Milyen fényképezőt vegyek Portré és természet fotózásra?
Én dolgozom bridge géppel, javasolni is szoktam kezdőnek, de veled bajban vagyok.
Magamnak olyant kerestem, amelyik a teljesen automata és (szinte) teljesen manuális között mindent üzemmódot ismer, van rajta kereső és vakupapucs. Filmes tulajdonsága nem érdekelt, s netes megosztás sem.
Ám az én munkám másfajta, nekem ez így megfelelő.
Ami a bajom: A portréfotózás és természetfotózás teljesen más embert, s technikát kíván. Ha egyiket sem akarod mesterfokon űzni, akkor bármelyik gép jó.
Magasabb szinthez viszont más váz, más objektív, más kiegészítő kell. Sőt még a természetfotózáson belül is vannak eltérések.
Portréhoz tükörreflexes gépet vennék, lágy rajzú kistelével (35 mm-es filmhez viszonyítva 75-105 mm körül). Az alapobjektívvel készült kép gyakran torzítja az arcot. Az arányok nem helyesen jelennek meg. Pl. túl nagy lesz az orr.
No ne olyan torzításra gondolj, amilyen nagylátószögűnél jelentkezne! Inkább csak a szemlélő nehezen fogadja be.
Olyan, mint egy csúnyán tördelt újságoldal. Az olvasó csak átlapozza, de én tudom, miért.
Művészi portrét lehet készíteni adott fényben is, de gyakran szükséges világítani is. Hacsak nem horror illusztrációt készítesz, ennek is lágynak kell lenni, s egy fényforrás nem is elegendő.
Vadállatokhoz pedig puskaszerű felszerelés kell. Nagyon hosszú fixfókuszú, nagy fényerejű objektív, csendes gép, szűrőzési lehetőség, stabil megtámasztás, stb.
Nem tűnt fel hogy odaírta hogy kezdő fotós?... elég lesz a bridge gép is egyenlőre. Mindek küszködjön a nagy vázzal több objektívvel ha nem fotós újságba akar fotózni? Idegesítő már hogy mindenkinek a dslr-t ajánlgatják. Attól még NEM LESZ FOTÓS SENKI.
Egyetértek az utolsóval. Röhej, hogy mindenkire tükrös gépet tukmálnak, akár kell, akár nem.
A kérdezőnek tökéletesen megfelelne a fent linkelt (vagy hasonló) gép. Tud vele tájat is lőni, meg portrét is. Miért ne rendezzen be rögtön egy stúdiót, mert szeretne csinálni pár képet?
Első vagyok. A múltkor bridge gépre írtam, hogy jó választás egy kezdőnek, s abban is adtam tanácsot, milyent válasszon. Akkor azért lettem mások által lehordva, hogy mekkora hülyeség, két perc alatt kinövi, dobhatja el. Vegyen használt tükröset.
Nekem egyebek mellett a kereső volt fontos, hogy tűző napsütésben is lássam, mit fotózok. A másik a vakupapucs.
Itt is leírtam ezt a kérdezőnek. Sőt azt is, hogy ilyen géppel dolgozom.
Azt is írom itt neki, hogy ha nem akar nagyon elmélyedni benne, nem akar profi fotós lenni, akkor teljesen jó a bridge.
Kedves emberek! Melyik a jó válasz, amelyiket nem kell lepontozni, ellent mondani?
Ha félprofi-amatőr gépet javasolok, az a baj, ha profit az.
Én senkit nem szoktam lepontozni, csak időnként pislogva figyelem, hogy valaki 20ezerért akar gépet venni (most kisarkított példát hozok), látszik, hogy nem ért hozzá, de jönnek a válaszok, hogy mindenképp tükrös gépet vegyen.
Szerintem az, aki nem tudja, mit akar, vegyen egy használt bridge-t, aztán ha rájött, hogy nem elég és miben nem elég, adja el (alig veszít rajta) és már tudni fogja, mit vegyen helyette. Ha meg mégsem vált be a fotózás, szintén eladja és alig veszít rajta.
Ha már mindenki azt mondja, nem a gép számít, miért ne tanulhatna valaki bridge gépen (amin van manuális beállítás)? Szerintem tökéletesen megfelel. Ki tud próbálni többféle gyújtótávot, rájöhet, mi felel meg neki.
Köszönöm, de nekem még a tükörreflexes magas, szeretnék egy kis egyszerűbb gépet, és igen én is hibás vagyok, mert rosszul tettem fel a kérdést, nem nagyon értek még a "komolyabb" bridge gépekhez, nem akarok extra minőséget stb. Sőt profi fotós se szeretnék még lenni. Csak nekem nagyon megtetszett már régóta, hobbi szinten szeretném az egészet.
A "fő hogy manuális legyen" az azért volt, mert ahogy utána olvastam az egy nagy előny. :)
Ne tépjétek le a fejem, ha hülyeséget irok, mert még tényleg tanulom az egész dolgot.
Nekem igazából az tetszett meg ha gagyin hangzik ha nem, hogy pl: portré, a személy ahogyan ki van emelve a képen háttér homályos, ilyen képeket szeretnék főképpen :).
Ezt a két gépet néztem ki.:
-Panasonic dmc lz40
-Sony HX300
De szeretném, ha ti is linkelnétek, mutatnátok gépeket. :)
Jah és nagyon szépen köszönöm az eddigi válaszokat.!:)
Nagyon jó az a fujigép.:)
Igen, a Fuji bridge gépei azért jók mert nem csak auto zoom és fókusz hanem manuális is is van ami egyrészt akksi/elemkímélő, másrészt gyorsabb és kreatívabb felhasználást tesz lehetővé. Én is megelégednék egy ilyen géppel, ha nagyobb szenzor lenne benne, és szebb, kevésbé zajos képeket produkálna. Én amit venni akarok majd, és még kapható lesz ha lesz rávalóm az egy sony a58 lenne.
#2 voltam.
Életlen háttér előtt fotózott portré színes képen zavaró lehet, fekete-fehéren jobb.
A technikája pedig annyi, hogy kis mélységélesség kell hozzá. Ezt úgy tudod elérni, hogy amennyire csak tudod, nyitod a rekeszt. Persze a záridő meg rövidebb lesz.
Alapobjektívvel ez csak akkor hoz eredményt, ha az alak mögött néhány tíz méteren belül nincs semmi.
A zoomot egy kicsit húzd rá, olyan 70-100 mm környékére.
Kipróbálhatsz egy kis trükköt is. Kell egy fekete nejlonharisnya, vagy hasonló struktúrájú anyag. Cigarettával, vagy valami mással égetni kell bele egy lyukat. Nem kell nagy!
Ha ez megvan, akkor feszítsd ki az objektív előtt. A lyuk középre essen! A kép széle sötétebb és elmosódott lesz.
Hasonlóan tehetsz próbát fehérrel is. Ez is érdekes hatást kelt a képen.
De akárhogy is fotózz: nincs film, ami drága, s takarékoskodni kell vele. Kísérletezz bátran. Az lerontott felvételt lazán törölheted.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!