Melyek a legjobb fényképezőgépek?
Mennyit szánnál rá?
Nem a fényképezőgépen fog múlni a profi faktor, hanem a felhasználón, azaz rajtad. Mert egy profi fotós egy belépő szintű géppel is szép fotót fog készíteni, de egy kezdő a profi géppel is csak turista fotókat fog készíteni.
Szóval inkább a kérdés az, hogy hogyan képeznéd magad, mik a szándékaid, terveid a fotózással? Hobbi, vagy megélhetés? Mert el lehet kezdeni autodidakta módon tanulni könyvekből, internetről, de szerintem idővel nem árt beülni egy iskolába, ami papírt ad, ha megélhetés szinten szeretnéd űzni később.
De hogy a kérdésedre is válaszoljak, egy Canon 1D X Mk II 2 millió Ft környékén (objektív nélkül) már nem rossz. ;)
Profi fotózáshoz több 100e forint kell minimum.
Volt már fényképezőgéped egyáltalán?
Mert akkor nem sok értelmét látom egyből egy komoly gépet venni :)
Kezdésnek inkább valami Bridge Canon aztán később jöhet a DSLR vagy MILC
"Nagyon érdekel a profi fotózás""Melyik fényképezőgép éri meg a legjobban?"
Kérdésed költői, és a teljes hozzánemértésedről árulkodik, amiből nem is csinálsz titkot. Ezzel nincs is semmi baj, hiszen csak a lelkesedésed jön át a kérdés feltevésedből ami teljesen normális. Csak hogy ez nem ilyen egyszerű, hogy veszek egy profi gépet és már én is profi vagyok.
Jó lenne tisztázni ezt a "profi" fogalmat, hogy ki mit is ért ez alatt. A fényképezés egy szakma amit meg kell tanulni. Ezen az oldalon ez egy kicsit túl van misztifikálva. A lényeg, hogy pénzed legyen elég mind ahhoz az eszközökhöz amiket a "profi" fotózás megkövetel, és nem utolsó sorban tehetség, mert ez is művészi tevékenység, ha nincs érzéked hozzá, akkor hiába a legdrágább gép sokra nem fogsz menni vele.
Te is fordítva fogod meg a dolgot, mint kéne.
A net tele van fotózást tanító anyagokkal - főleg a technikát tekintve. Azokat mind el lehet olvasni, és máris eleget tudsz a döntéshez. Meglepő módon ezeket aztán a fotózás közben is hasznosítanod lehet és kell...
Mindeközben elkezdhetsz gőzerővel az összes szemen át ható művészettel foglalkozni.
A profi fotózás 10 év kemény felkészülés és gyakorlás után már csak annyi, hogy meghallgatod vagy elképzeled a feladatot, elnyomod a csikket és megvalósítod. Nincs ez másképp angoltanárnál, agysebésznél, autószerelőnél és bolgárkertésznél sem. Csak a tévé sugallja azt, hogy a buli és a Fanta ingyen van.
a többiek remekül összefoglalták a dolgokat. profi fotózás a profik értelmezésében azt jelenti, hogy valakinek ez a hivatása, megélhetése, munkaként űzi, ebből él, vagyis pénzért csinálja (amihez nem ártanak nagyon komoly üzleti alapok is, hogy ne halj éhen és amit nem is nagyon ajánlok általában senkinek, mert egyre többen akarják csinálni és egyre kevesebben akarnak fizetni érte, úgyhogy egyre nehezebb megélni belőle, de most nem ezt kérdezted...). ehhez a profi fotózáshoz persze hasznos, illik, sőt nélkülözhetetlen lenne (csak sajnos sokan megpróbálják megpórolni) az alapos tudás, hozzáértés, felkészültség, tapasztalat. ez a profi kifejezés másik népszerű értelmezése, hogy valaki jó abban, amit csinál. ez a két dolog egyre inkább leválik egymásról (különösen a fotózásnál) és sokan tévesen a profit nem a megélhetésként űzött hivatásszerű tevékenységre használják, hanem arra is, aki csak hobbiból csinál valamit jól. pedig napnál világosabb a különsbég és nem véletlen, hogy a sportolóknál is megkülönböztetnek profi és amatőr sportolókat, akik közt ugyanúgy előfordul, hogy a hobbista ugyanolyan jó, vagy akár jobb teljesítményt is nyújt, mint a profi. de azért aki főállásban űzi a tevékenységét, általában jobban is teljesít, mint aki csak szabadidőben csinálja...
lehet célod a profizmus és ebből élni is (bár én nem ajánlom). de az sem rossz cél, ha csak hobbiból akarsz jó képeket csinálni. sőt amíg még kezdő vagy nincs is igazán sok különbség az odavezető útban. sok tanulás, sok gyakorlás, minél jobb képeket csinálni. aztán majd eldöntöd, hogy ezzel pénzt is akarsz keresni és akkor üzleti, gazdasági, vállalkozási ismereteket is magadra szedsz, hogy esélyed legyen megélni belőle (meg elvégzel egy végzettséget adó iskolát is, mert anélkül Magyarországon nem fotózhatsz hivatás szerűen), vagy inkább maradsz a kedvtelésből fotózásnál és csak élvezed, miközben más területen keresed meg a megélhetésre és a fotózásra valót (jó eséllyel máshol többet és egyszerűbben megkeresel és akkor a fotózás kikapcsolódást jelent, nem munkát).
Sztrongoff véleményét csak annyival egészíteném ki, hogy a tévé sem azt sugallja, hogy a Fanta ingyen van, hanem hogy a buli van ingyen, ha a fantát megvetted.
ebben egyébként a fényképezőgép (sőt telefon) gyártók sem nagyon különböznek. ők is azt állítják, hogy az ő termékeiktől profi leszel. pedig Ansel Adams már régen megmondta, hogy a fotózás legfontosabb alkatrésze 10 centivel a fényképezőgép mögött van (a fotós fejében)...
én minden ilyen "miylen fényképezőgépet vegyek" kérdésre azt válaszolom, hogy amíg nem tudod, hogy milyen fényképezőgépre volna szükséged ahhoz, amit fotózni akarsz, addig SEMMILYEN gépet ne vegyél. kezdj el minél többet olvasni a fotózás alapjairól, hogy megismerkedj fogalmakkal és az alapokkal. ebből tudni fogod egy idő után, hogy mi mit jelent, mi miért fontos és érteni fogod, hogy mit miért tanácsolnak neked.
rengeteg jó könyv van kezdőknek az alapoktól magasabb szintekig. érdemes pl. megnézni a National Geographic fotózást oktató sorozatát is, van könyvük a természetfotózástól kezdve a riporton, portrén át mindenféle fotózási területről. ha nem tudsz/akarsz könyvekből tanulni, akkor érdemes lehet elmenned egy tanfolyamra is, ahol megtanítják neked az alapokat és nem csak módszeres tanmenet, felépített tematika van, hanem személyre szabott visszajelzések, ha nem értesz valamit, meg tudod kérdezni.
sokan mondják, hogy olvass utána a neten, ezt is lehet. a neten is fent van a világ minden tudása, csak nem mindenki képes kiszűrni belőle a számára hasznosakat. szóval nem árt, ha valaki hozzáértő módon rendszerezi azt számodra, hogy boldogulni tudj vele. ezért jobbak a könyvek és tanfolyamok (főleg a kettő együtt).
meg persze nézegess nagyon sok képet és az összeolvasott tudás birtokában értelmezd, hogy hogyan készülhetett, miért pont úgy fényképezte le a fotós, stb.
más nem tudja megmondani, hogy neked mi lesz majd a jó, mert más nem tudja, hogy te mit és hogyan fogsz majd akarni a gépeddel, ha lesz egyszer. hiszen még te sem tudod, hogy mit és hogyan akarsz majd csinálni vele, mert még nem tartasz ott. neked kell végigjárni a fejlődés útját és kitapasztalni, hogy neked mire van szükséged.
miközben olvasol a fotózásról, kezdj el azzal fotózni, ami a kezed ügyébe kerül. ha van kamera a telefonodon, azzal fotózz. ha nincs telefonod, akkor vegyél egy kamerás mobilt, egyszerűbb és olcsóbb gépet, kompaktot, bridge gépet, MILC-et, vagy DSLR-t. igazából teljesen mindegy, mivel kezdesz el fényképezni, mert az első géped úgysem lesz jó sok mindenre - főleg nem komoly fotózásra. az első géped csak arra lesz jó, hogy a kompozíciós és látásmódbeli alapokat megtanuld vele és kitapasztald, hogy mire miért nem jó és ezzel már elkezded érezni, hogy milyen irányba kell majd továbbmenned. a második géped valószínűleg majd más dolgokban nem lesz jó egy idő után és aztán azt is lecseréled majd, de talán harmadik-negyedikre már sikerül eltalálnod, hogy mire is van szükséged és onnantól sikerülni fog viszonylag állandó döntéseket hoznod - főleg akkor, ha azt is megtanulod addigra, hogy nem a gépen múlik, hogy milyenek a képeid, hanem hogy te mit tudsz és hogyan tudod használni azt a bármilyen gépet, ami a kezedben van. ha pedig mégsem nagyobbak az igényeid, mint amit az első géped tud, akkor nem kell második gépet venned, de emiatt nem érdemes túl komoly beruházást eszközölni az első gép vásárlásakor. ne tedd túl magasra a lécet, mert könnyen túllőhetsz a célon.
a belépő szintű DSLR és MILC gépeket nem véletlenül nevezik belépő szintnek. ezzel kezdesz, hogy megismerd a műfajt, kitapasztald mire van szükséged és tovább tudj lépni, ha szükséges, vagy maradsz itt, ha minden igényed kielégíti és boldogan használod. a belépő szintű gépekhez adott kit objektívekkel ugyanez a helyzet. megveszed, használod, amíg észre nem veszed, hogy neked kevés a fényereje, nem elég jó a rajzolata, nem elég gyors az AF, stb. ha nem veszed észre, akkor nincs szükséged jobbra és megúsztad az első vásárlással. ha pedig elkezded érezni, hogy valamiben nem stimmel ahhoz, amire és ahogyan te használni akarod, akkor már érezni fogod, hogy merre kell másmilyet keresned. tulajdonképpen cipőt is így választasz. felhúzod és kitapasztalod, hogy hol szorít, miért kényelmetlen és olyat keresel helyette, amelyikkel ilyen gondod már nincs. amikor találsz olyat, amelyikkel már nincs semmi gondod, arra van neked szükséged.
léteznek fényképezőgép kölcsönzéssel foglalkozó cégek is, meg boltok, ahol kipróbálhatod, sőt vannak fotóklubok, fotó tanfolyamok is, ahol valószínűleg tudsz kipróbálásra gépet kölcsönkérni. nem feltétlenül szükséges elsőre beleugranod a vásárlásba. próbálgass gépeket, ismerkedj velük és aztán azt vedd meg, amelyik a legszimpatikusabb, használd minél többet, aztán cseréld le, ha már nem felel meg. de közben azért tartsd észben, hogy a fotózás ugyanúgy nem az eszközről szól, ahogyan a festészet, filmművészet és az irodalom sem. a legnagyobb fotósokat ugyanúgy nem arról ismerjük, hogy milyen géppel/objektívvel fényképeztek, ahogy a legnagyobb festőkre sem az ecseteik és festékeik, filmesekre sem a kamerájuk és írókra, költőkre sem a tolluk, vagy az írógépük miatt emlékszünk, hanem amit ezekkel az eszközökkel alkottak...
"Sztrongoff véleményét csak annyival egészíteném ki, hogy a tévé sem azt sugallja, hogy a Fanta ingyen van, hanem hogy a buli van ingyen, ha a fantát megvetted."
Hát, Sztrongoff véleményéhez nem sok közöm van, de Sztrogofféhoz igen, inkább én is pontosítom a gondolatomat, mely továbbra is ugyanaz, a tévé azt sugallja, hogy csak megveszed a Fantát, és jön az Élet, és a megveszed tevékenységhez sugallja azt, hogy az egy fizikai tevékenység, amihez tulajdonképpen nem kell háttér (hajnali kelés, estig meló, stb), azaz - ingyen van. :D Mondjuk előző kis beszédemet elemezve rá lehetett volna jönni, hogy az arról szól, vérveríték nélkül (tehát: ingyen) nincs eredmény, de hát már századszor fogadom meg, hogy netre nem teszek fel csipkés gondolatokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!