Szerintetek mivel járok jobban?
Egy dslr + tükrös teleobjektív (legalább 500mm, viszont általában fix f8 a rekesz), vagy szintén dslr + kezdő csillagász távcső és hozzá átalakító?
Melyik gyűjt be több fényt? Sajnos videózni nem tud a gépem, így a videóból való képkivágás kimarad...
Ha azt nézzük, a dobsonian féle csillagász távcső is tudtommal tükrös, tehát ugyanott lennék? Annyi hogy nagyobbak a lencsék benne, de drágább is eleve.
Egy csillagászati távcső nemritkán akár 10-30 cm átmérőjű, ezzel szemben egy teleobjektiv mondjuk "csak" 6-8 cm. Nem nehéz belátni, hogy egy csillagászati távcső több fényt gyűjt össze.
Amúgy mit szeretnél fotózni? Mi köze van a kamera videó funkciójának a fénygyűjtő képességhez?
Köszönöm a választ, de gondolom azért a 30cm lencseátmérőjű csillagász távcső arányában sokkal drágább mint egy régi tükrös teleobjektív.
Videózásnak nincs köze természetesen a fénygyűjtéshez, csak egybe írtam a két mondatot, ezért félreérhető. Úgy értettem, hogy a videó képkockáit stacker programmal összefűzni. Másodpercenként 24-25 képkocka, 15-20 másodperc alatt az már szép számú kép.
Kedves makszutov.hu, Önök is egyetértenek abban, hogy egy teleobjektívre rátéve egy 10mm-es okulárt, kapunk egy 20-30x és még nagyobb nagyítású távcsövet? Éjszakai megfigyeléshez jó lehet gondolom. Köszönöm.
a kérdés az, hogy mit is akarsz fotózni, mire és hogyan akarod használni a gépet és az objektívet/tácsövet? csillagászati fotózáshoz 500 mm édes kevés lehet és a minősége sem biztos, hogy ugyanolyan jó egy tükrös teleobjektívnek, mint egy táccsőnek. persze tácső és tácső között ugyanúgy hatalmas kölönbségek lehetnek, mint objektív és objektív között.
a tükrös objektívek általában a kisebb méret és nagyobb gyújtótávolság ellentmondását próbálják, többnyire minél olcsóbb megoldásokkal áthidalni. így aztán a tükrös obik többnyire komoly kompromisszumokat jelentenek minőségben és használhatóságban.
ha csillagokat akarsz fotózni, akkor valószínűleg az erre kitalált távcsövekkel jársz jobban. ha fotózásra akarod használni, akkor az objektív lehet jobb megoldás.
Megfigyelésre a dslr keresőjén keresztül + fényképezés.
De egyébként az is érdekelne, hogy egy teleobjektívre szerkesztett okulár pl. 500mm-re 10mm-t téve 50x nagyítást fog adni, és érdemes-e vele foglalkozni? Van sok jó régi 5-600, illetve 1000mm-es optika is.
"Megfigyelésre a dslr keresőjén keresztül + fényképezés."
Már csak azt kéne tudni, mit szeretnél fényképezni ....
"De egyébként az is érdekelne, hogy egy teleobjektívre szerkesztett okulár pl. 500mm-re 10mm-t téve 50x nagyítást fog adni, és érdemes-e vele foglalkozni? Van sok jó régi 5-600, illetve 1000mm-es optika is."
500 mm fókuszú teleobjektív esetén egy 10 mm fókuszú okulár valóban 50x-es nagyítást ad. Kis nagyításon szerintem használható megoldás, bár a mechanikai illesztést házilag kell kivitelezned.
Nagy nagyításon (>60-80x) tartok tőle a sok lencse képminőségrontó hatása észrevehető, tehát a teleobjektív mögé helyezett okulár inkább csak szükségmegoldásnak mondanám.
"Holdat, bolygókat, és csillaghalmazokat, esetleg ködöket megfigyelni. Hobbi szinten, élménynek. Ezért gondolkozok ebben az okulár + teleobi kombóban, van egy 210mm-es 30 éves telém, bár állványmenet nincs rajta, így érdekes lenne megtámasztani."
Ez esetben próbálj meg 8-15 mm körüli okulárt, kapsz 14x-25x körüli nagyitást. Nagyobbat ne erőltess kézből. Fotózni állvány nélkül esélytelen.
-- makszutov.hu
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!