Ha veszek Canon 85mm f/1.8 USM full frame objektívet a Canon 600D fényképezőgépemre akkor az probléma?
Nem baj, tökéletesen fog működni rajta, azonban olyan látószöget fogsz kapni, mintha egy kisfilmes (full frame digitális) gépre egy 135mm-es objektívet raknál.
Ha 85mm körüli gyújtótávolságot szeretnél, akkor egy 1.8/50mm-es objektívet vegyél, az 80mm-es ekvivalens gyújtótávolságot ad egy croppos vázon.
APS-C vázon annyi pozitívat fogsz még tapasztalni, hogy a peremsötétedés szinte teljesen megszűnik.
Miért lenne értelmetlen?
a 135mm klasszikus gyújtótávolság egy csomó témához, ahogy a 85 vagy az 50mm is. Neked csak azt kell eldöntened, hogy milyen gyújtótávolságot szeretnél a témához, és APS-C-re megnézni, hogy az 1.6-os szorzóval mi áll hozzá közel.
"Történeti okokból minden objektívre (azokra is, amik csak APS-C gépre tehetőek fel) az FF gyújtótávolságot írják rá."
Valamit félre értesz, nincs olyan, hogy APS-C vagy FF gyújtótávolság. Minden optikára a fizikai gyújtótávolságot írják rá, milliméterben. Ez az objektív sajátja, a géphez nincs semmi köze, optikai padon minden varázslat nélkül mérhető.
Amire te gondolsz, az az ekvivalens fókusztávolság, azaz milyen fókusztávolságú objektív adná az ekvivalens vázon (ami lehet 35 milliméteres kisfilmes, azaz FF) ugyanazt a látószöget. ez legfeljebb kompaktokra van ráírva, ott is inkább zárójelben.
A kérdésre válaszolva: a 85 f1.8 APS-C vázon teljesen jó portré objektív, elsősorban arc fotózásához, de ha van elég helyed hátra menni, nyugodtan lehet mellképet vagy egész alakost lőni vele. A fényképészetben egyébként sincs olyan, hogy egy objektívet csak és kizárólag egy adott célra lehet használni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!