Melyik a legjobb fényképezőgép?
a legjobb fényképezőgép az, amelyik nálad van, amikor fényképezni akarsz - a többivel ugyanis akkor és ott biztosan nem tudsz képet készíteni. a képeid pedig az esetek túlnyomó többségében nem attól lesznek jók vagy rosszak, hogy milyen géppel csináltad, hanem hogy hogyan tudod a gépet használni.
a világ legjobb gépe (ha létezne ilyen abszolút kategória) is csak annyira csinál jó képeket, mint amennyire a fotós, akinek a kezében van. Robert Capa azt mondta, hogy "Ha nem elég jók a képeid, akkor nem voltál elég közel". ez pedig nem azt jelenti, hogy menj mindenhez nagyon közel, hanem hogy ismerd meg, szellemileg kerülj a fotótéma közelébe, mert csak akkor tudsz jó képeket készíteni, ha a téma közeláll hozzád, érdekel, ismered, tudsz vele mit kezdeni, nem csak azt várod, hogy majd a gép jó képet csinál róla.
járni tanulni is gyerek cipőben kezd mindenki és ez sem véletlen...
nem a legjobbat kell keresni, hanem a számodra legmegfelelőbbet. ahhoz meg tudni kell, hogy neked mire is van szükséged és a legfontosabb, hogy te ki(fel)próbáld és benyomásokat szerezz róla, hogy neked mennyire kényelmes, szimpatikus, megfelelő. aztán menet közben majd változnak az igényeid is.
amíg nem értesz nagyon a fotózáshoz, addig szinte mindegy, hogy milyen gépet veszel, az tökéletesen meg fog felelni. a tanulási folyamatnak része, hogy használod arra, amire te akarod használni, úgy, ahogyan te használni akarod és közben tanulsz, kitapasztalsz dolgokat. közben szinte biztos, hogy egy csomó dolgot megtapasztalsz, amikre már nem tudod használni a géped és akkor le kell cserélned, vagy ha lehet, akkor fejlesztened kell, hogy jobban ki tudd használni. ha nem fejlődsz olyan nagyon, vagy nem csinálsz a géppel annyi különleges dolgot, akkor lehet, hogy az első találomra kiválasztott fényképezőgép életed végéig kiszolgálja minden igényedet.
nem véletlenül úgy épül fel a fényképezőgépgyártók termék kínálata, ahogyan. vannak a legkisebb, legolcsóbb fényképezőgépek, amik relatíve keveset tudnak, de csomó embernek élete végéig elegendőek. aztán vannak komolyabb kompaktok, amik a komolyabb igényeket (manuális beállítás, RAW formátum, vaku, szűrők/előtétek csatlakoztatása, stb) is kiszolgálják, de még mindig kicsik. aztán vannak a bridge gépek, amik már nagyobb zoomot, nagyobb érzékelőt, további dolgokat is kínálnak annak, akinek nem olyan fontos, hogy kicsi legyen a gép, de sokoldalúbban akarják használni.
aztán vannak a belépő szintű DSLR gépek, amik már cserélhető objektívesek, sok minden bővíthető rajtuk, egy csomó akár profi fotós igényeit is képesek lehetnek kiszolgálni, ha pont nincs semmi olyanra szükségük, amit egy ilyen egyszerűbb gép nem tud. vehetsz hozzá jobb optikát, vakut, stb, szinte bármit lecserélhetsz, szinte bármilyen stúdióban tudod használni akár. és ha a gép lenne a szűk keretszmetszet, mert már tényleg a váz nem tud eleget, akkor akár azt is lecserélheted, miközben minden objektíved és más kiegészítőd változatlan maradhat...
ha már emlegették, akkor a csúcs környékén tényleg ott vannak akár a középformátumú gépek is, amik bizonyos dolgokra teljesen alkalmatlanok a méretük, felbontásuk és főleg a lassúságuk miatt. más dolgokra viszont pont a felbontásuk és képminőségük miatt a legobbak, ha meg tudod fizetni őket.
minél jobban sikerül eltalálni, hogy mire lesz majd egyszer később szükséged, annál később kell majd a tudásod/igényeid változása miatt lecserélned a gépet. de nehéz előre megmondani, hogy mire lesz majd szükséged és egy túlságosan komoly gépbe beruházni épp olyan nagy (vagy akár mégnagyobb) hiba lehet, mint egy kis tudású géppel kezdeni, amit aztán hamar kinősz majd.
én ismerek egy csomó embert, akik hozzád hasonlóan a legjobb gépet akarták, megvettek egy drágább, komolyabb gépet, mert mindenki azt mondta, hogy az tök jó. aztán sosem használták, mert ők igazából nem akartak egy ilyen nagy és nehéz vacakot mindig cipelni és inkább csak mobillal fényképeztek helyette.
ismerek egy csomó embert, aki meg vett egy olcsó kompaktot (vagy akár mobilt), amiből csodákat tudott kihozni, mert a látásmódja, igényessége megvolt, tudta, hogy mit akar elérni és kitalálta, hogy mit hogyan tud a nem túl komoly képességű kisgéppel/telefonnal megoldani.
a középút persze sokkal gyakoribb, hogy emberek megvesznek egy közepesen jó gépet, leggyakrabban egy belépő szintű DSLR, MILC, vagy bridge gép és boldogak vele vagy jódarabig, vagy akár életük végéig és csak nagy ritkán váltanak és talán akkor is csak azért, mert a másik meghibásodik és olcsóbb újat venni, mint javíttatni
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!