Mi alapján kelk UV szűrőt venni fotógépre?
az objektív kialakításától függ, hogy lehet-e rá szűrőt tenni. ha cserélhető objektíves a gép, akkor többnyire lehet szűrőt tenni az objektívre. általában az objektív elejére rá is szokták írni általában egy átmérő (áthúzott kör ∅) jel után, hogy mekkora átmérőjű szűrőt lehet rátenni. ha ilyen feliratot nem találsz, akkor valószínűleg nem lehet rátenni, de ettől még érdemes lehet megnézni a leírásban.
a kisebb kompaktokra általában sosem lehet szűrőt tenni, a komolyabb kompakt és bridge gépekre meg vagy lehet, vagy nem. leginkább a gép és objektív kialakításától függ. a behúzható lencsés gépeknél előfordul, hogy nincs az objektíven szűrőmenet, hanem egy adaptert kell megvenni hozzá és arra tudod felszerelni a szűrőt, ez viszont jelentősen növeli a gép méretét.
nagyon nagy látószögű objektíveknél (főleg full-frame DSLR-ek esetében) érdemes lehet figyelni rá, hogy kifejezetten nagylátószögő objektívhez gyártott keskeny peremű szűrőt vegyél, mert a vastagabb normál perem már vignettálást okozhat, ha belóg a látómezőbe a kép sarkainál.
a közvélekedés szerint érdemes kerülni az olcsóbb/noname (Hama, stb) szűrőket és minőségibb márkából venni, mert a gyengébb szűrők rosszabb minőségben, vacakabb felületkezeléssel készülnek, ami akár jelentősen is ronthatja a képminőséget és az ilyen szűrő többet árt a képminőségbek, mint amennyit használ.
van aki szerint már a Canon, Hoya, Sigma szűrők is egész jó minőségűek, van aki szerint csak a B&W, Tiffen, stb. elég jó minőség. Innentől ez tesztelés és hit kérdése.
Annyi biztos, hogy nekem volt olyan Massa szűrőm, ami hű volt a nevéhez és éles képet nem lehetett vele csinálni, viszont tükörnek tökéletes volt a felülete...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!