Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Optikai zoom használatakor...

Optikai zoom használatakor miért romlik a minőség?

Figyelt kérdés
Egy Nikon L830 ultrazoom bridge gépem van. 34x-es optikai zoom-ja van, és észrevettem, hogy azoknál a képeknél, amiknél rendesen használom a zoom-ot, mondjuk már majdnem teljesen, vagy maximálisan közelítek (digitális zoom-ot nem használva), kicsit elveszik a részletgazdagsága a képnek, enyhén életlen lesz, és a kromatikus színhibák is jobban előjönnek. Nem vészes, de kicsit észrevehető, és érdekel, hogy hogy lehet ez, hisz az optikai zoom lényege elvileg pont az, hogy minőségvesztés nélkül lehessen közelíteni, nem?

2015. febr. 28. 20:32
1 2
 1/13 Osynho ***** válasza:
Mert ilyen minőségű az optika.
2015. febr. 28. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Minden optikai zoomos objektív kompromisszumok sorozatából áll, éppen azokból amiket emlegetsz.

Soha nem lesz olyan rajzolatú és élességű mint egy fix objektív.

A minőségtől, ártól függ, mennyire közelíti ( de csak közelíti) egy adott fix optika tulajdonságait.

2015. febr. 28. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Előzőmhöz: az optikai zoom lényege, hogy ne kelljen mondjuk 4 csere optikát cipelned, egyben van az egész.

De mint látod, engedmények nélkül nem megy.

2015. febr. 28. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Így van, az ilyen ultrazoomos gépeknél a zoomtartomány két végpontja felé közelítve egyre inkább előjönnek a lencsehibák.
2015. márc. 1. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Áh, mindent értek. :) Sajnálom, mert igazán csak akkor csökken a mélységélesség ha használom a zoom-ot, úgy viszont romlik a minőség. Az igazán szép bokeh képeket így elfelejthetem. A kicsi szenzor átka... :(
2015. márc. 1. 11:06
 6/13 anonim ***** válasza:

Na most ide bedobtál egy olyan optikai fogalmat, aminek nincs igazán köze az eddigiekhez.

A mélységélesség ugyanaz (vagy nincs észrevehető különbség) egy 100-as fix és egy éppen 100-ra zoomolt optika között, feltéve, hogy ugyanaz a blende mindkettőnél.

A mélységélességet a blendenyílás határozza meg, igaz jobb lehet, ha egy eleve nagy fényerejű objektívet szűkítek, vagy olyat használok, amely teljesen nyitva van, mert annyi az alsó (nyitásra a legnagyobb) határa és így egyformák.

De nem a mélységélesség lesz észrevehetően jobb vagy rosszabb, hanem a képalkotásban lesz különbség (torzítás, részletgazdagság)

2015. márc. 1. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Úgy értem, hogy más a mélységélesség, ha a gépemmel nagylátószögű állásban és más, ha tele-állásban fényképezek. Csak azt írom amit tapasztalok, sajnos a tudásom erősen hiányos ezen a téren, nehezen találok olyan oldalt, ahol elég szájbarágósan elmagyarázzák az alapokat (ezért kérdezgetek itt), pedig érdekel a téma.

Ha ugyanazt a tárgyat fényképezem közelről, zoom nélkül, akkor kevésbé mosódik az előtér és a háttér, mintha messze megyek a tárgytól és növelem a gyújtótávolságot. Ezért zavaró, hogy romlik a minőség ha használom az optikai zoom-ot.

2015. márc. 1. 22:00
 8/13 anonim ***** válasza:

Értem a gondodat.

Az, hogy változik a mélységélesség, az nem képminőségi hiba, nincs köze hozzá.

At egyszerűen az optika azon beállításának tulajdonságaiból adódik, amelyet éppen használsz.

Ha volna ugyanolyan fókusztávolságú fix optika, ugyanazt a képet (minőséget) kapnád.

Mondod, tele (távolabbról) ill. normál állásban ugyanaz téma más "minőségű". Ugyanazok mindkét esetben a blende més expoziciós idők? Mert ha nem, nincs jogod összehasonlítani. De attól tartok, optikai viszonyokat nézve, nem is lehet egyforma. A telénél nagyobb (nyitottabb) blende kell, ami egyértelmű a mélységélesség romlásával (nem is mondanám romlásnak, csak csökkenésnek, olykor pont az a célom, hogy csak a tárgy legyen éles, mert úgy komponálom a képet). Erről nem az optika (akár zoomos, akár fix) tehet.

Anno filmes gépeknél az égvilágon semmi automatika nem volt, minden paramétert nekem kellett jól beállítani, (filmérzékenység, blende,záridő, fókusz) különben rossz lett a kép, meg a drága film. Nem volt gyakorlatilag korlátlan felvételi lehetőség. Volt 36 kocka és kazetta csere.... És akár helyesen exponált volt egy kép, akár nem ugyanannyiba került.


Azért lehet találni anyagot, Google segít...

Digitális fotózás alapjai. Megapixel és mélységélesség jelentése. Rekesz, záridő, Optikai zoom és digitális zoom. Kompakt, bridge és tükörreflexes.

‎Fotózás alapjai 2. oldal - ‎Fotózás lépésről-lépésre - ‎Ingyenes Fotózás Tippek

Fotózásról A-Z: A fényképezés technika alapjai, alapfogalmak.

www.fotozz-alkoss.info/images/modulok/oktatas/foto.html

Hát laikusok szerint a fotózás annyi hogy céloz és kattint. Pedig ennél ... A digitális fényképezés alapjait megismerve immár kihasználhatod a kamerád tudását!

A fotózás alapjai - Photo Klarisz

www.photo-klarisz.com › Ismertetők||oktatóanyagok

A fotózás alapjai - a fényképezőgép tulajdonságai és használata ... Akit egy kicsit is érdekel a fotózás, annak tanácsos beszereznie egy olyan fényképezőgépet, ...

A fényképezés alapjai - Alapfogalmak - bykyny.hu

www.bykyny.hu/fenykepezes-alapfogalmak.shtml

A fényképezés alapjai - alapfogalmak. A digitális kép. A képérzékelő. A képzaj. Az ISO érték. A rekesz. A zár. Az expozíció. A fénymérés, megvilágításmérés.

A fényképezés vázlatos technikai alapjai kezdőknek ...

fotozz.hu/cikket_megmutat?cikk_ID=117

2008. szept. 4. - 1. rész. A cikk tényleg a teljesen kezdőknek íródott, haladók ne kérjék számon a finomságokat! :-) Egy a - mostanság nagyon divatba jött ...

A Digitális Fényképezés Alapjai - Készítette: Varga Imre ...

magasztos.hu/d/foto.html

A digitális fényképezőgépek megjelenése forradalmat robbantott ki a fényképezésben. Ez a leggyorsabban növekvő fényképezőgép-piac, és jelenleg többet ...

A fotózás alapjai - első rész - PROHARDVER! Digicam teszt

prohardver.hu › Tesztek › Digicam rovat

2009. febr. 23. - A fotózás alapjai - első rész - Olvasóink kérésének próbálunk eleget tenni a most induló fotósuli cikksorozatunkkal. -- digicam, teszt,

És így tovább, bár mostanában csak egy sima kis géppel szaladgálok, ami elfér a mellényzsebben, van ott is sok állítási lehetőség, ha már olyan nagyon kép kompozíciós kedvem akarom kielégíteni.

2015. márc. 1. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a leírtakat. Bár egy picit még félreértettél, de a felsorolt oldalak jól fognak jönni. :D


Tudom, hogy az alacsony mélységélesség nem képminőség hiba, pont az lenne a célom, hogy sok képet minél alacsonyabb mélységélességgel készíthessek, mert attól van olyan profi hatása a képnek. Csak az a baj, hogy ezt csak úgy tudom elérni, ha növelem a gyújtótávolságot, így viszont a fókuszban lévő területen sem lesz annyira tiszta a kép (elveszik a részletgazdagsága, kromatikus aberráció). Külön-külön nem tudok állítgatni a különböző beállításokon, mert nincs teljes manuális mód a gépen (sajnos). De közben megértettem amit eddig nem. A lényeg akkor, hogy a telénél mivel nagyobb a blende nyílás, csökken a mélységélesség, nagylátószögben pedig kisebb a nyílás, és nő a mélységélesség.

2015. márc. 2. 07:02
 10/13 anonim ***** válasza:

A filmre/érzékelőre jutó fénymennyiséget 2 paraméter határozza meg: rekesznyílás (blende) és zár (expozicíós)idő.

Készíthetek képet kis rekesz/nagy idő vagy nagy rekesz/kis idö párossal, és persze köztes párosokkal is. Kétszeres rekeszhez fele záridő, fele rekeszhez dupla záridő kell, hogy tartozzon, azért, hogy azonos (helyes) fénymennyiség jusson be.

És akkor: sportesemény, gyors mozgásnál nem használhatok nagy időt, mert bemozdul, életlen lesz az egész. Nagyon rövid 1000-ed másodperces időkkel lehet csak esélyem éles képre, ehhez viszont nagy nyílású blende kell, ami magával hozza a kis mélységélességet. Automata fókuszú gépekkel ez nem megy, mert mire beállítja a fókuszt, addigra nincs ott tárgy.

Kis nyílású blendével, nagy idővel viszont nagy mélységélességű képeket tudok csinálni.

Amit még lehet(ett), érzékenyebb filmet vettem, ami szemcsésebb volt, ma az ISO értéket állítom nagyra, de ez zajosabb (szemcsézett) képet fog eredményez.


Manuális beállítással lehet kihozni, amire a gép képes.

2015. márc. 2. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!