Mire kell nagyon ügyelni mielőtt megveszek egy használt fényképezőgépet?
szinte mindenre, barmi problemaja lehet
ki kell probalgatni minden funkciojat, csatlakozojat, akkut, lencset, stb.
szerintem használt gépet akkor érdemes megvenni, ha olcsóbb annyival egy újnál, hogy azzal sok pénzt megspórolj. legalább annyit, hogy ha javíttatni kell, akkor az fussa a megtakarításból, illetve ha van céged (vagy ismerősnek), amiben el tudod a gépet számolni, akkor azzal az árral is még bőven versenyképes legyen a megtakarításod az új gép árához képest.
nem tekintem igazán komoly értéknek a garanciát sem, mert még egyetlen újonnan vett fényképezőgépem sem ment tönkre garancia időben. az viszont nagyobb érték lehet egy új gépnél, hogy még soha nem használták és nulláról indul az élettartama. a használttal az a fő rizikó, hogy egyrészt nem tudod, hogy mennyire használt és hogyan bántak vele, milyen behatások érhették és mivel használtan nagyobb a meghibásodás esélye, itt már jól jönne a garancia is, hogy védve legyél, viszont a használt gépekre meg általában nincs garancia.
eleve úgy állj hozzá, hogy egy akkunak és egy zárcserének az árát (kb. 50 ezer forint) élből félreteszed, mert bármikor szükség lehet rá. ha szerencséd van, akkor nem lesz, de nem szabad meglepődni, hogyha mégis, inkább felkészülten érjen. a zárszerkezet a DSLR-ek fő kopó alkatrésze, aminek talán legdrágább és leggyakoribb a cseréje. (keress rá, hogy zárcsere, találsz a neten egy csomó infót, hogy mi ez, hogy működik, miért nem számít a gyártó mennyire jósolja az élettartamát és a javítás árait is megtalálod) teljesen mindegy, hogy milyen értéket mondanak a zárszerkezetre, ha nincs garancia a gépre, akkor bármikor meghibásodhat és neked kell fizetni a cseréjét. ha kevés expo van benne, akkor kisebb az esélye, hogy meghibásodik, mintha eleve sok van benne, de attól, hogy kicsi az esélye a meghibásodásnak, még ugyanúgy bármikor bekövetkezhet, készülj a legrosszabbra!
mivel a Nikon D40 most már 10 éves modell, mindenképp érdemes megkérdezni a márkaszervizt, hogy egyáltalán még tartanak-e hozzá alkatrészt és meg tudnak-e bármit javítani benne, hogyha szükség lesz rá, mert ha nem, akkor könnyen lehet, hogy egy héttel a vásárlás uátn már csak egy használhatatlan levélnehezéked lesz, nem fényképezőgéped - ettől még lehet, hogy megéri megvenni, csak nem ugyanazon az áron...
én nem hiszem, hogy parázni kellene a használt fényképezőgép vásárlástól. egy használt gépnek szinte bármi problémája lehet, de nekem még soha nem volt ilyen gondom velük, pedig több gépem vettem használtan, mint újonnan.
azzal nem értek egyet, hogy "a legtöbben nem azért adnak el dolgokat mert olyan hűde tókéletes, jó". egy csomóan azért adjuk el a dolgainkat, mert már nincs rá szükségünk, nem használtuk ki, vettünk jobbat, újabbat, másikat, de ettől még amit eladunk ugyanolyan jó, mint korábban volt.
persze olyan is van, aki a meghibásodott kacatját akarja eladni, ezért nem árt az óvatosság. ha még nem értesz a tükörreflexes gépekhez, nincs semmi tapasztalatod, akkor érdemes lehet valaki olyannal megnézetni, aki legalább már használt ilyet. mondanám, hogy érdemes bevinni a szervizbe és átnézetni, kitakaríttatni (az eladó költségére), de sajnos a magyar szervizeknek nincs túl jó híre, állítólag lassan és megbízhatatlanul dolgoznak, szóval ez lehet, hogy többet árt, mint használ.
ahogy írták, ki kell probálgatni minden funkcióját, megnézni a csatlakozókat, tejsztelni az akkut, lencsét, stb. csak az a gond ezzel, hogy ha még nincs elég tapasztalatod, akkor azt se tudod, mit hogyan lehet/kell tesztelni, hol mit kéne látnod, ha minden jól működik és mit hogyha valami gond van vele. meg vannak olyan dolgok, amiket egyszerűen nem is lehet kipróbálni, mert csak tartós használat során, vagy különlegesebb körülmények közt jönnek elő a hibák. az akkut pl. nem nagyon tudod letesztelni, hogy mennyit bír, mert annyi időre valószínűleg nem fogják rád bízni a gépet
mindenképp nézd meg a gép külsejét, ha nincs rajta sok kopás, karc, akkor valószínű, hogy keveset használták, vagy vigyáztak rá, nem dobálták, így kisebb lehet az esélye, hogy meghibásodott benne valami (de ez sosem biztos). megnézed a bajonettet, hogy mennyire kopott, mennyire vannak rajta durva karcok, amik a normál használatnál durvább behatásra utalnak, ha belenézel a keresőbe és tiszta, ha megnézed az objektív üveg felületeit, belenézel a belsejébe (amennyire bele látni) és látod, hogy tiszta, nincsenek porszemek, szöszök sehol, akkor az egy bíztató jel (de ez sem garancia semmire). az objektívet kézzel finoman végigtekergeted a zoom tartomány minden részén, megnézed, hogy sehol nem akad meg, nem kattan, nem szorul, ugyanezt eljátszod a manuális élességűllító gyűrűvel is.
lősz vele tesztfotókat mindenféle blende értéken, lősz teszt képeket szűk blendén (nagy f érték) és hosszabb záridővel, jól megvilágított, homogén fehér felületről, így kirajzolódnak az érzékelőn levő koszok. levett objektívnél érdemes felhajtani a tükröt és benézni mögé a tüköraknába, hogy látszik-e bármi kosz, vagy sérülés.
ahogy egy másik friss kérdésnél írták/tuk, érdemes használt fényképezőgépről adás-vételi szerződést írni
http://www.gyakorikerdesek.hu/elektronikus-eszkozok__fenykep..
érdemes lehet azt is beleírni, hogy az eladó vállal-e valamennyi időtartamra és/vagy javítási értékben garanciát, például 1 héten/hónapon belül állja, ha javításra szorul a gép, vagy ilyesmi - bár ennyire régi típusnál szerintem nincs az az eladó, aki bevállal ilyet és ha nem is javítható, akkor meg legfeljebb pénzvisszafizetési garanciának van értelme...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!