Minden hivatásos fotós RAW-ban menti el a képeket? Mennyire látványos a differencia RAW és JPEG képek közt utómunka után?
Én hallottam olyanról, aki jpeg-ben fotóz, de akkor nagyon magabiztosnak kell lenned.
Ha jó a fotó, nincs nagy különbség a kettő között (persze függ attól, hogy ki mennyi utómunkát szeret), ha nem sikerült jól a kép, de menthető utómunkával, akkor nagy különbség lehet.
Arra kell törekedni, hogy minél kevesebb utómunka legyen szükséges, de egy-egy kis igazítást a többség csinál, mert azért számít.
JPEG-gel, csak az esetleges utómunka idejét lehet megspórolni. Közvetlenül pedig tárhelyet.
Eleve sokkal kevesebb képinformáció, magyarán lebutított kép. 8 bites, míg a RAW 12-14 bit.
Kinézetét szinte teljes egészében rábízod a gép feldolgozó szoftverére.
Kezdjük ott, hogy ha a fehéregyensúly hibás, azt jpg-ben baromi nehéz korrigálni, ha egyáltalán lehet - raw-ban gyerekjáték.
A raw 12-14 biten rögzít, a jpg csak 8-on: rengeteg apró részlet, képi információ elvész.
További részleteket buksz a tömörítéssel, mert akármilyen jó minőséget állítasz be, a jpg akkor is egy veszteséges tömörítés. És akkor még nem beszéltünk arról, hogy a jpg-ben mentett képet utómunka végeztével újra letömöríted, további veszteséget okozva. Majd amikor eszedbe jut, hogy még egy picit igazítasz, utána ismét jpg-ben mented. Három-négy újratömörítés után már a vak is szabadszemmel látja a jellegzetes jpg-hibákat.
Összességében, ha a babazsúrt vagy a zalakarosi nyaralást akarod lefotózni és megmutatni Juli néninek, akkor nyugodtan használd a jpg-t. Ha komolyabb terveid vannak, vegyél több/nagyobb memóriakártyát és raw.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!