Miért ilyen gépeket gyártanak?
Miért nem lehet olyan tükör nélküli gépet gyártani ami egyszerű mint a faék de mégis minőséget produkál?
Nem lenne benne wifi, bluetooth, nfc, meg 4k video meg egyéb gyakran felesleges (4k pl.) árnövelő parasztvakítás?
Nagy szenzor (legalább m4/3), manuális beállítás + auto, külső vaku (amit mellékelnek, kihajtható kijelző, sima 1080p video max. 50p-ig, és kész. Mindjárt jobban meg lehetne vásárolni, és nem kéne a képminőségért felesleges szolgáltatásokért pluszba fizetni?
Pl. a Panasonic széria van elszállva nagyon, alig van normál olcsó milcük, de van 4k, meg a már említett dolgok... Fujinál drága az objektív, drága a jó váz, Olympus talán még ami elfogadható, Nikon kis szenzoros, drága gépeket dob piacra, Canont hagyjuk, Sony pedig minőségi ugyan de alapból drága minden.
Egy időben a Q-S1 Pentax-ot meg lehetett venni 60 ezerért, többet nem is ér, de az legalább elfogadható árú volt akkoriban. Most megint 100 fölött van.
Nekem is megvan a saját összeesküvés elméletem. Empátiával tekintek a fényképezőgép gyártók felé, teljesen megértem az üzletpolitikájukat, céljuk a hosszútávú üzleti érdek és a piacon való fennmaradás. Ez a mozgatórugója a termékpalettájukon kínált gépek technikai színvonalának. Mindig olyat kell gyártani amit még megvesznek. Tudatosan, apró lépésekban csepegtetik a technikai újításokat, a magasabb technikai színvonalat. Mert ez az érdekük. Emlékszem amikor idehaza bejöttek a színes kijelzős telefonok, azt lehetett olvasni, hogy bizonyos afrikai országokba még mindíg gyártották a Nokia 3110-est mert ott azt még ellehetett adni.
De visszatérve a fényképezéshez, amit ezen a téren művelnek a gyártók az is csúcs. Az emberek agyába bele van sulykolva az APS-C szenzor mint a jó fényképkészítés záloga. Ezt a felfogást erősítették azzal, hogy évekeig nem volt átmenet az 1/2.3"-as és az APS-C szenzorok között. Így nyílván a hobbifotós hamar megtanulta, hogy ha jó fényképet akar készíteni akkor azt az APS-C-ével fogja elérni. Ahoz viszon objektívparkot kell vásárolni,mert egy valamirevaló fotós hamar rájön a kitobjektívek korlátaira. Viszont az APS-C szenzorhoz igen drága mulatság fényerős objektíveket bevásárolni. De veszik, hiszen azokkal lehet megvalósítani a legkülönbözőbb fotós feladatokat.
Szóval a fotósok táborát két nagy csoportra lehet osztani. Van az igénytelen csorda, nekik van gyártva az 1/2.3"-as gépek tömkelege, csilli villi vakításokkal, veszik mint a cukrot.
És vannak a fotós vénával megáldottak, akik nem elégszenek meg a kommersz gépek nyújtotta minőséggel. Ők vannak kevesebben, és ők azok akik hajlandóak több pénzt álldozni erre a tevékenységre, teszik ezt hobbiból vagy éppen piaci alapon.
És van még egy harmadik réteg, akik szintén szeretnének jobb képeket mint a kommersz, de hajlandóak kompromisszumra, és nem ragaszkodnak görcsösen az APS-C szenzorhoz. A fránya fotómérnökök az utóbbi időkben hozzányúltak a tiltott gyümölcshöz. Az 1"-os szenzorhoz.
Ez a "harmadik út". Az arany középút.
Most direkt nem írok márka tipust. Lényeg, hogy ehhez a szenzorhoz már lehet ultrazoom objektívet építeni. A képminőség fényévekkel jobb mint a kommerszeké, és egy amatőr igényeinek magasan megfelel. Nem kell objektívekre gyüjteni, viszont majdnem minden fotós feladathoz biztosítja a szükséges feltételeket.
Ezekből a gépekből elég kevés van még, nem is nagyon eröltetik, hiszen ezzel rontanák a nagyobb szenzoros gépek piacát. A viszonylag magas áruk egyenlőre nem teszi őket tömegtermékké. De a lelkes amatőröknek hosszabb távon sokkal gazdaságosabb és kényelmesebb megoldás mint engedni az APS-C szenzorok bűvöletének.
Hogy miért is kellett elővenni az 1"-os szenzort. Annak egy oka van. Olyan hibrid gépekre van ma már igény ami jól teljesít mind a fotózás és a videózás terén. Ehhez viszont már nem elég a kis szenzor, a hagyományos camcorderek nem alkalmasak jó fényképek készítésére. Az 1"-os szenzor az amihez már lehet megfizethető áron jó zoom átfogású objektívet rakni ami kielégítheti mind a fotózás és a videózás iránt érdeklődők igényeit.
Erre a lépésre a piac kényszerítette a mérnököket, mert ma már egyre többen pártolnak át a telefonokhoz. Az Iphone 7-es 4K-ája űber brutál, de még fixoptikás, de jelentős konkurenciát jelent a piacon....
#11 ebben egyetértek, de ezek az 1"-os szenzorral szerelt gépek is 100 ezer fölött vannak, és igen szigorúan korlátos objektívvel vannak szerelve, hogy még véletlenül se lásson el több feladatot egyszerre, még ha fényerős is, (86mm, 112mm ekv. a zoom vége, ami pont nem portréra sem az igazi, és közel sem hozza a témát teljesen) ami pedig már tud efölötti zoom-ot, annak a képminősége rosszabb, vagy a zajkezelése, vagy simán csak kisebb a szenzor.
Ott van pl. a Lumix LX100, egy igazi mindenes... lenne ha a vége nem 75mm lenne. Ha egyszer m4/3-ra is rá lehet tenni egy 300-as obit kis méretben, akkor egy ilyen fix obit is tudták volna feljebb tornászni legalább 135mm-re vagy akár 200-ra is, de az üzletpolitika nem engedi hogy 180 ezerért egy olyan gépet vegyek ami fényerős, sok mindenre megfelel, vagy jobban mondva több mindenre, és még a szenzor is tuti. Ki akarna akkor milc-et venni és bajlódni a szenzor koszolódással, objektív cserével?
Ez a baj itt. És több ilyen típus van ami direkt van lekorlátozva.
A BMW-s példa, ugyan a típust nem ismerem, de valóban, erről (is) beszélek.
Mindenesetre a linkelt GF7 jónak tűnik, de 130-ért már Olympus dupla objektíves csomag is van, aminek pl. vakupapucsa is van már, igaz beépített nincs is benne.
#14
Ja csak azt is vedd figyelembe hogy a linkelt Lumix GF7 nem kit obival van felszerelve ami lényegesen jobb mint a Olympus kit obija.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!