Szerintetek mivel érdemes kezdeni?

Figyelt kérdés
14 éves vagyok és nagyon érdekel a fotós téma szerintetek mivel lenne érdemes kezdeni?(Jelenleg egy Fujifilm Finepix JV500-as gépem van az alapok elsajátítására jó lenne?)

2015. dec. 31. 14:29
1 2
 11/15 anonim válasza:

Kedves Kérdező!

A fotózás elkezdésénél több dolgot is figyelembe kell venni. Az első kérdés mindenképpen az, hogy milyen irányba szeretnél elindulni a fotózáson belül. Például vannak természetfotósok, portréfotósok vagy sportfotósok is. Ezek az ágazatok valamiben mind különböznek a másiktól. Mivel nem tudom téged melyik szakág(ak) érdekelnek inkább, ezért általánosságban írnám le tapasztalataimat.


A mai világban három különböző típusba soroljuk a gépeket: kompakt, bridge és tükörreflexes. Ezek leírása röviden a következő:

Kompakt: arra készültek, hogy olcsón árulják őket annak érdekében, hogy egy egyszerű kattintással minden átlag ember digitalizálni tudja az adott pillanatot.

Bridge: Komolyabb felhasználóknak szánt gépek, arra vannak, hogy ne kelljen szinte mindent az automatikára bízni (mint egy kompakt gépnél) és ezáltal jobb "művészibb" képek készülhessenek.

Tükörreflexes(DSLR): A legdrágább és egyben legtöbb beállítási lehetőséget nyújtó géptípusok, hasonlóak a bridge-ekhez de fontos különbség, hogy itt cserélhető az objektív.


Ha komolyabban érdekel a téma akkor neked mindenképpen egy bridge-re vagy egy DSLR-re van szükséged.


Most akkor leírom, hogy milyen szempontokat vegyél figyelembe, amikor kiválasztod a gépet.

Itt figyelembe kell venni magát az alap gépet, majd pedig az objektíveket is.

Alapegység: maga a gép, itt rengeteg fontos érték jöhet szóba, úgyhogy most kiemelek néhány fontosabbat:

Van három alapbeállítás: ISO, záridő, rekeszérték(objektívfüggő!). Ezek együttes beállítás határozza meg talán a legjobban, hogy milyen lesz a kép, mert ezekkel állítjuk hogy mennyi fény jut a gépbe, ezért nagyon fontosak mivel a fénykép fény nélkül nem is létezik. Itt minél több beállítás van és minél távolabbra helyezkedik el egymástól a minimum és maximum érték annál jobb.

Ellenőrizd a gép keresőjét is vannak digitális és optikai keresők. Igazából olyan nagy különbség nincs a kettő között, de írd be a google-be, hogy optikai vs digitális fényképezőgép kereső és mindent leír.


És akkor nézzük meg még gyorsan az objektíveket: Mint említettem ez csak a tükörreflexesnél cserélhető. Ez azért nagy előny mert tájképhez teljesen másfajta kell mint portréhoz például. Egy objektívnél fontos, hogy mekkora a rekeszértéke (maximum és minimum is fontos), az, hogy fix vagy zoomobjektív, a gyújtótávolsága és ha zoomos akkor az is, hogy mekkora a zoomja ezt úgy lehet megtudni, hogy a legkisebb zoomértékkel elosztod a legnagyobbat.


Kérlek nézd meg az alábi két linket:

[link]

[link]


+ Rákereshetsz minden említett dologra a neten. Ha bármit nem értesz akkor nyugodtan kérdezz és remélem géphez tudok ülni, hogy válaszoljak is rá.

2015. dec. 31. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 A kérdező kommentje:
Igazából a sportfotozás és a portré érdekel a legjobban.
2015. dec. 31. 16:50
 13/15 A kérdező kommentje:
Egy Nikon l840 tetszik eddig.
2015. dec. 31. 16:51
 14/15 anonim ***** válasza:

A legalapvetőbb dolgokat (témaválasztás, kompozíció, stb) bármilyen automata gépen, sőt akár egy telefonon is meg lehet tanulni, egy jobb gép sem segít jobban megtanulni ezeket és ha ezt nem tanulod meg, akkor soha nem fogsz jó képeket csinálni semmilyen géppel sem.


Tudom, hogy ez a legkiábrándítóbb tanács, de nem a géptől leszel jó fotós, úgyhogy szerintem egyelőre ne vegyél másik gépet, fényképezz ezzel a géppel sokat, olvass szakkönyveket mégtöbbet és tanuld meg a képeidet kielemezni, hogy meg tudd állapítani, hogyan lehetne az a kép még jobb és kísérletezz, hogy ezzel a géppel hogyan tudsz minél többet kihozni a képeidből. Nyilván ez a gép nem lesz mindenre ideális, vagy akár alkalmas sem, de ha tényleg meg akarsz tanulni fényképezni, akkor a legtöbbet azzal tanulsz, ha a meglevő gépedből megtanulod a legtöbbet kihozni. Komolyabb gépre csak azután költs, ha már mindent kihoztál ebből a gépből, amit lehet és már leküzdhetetlenek a gép technikai korlátai a továbblépésedhez.


Ha érdekel a fotózás, akkor tanuld meg minél jobban, hozd ki belőle, amit lehet, de a jövődet szerintem ne a fotózásra építsd, úgyhogy amikor a továbbtanuláshoz dönteni kell, hogy merre tovább, akkor valami más, inkább reál irányba tanulj tovább. Ma már mindenki fényképez valamilyen szinten és egyre többen fényképeznek jó, vagy akár nagyon magas színvonalon is, ezért egyre többen akarnak fotózásból megélni, ami miatt ez egyre nehezebb. Egyre kevesebb a jól fizető fotós állás és egyre nagyobb az érte folyó verseny. Csak fotózásból egyre nehezebb megélni.

Ha van egy erős informatikai, gazdasági, jogi, műszaki vagy bármi más piacképes szakmád, azzal sokkal jobb lehetőségeid lesznek elhelyezkedni és jól megélni, mint a fotózással. Ha pedig a fotózás tényleg nagyon érdekel, akkor egy stabil állás mellette még mindig fotózhatsz akár nagyon magas színvonalon is és ha tényleg jól megy, akkor akár azt is felépítheted belőle, hogy meg is tudj belőle élni. Ebben akár segíthet is a tanult szakmád, mert ahhoz, hogy a fotózásból meg tudj élni, kell egy csomó olyan kiegészítő ismeret és tevékenység (könyvelés, vállalkozás irányítás, gazdasági és jogi ismeretek, marketing, informatikai ismeretek, stb), ami nem szorosan magához a fotózáshoz kapcsolódik, de szükséges a sikerhez. Ha pedig a fotózás mégsem jön be annyira, vagy üzletileg nem működik annyira, hogy megélj belőle, akkor így még mindig el tudsz helyezkedni a másik szakmádban és stabil hátteret teremthetsz, hogy hobbiból tovább fotózhass.

2016. jan. 1. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget,jelenleg informatika szakon tanulok nem sokára töltöm a 15-öt. :)
2016. jan. 1. 14:07
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!