Camcorder vs fényképezőgép objektívjének fényerőssége?
Miért van az, hogy egy camcordernek 1,8-as fényerős az objektívje, egy olcsóbb fényképezőgépnek meg 2,8-as és mégis a camcordernek kell sokkal több fény?
vagy esetleg kameránál másképp "mérik", mint fényképezőgépeknél? (és ráadásul egy azon márkán belül tapasztalom)
A fényképezőnek nagyobb az optikája és az érzékelőfelülete. Tömören ennyi.
#2 Ez önmagában nem sok mindent jelent. Egy 25-30 FPS sebességű felvételt fel lehet venni 1/25-1/30 záridővel is (bár illik 1/50-1/60-nal), egy fényképet azonban az adott helyzettől függően szinte bármilyen záridővel el lehet készíteni. De például mozgást 1/50, 1/100 alatt elég nehéz elcsípni élesen, tehát ha ezt tekintjük kiindulópontnak, akkor pont az ellenkezője igaz annak, amit írtál.
Úgy, ahogyan már előttem leírták a kulcs mindig a szenzor méret, és az azon lévő pixelek száma, pixelek sűrűsége.
Minél kisebb egy szenzor annál könnyebb elé fényerős objektívet "építeni". Még mindig lehet kapni olyan camcordert amiben 1/5.8"-as szenzor található. Ez kb.:2,5mm x 1.9mm méretű , képátlója:3.1 mm. Ha csak videózásra használjuk ezt a szenzort akkor pl. Full HD videókhoz elég erre a szenzorra rakni 2073600 darab pixelt. De hiába tűnik kicsinek a szenzor, az egyes pixeleket viszonylag nagyra lehet méretezni, így a viszonylag nagy felületű pixelek a beáramló fénynek nagy részét fogják felfogni.
Így történhet meg az, hogy egy ilyen pici szenzor elé lehet egy fix 1.8-as fényerejű zoom objektívet építeni, mert nagyon jó hatásfokkal dolgoznak az egyes pixelek, köszönhetően a viszonylag nagy méretüknek és a kevés darabszámuknak.
Fényképezéshez viszont ennél jóval több pixelre van szükségünk. Ma már kaphatóak a 12, 16, 20...stb Megapixeles gépek.
Viszont nagyon nem mindegy , hogy ezeket a pixel mennyiségeket milyen nagy szenzorra sűrítjük össze.
Minél nagyobb szenzorra tesszük őket annál nagyobbak lehetnek az egyes pixelek, és az javítja a fényfeldolgozó képességüket, mivel annál nagyobb a felületük .
Viszont minél nagyobb egy szenzor annál nagyobb átmérőjű objektívet kell elé tenni. Ami árnövelő tényező.
Jó példa ezekre a Pana FZ300-as gép. A kommersz fényképezésben használatos 1/2.3"-as szenzor elé építettek egy fix 2.8-as 25-600mm-es zoom objektívet ami egyedül álló.
Ha megnézzük a 100ezer alatti kommerszeket ennél jóval rosszabb fényerejű obikat tesznek a gyártók ez elé a szenzor elé.
A Sony is csinált egy "bravúrt" az első szériás RX10-es gépüket amiben még nagyobb a szenzor : 1"-os szintén tudtak fix 2.8-as fényerejű objektívet építeni, igaz "csak" 24-200mm-es.
Szóval ahogy haladunk a szenzor méretekkel előre úgy lesz egyre nehezebb és drágább dolog nagy fényerős zoomobjektívet építeni.
A dslr -ek APS-C méretű szenzorához is van fix 2.8-as zoomobjektív: 24-70mm és a 70-200mm-es.
Ekkora szenzornál már lényegesen lerövidültek a zoom tartományok.
köszi mindenkinek, akkor két kérdésem lenne mindezek alapján:
1, milyen mértékegységben fejezik ki a szenzor méretét? amikor olvasom, hogy 2,3" stb és a 25mm, ezeket hogy kell értelmezni? az APS-C-t írta valaki, akkor az számít amolyan teljes egésznek, és annál csak kisebb van?
2, a másik: a kicsi a szenzor egy kamerában, akkor ha ezt is jól értettem, két dologgal ellensúlyozhatjuk:
a, még sokkal több fény
b, magasabb képkockasszám
jól látom ezt?
"a camcordernek kell sokkal több fény"
Egyáltalán igaz a kijelentés, amire a kérdés vonatkozott?
igaz, de az is tény h egy sima kis kézikameráról van szó, ami nappali fényben tökéletes de pl bent vagy szürkületben kint már nem lehet vele videózni.
tény, h a fényképezőnél is kell ilyenkor már a vaku ... csak azért tettem fel a kérdést, mert egészen drága fényképgépeknél, is azt írják, hogy a 2,8-as milyen jó, és meglepődtem ezen, mert tapasztalom, hogy az 1,8-as se elég nekem kamerában
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!