Milyen kamera ideális emberek fotózására, vagy akár videó készítésre hogy igazán szép képet, vagy videót kapjunk?
a világhírű fotográfus, Ansel Adams mondta, hogy a fotózás legfonosabb eszköze úgy 5 centivel a fényképezőgép mögött van. hogy pontosan mire is gondolt ezzel, az viszonylag szabadon értelmezhető, de leginkább a szem, látás, a fotós, az agy, a tudás esélyes opciók.
emberek fotózására minden fényképezőgép alkalmas, a gépen legfeljebb a technikailag kicsivel jobb-rosszabb képminőség múlik. az objektíven több múlik, mert a képet jobbára az rajzolja a fényképezőgép érzékelőjére és nem mindegy, hogy egy emberi arcot halszemmel, nagylátószöggel (inkább egyikkel se), alap objektívvel, portréobjektívvel, kistelével, nagytelével fényképezel. ennél is több múlik a fényviszonyokon, ezért ha embereket akarsz fotózni, akkor leginkább a fények, vakuk, lámpák használatát kell elsajátítanod.
hogy milyen gépet választ az ember, azt leginkább a helyzetek, körülmények és persze az anyagi helyzete határozzák meg. az objektíveket a téma és a felhasználás területei.
ha még nem tudod, hogy mire is van szókséged, akkor érdemes valamilyen belépő szintű gépet venned, aztán majd kialakul, hogy ez már alapból megfelel neked, vagy valamilyen irányba változtatnod kell és le kell cserélni a meglevő objektívet másikra, új objektíveket kell venned a meglevő mellé, esetleg más gépre van szükséged.
MILC és DSLR gépeknél modulárisan cserélhetőek az összetevők, így ha csak az objektív, vagy csak a gép nem felel meg, akkor le tudod csak azt cserélni vekőke ami cserére szorul. sokan kompakt, vagy bridge gépet ajánlanak első gépnek, de ezek általában gyengéb minőségűek is és itt nincs lehetőséged csak egy komponenst cserélni, ha valami nem felel meg a gépben, akkor az egészet egyben kell lecserélned egy másikra, mivel az objektív és a gép egybe van építve. ez van aki szerint előny, van aki szerint hátrány. minden megközelítés kérdése. az is, hogy a kisebb, vagy a nagyobb gép hasznosabb. mindenkinek más jön be és mi nem tudhatjuk, hogy neked mi fog majd bejönni.
a legfontosabb, hogy tanulj, kísérletezz és a tapasztalataid majd eldöntik, hogy neked mi jön be. ha tudsz, akkor elsőre inkébb kölcsönbe próbálj szerezni BÁRMILYEN gépet, mert az
...mert az már tapasztalatokkal szolgál, amikből ki tudsz indulni valamerre. vannak pl. fényképezőgép bérlési, kölcsönzési lehetőségek is, amik segítenek megismerkedni egy-egy géppel. ilyen pl. az Olympus tedd próbára kezdeményezése is:
Elég tágan értelmezhető a kérdésed, talán ezért nehéz rá válaszolni. Az emberek fotózása sok mindent jelenthet. Beletartozik a portrézástól a családi eseményeken keresztül a streetfotóig és a sportfotóig minden, amin emberek szerepelnek. Szintén tág fogalom a "szép kép" és a "szép videó".
Ha nagyon általánosan definiáljuk a jó fotó fogalmát, talán azt lehetne mondani, hogy a jó fotó kiemeli a témát, amit a fotós be szeretne mutatni. A kiemelésnek több módja is van, kiemelhetünk megvilágítással, élességgel, a téma elhelyezésével, stb. Portrézásnál leggyakrabban élességgel emelünk ki. Az arc éles, a háttér életlen. Az utcai fotónál általában a környezet is fontos, így azt is élesen kell megmutatni.
Az ideális kamera kiválasztásához két fontos kérdést kell megválaszolni: Mire kívánjuk használni? Mennyi pénzünk van rá?
Ha sokoldalúan használható eszközre van szükség, akkor biztosan valamilyen cserélhető objektíves gép lesz a nyerő (DSLR vagy MILC). Szinte azt kell mondjam, ez ártól függetlenül igaz, hiszen használtan egész olcsón is hozzá lehet jutni elfogadható minőségű DSLR gépekhez. Professzionális felhasználásnál pedig a csillagos ég a határ.
Tudatosan használva mobiltelefonnal is meglepően jó eredményeket lehet elérni. A széles látószögű optika és a kisméretű szenzor miatt éppen nem a portréfotózás ideális eszköze, aminek ellentmond, hogy fotóművészek mobillal is készítenek fantasztikus portrékat. Ehhez "csak" ismerni kell az adott eszköz tulajdonságait, határait, és ennek tudatában kell a képet komponálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!