyitva van.
Nem tudom, hogy te mit láttál a haverjaidnál, de szerintem tőlük kérdezd meg - és esetleg mutasd meg a Nikon mérnökeinek is, hátha tanulnak valami újat.
Egyes gépeken a Live View szoftveresen szimulálja, hogy kb. milyen képet fogsz kapni, de ha ez a funkció kell neked, akkor eleve miért vettél DSLR-t? Tessék csak hozzászokni, hogy a helyes expot manuálisan lövöd be.
Röviden, hogy miképpen kell ezt megtenni: Használj valamilyen félautomata módot (rekesz- vagy záridő prioritást), az a legegyszerűbb, aztán ha lesz tapasztalatod, akkor átmehetsz majd teljesen manuális módra is. Szóval, a keresőben látod a fénymérő skáláját, ami mutatja, hogy az elkészült kép a gép mérése szerint hány fényértékkel lesz alul vagy felül exponált. Ha túl sok világos rész van a fotózni kívánt területen, akkor korrigálj úgy (expo korrekcióval és/vagy módtól függően rekesszel/záridővel), hogy a skálán a jelzés mínusz irányba álljon és fordítva. Hogy mennyivel álljon +/- irányba, azt majd idővel kitapasztalod. Ha túl nagy a kép dinamikája (pl. világos égbolt és koromsötét erdő), akkor nyilván el kell döntened, hogy az eget vagy az erdőt akarod jól kiexponálni és ennek megfelelően korrigálsz.
Ha jól kiexponált képeket szeretnél, akkor ne napközben, hanem vagy napfelkeltekor vagy naplemente előtt fotózz.
Ja, és fotózz RAW-ban, mert utólag akár a teljesen elrontott, alexpos képet is simán vissza tudod húzni Lightroomban.
a keresővel fényképezéskor a tükörreflexes gép erre fizikailag nem képes, mivel optikai képet látsz a keresőben, nem egy képernyőt. az a fény kerül a szemedbe, ami az objektíven áthalad. a blende beugrasztás gombbal a rekeszt behúzza abeállított értékre és a mélységélességet meg tudod nézni, de a záridő és érzékenység hatását ilyenkor sem láthatod, mert az fizikailag nem lehetséges.
LiveView módban már elvileg mennie kéne, ez gép és beállítás függő lehet. keress a kézikönyvben olyan beállítást, hogy expozíció szimulálás / exosure simulation, illetve nézegesd az élőkép beállításait, hátha megtalálod. végső esetben kérdezd meg egy boltban, vagy a Nikon szervizben, hátha tudnak segíteni ezzel kapcsolatban.
MILC-eknél és bridge gépeknél egyáltalán nincs optikai kereső, ha van kereső is az LCD-n kívül, akkor az ugyanúgy működik, ezért lehetséges ilyen megoldást alkalmazni, de általában még ott is menüben beállítható, hogy menjen-e az expozíció szimulálás vagy sem. főleg megszokás kérdése, hogy ki hogyan használja. amíg tanulod használni a gépet, addig valóban hasznos tud lenni.
ha még nem tetted, akkor mindenképpen olvasd el a gép használati útmutatóját, sok hasznos dolgot megtudsz belőle.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!