Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Mozgó témánál hogyan érdemes...

Mozgó témánál hogyan érdemes használni a fókuszt?

Figyelt kérdés

Az érdekelne, hogy mi a legjobb megoldás. Nem az elmélete izgat, mert tudom, milyen módok vannak, hanem hogy a gyakorlatban melyik alkalmazható a legjobban.

Eddig ezekkel próbálkoztam:

1. Autófókusz, minden pont kijelölve - ekkor kiszámíthatatlan, hogy a gép épp mit választ ki magának, ahová a fókuszt teszi.

2. Manuális fókuszpont - középső pont: ezt servo móddal kombinálva nem rossz az eredmény, viszont értelemszerűen a témának mindig középen kell lennie a képen, ami nem előnyös.

3. Középső pont kiválasztva + one shot mód: berakom a fókuszt, a gépet úgy mozdítom, hogy a téma megfelelő helyen legyen: szintén kiszámíthatatlan, hogy nem csúszik-e el a fókuszsík (főleg nyitott blendénél).

4. Maradna, hogy képenként állítgassam az éppen megfelelő fókuszpontot, de ez meg a mozgó téma miatt nagyon nehézkes.


Más hogyan oldja meg ezt a helyzetet? Kezdem úgy érezni, hogy én vagyok béna, mert csak nem lehet ez egy lehetetlen feladat.


Kérem, olyan válaszoljon, aki érdemben tud segíteni, arra nem vagyok kíváncsi, hogy minek az ilyennek fényképező.



2015. dec. 27. 19:31
 1/9 anonim ***** válasza:
75%

Azert nem artana tudni mi az a mozgo tema. Mekkora, milyen messze van, milyen szogbol latod, milyen zaridot hasznalsz (svenkelni akarsz vagy "megfagyasztani a pillanatot") stb.


Nincs ultimate beallitas ami minden helyzetre jo, azt pedig ugye nem varod el, hogy minden letezo szituaciora irjunk par tippet.

2015. dec. 27. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Milyen gépről van szó, s azon milyen autófókusz lehetőségek vannak.

Egy átlagos bridge gépen is szokott lenni követő mód. Megcélzod a mozgó dolgot, félig lenyomod az expozíciós gombot. Ha zöldre vált a keret, akkor csak követed a mozgást, s amikor gondolod, elsütöd.

2015. dec. 27. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Kisgyerekről van szó, aki szaladgál. Nincs feltétlenül messze, 24-70-et szoktam használni és portré jelleggel fotózom, nem elmosódott mozgást szeretnék.


Ebből következik, hogy általában szemre helyezném a fókuszt, ami egy kiválasztott ponttal működik a legjobban, de pontot állítgatni nincs időm, akkor lemaradok a pillanatról. Így viszont csak középre tudom helyezni a kicsit a képen.


Tükrös gépről van szó, mint írtam, ismerem a követő fókuszt. Jól is működne, viszont ezzel a módszerrel kiesik az a lehetőség, hogy a képkivágáson fókuszálás után még változtassak.


Egyelőre vagy mindig középen van a téma, vagy lövök egy csomó hibás fókuszú képet.

Ötletek?

2015. dec. 28. 08:09
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Dehogy esik ki! Ha félig nyomva tartod az exponálógombot, akkor akárhova elmozdíthatod a gépet. Ez egy igen gyakori módszer. Én mindig így fotózok. A téma szinte soha nincs középen.


Ha van elegendő fény, s nem akarsz szándékosan életlen részleteket is, akkor jó megoldás lehet a blende előválasztás, s lehető legszűkebb. A mélységélesség így nagy lesz, nem fog kiesni belőle. Arra figyelni kell, hogy a záridő is kellően rövid maradjon a bemozdulás elkerülése miatt.

Szerintem egy szaladgáló gyereknél egyáltalán nem baj, ha van egy kis elmosódó rész. Ez persze a te dolgod eldönteni.

2015. dec. 28. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
0%

Én személy szerint úgy gondolom, hogy a portré és a mozgó célpont nem egyeztethető össze. Ha tisztességes portrét akarsz, akkor nyugtatózd be a gyereket - esetleg kösd le a figyelmét valamivel arra az időre, amíg ellősz egy képet.


Vannak olyan helyzetek a fényképészet terén, amikor a technika nem elég, és be kell vetned egy kis kreativitást. Ez a szakma egyik szépsége és egyben nagy kihívása.

2015. dec. 28. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Hát, édes öregem, aki csak úgy tud gyermeket fotózni, hogy nyugtató ad a gyereknek, az ássa el magát jó mélyre.
2015. dec. 28. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
0%

Direkt kihangsúlyoztam a portrét, ahogy a kérdező is.


Egészen más egy gyerekfotó, ahol az örökké izgő-mozgó gyereket örökítjük meg "természetes közegében", és egészen más egy portré, ami jellemzően egy beállított, előre megtervezett kép.


Persze ezt te nyilván jobban tudod, csak kötözködsz.

2015. dec. 28. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Azért írtam, hogy portré jellegű. Nem beállított műtermi képekről van szó, hanem a mindennapokról. A gyerek játszik, szaladgál, és kösz az ötletet, nem fogom benyugtatózni.


Az újrakomponálásnál az a gond, hogy gyakran elcsúszik a fókuszsík. Főleg nyitott blendénél nehéz megvalósítani, hogy ne mozdítsd el a gépet.

Általában én is azt a módszert használom, hogy középső ponttal fókuszálok, és utána beállítom a képkivágást, de gyakran megesik, hogy a fókusz már nem ott van, ahol én szeretném.

A követő fókusszal meg értelemszerűen ezt nem lehet megtenni, mivel ha mozdítom a képet, már nem oda fog fókuszálni, ahova én szeretném.

2015. dec. 28. 12:44
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Csak a nagy mélységélesség marad, mint lehetőség.

Én a gépemmel meg tudom csinálni, amit leírtam neked.

2015. dec. 28. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!