Miért van az, hogy a 7 éves fényképezőgépek jobb képeket csinálnak, mint a mostaniak?
A mostani fényképezőgép felhozatal szerintem eléggé lapos. Kísérleteztem mostani Samsungal, Sonyval, most egy Canon gépem van. Sokkal jobb mint az előző kettő, de meg sem közelíti a 7 évvel ezelőtti Samsung fényképezőgépemet, ami sajnos már nem működik. (Sokan mondják, hogy a Canon, Nikon a legjobb, de ebből is látszik, hogy marhára nem igaz). A mostaniak kültéren, napos időben, remek fényviszonyoknál sötét fotókat csinálnak, az ember akárhogy állítja őket. Régen a Samsung gépem ilyet nem csinált, konkrétan mindig tökéletes fotók születtek vele.
Mi az, amit ma nem építenek be a fényképezőgépekbe, amit régen igen? Ez mitől van? Köszi!
A linkelt képeknek semmi bajuk. Ha jóval világosabbak lennének, akkor a napsütötte épületek beégnének. Ennyi kompromisszumot meg kell kötni, a rutinos fotós ezeket a helyszínen felismeri és ha kell, negatív korrekciót használ.
És ha minimális ismereted lenne, akkor tudnád, hogy a napsütés nemcsak vidámsággal jár, hanem a fényképezés számára 1-2 problémát is felvet :)
Meg azt is, hogy az eltérő technológiát, jelfeldolgozást alkalmazó gépek bizony eltérő képeket produkálnak, és az átfogás az egyik a sok különbség között.
A f.gépen viszont nem a monitor képminőségére kell alapozni, hanem be kell kapcsolni a hisztogramot és azt értelmezmi, szóval vissza a második válaszhoz :)
Hét év nyugalom után mennyi új kihívás, nem igaz?
Köszönöm :) És mi az a probléma amit felvet a napsütés? Az hogy a fotók sötétek lesznek? Pedig többen is írtátok tapasztalt fotósok, hogy a képeknek semmi bajuk nincs.
Csak összehasonlításként, sztem ezek a fotók a jók, az általam linkeltektől:
Ezek pedig sztem továbbra is sötétek:
Várom a további hasznos véleményeket, segítségeket! :) Köszi!
Nem sötét.
Viszont ha ennyire szőrözni szeretnél, az Adobe Lightroom egy elég egyszerű, olcsó és jó képességű képszerkesztő, ahol kedvedre világosíthatod és sötétítheted a dolgokat. Ha jó minőségű fotókat szeretnél kiadni a kezed közül, amúgy is ritkán úszod meg az utómunkát.
Bünusz tipp: ha Lightroomot használsz, mindig állítsd be, hogy mentse XMP-be a módosítási metaadatokat.
Azért bizonyos gépek dinamikatartománya sem mindegy... a komolyabb gépeknek nagyobb a dinamikatartományuk.
Másik a fénymérési mód (és ez a végeredmény ezen is és a dinamikatartományon is múlik), ha középre súlyozott akkor a kép xy %-át nézi, az alapján kalkulálja az expot. Ha túl világos rész jut oda, akkor azt korrigálja és az lesz helyesen exponálva, és a kép többi része sötét, és ez fordítva is. Másik gyakran használt a mátrix fénymérés mikor a kép teljes területén mér fényt, és ezt átlagolja, ez a jobbik fajta, és van a spot amit ritkán használunk.
Kompakt vackok (maiak) nulla din.t-al bírnak, így sok lesz a túl világos és túl sötét rész, gondolom te ezeket linkelted. Amit normálnak tartasz pedig komolyabb expo-val, géppel készültek.
Én erre tudok gondolni.
De mondok egy trükköt. Ha tud a géped - amid esetleg van telón kívül - raw-ot készíteni, akkor egy enyhe hdr-t lehet alkalmazni, mégpedig úgy hogy camera raw-ban vagy bármilyen szerkesztőben ugyanabból a raw fájlból szerkesztesz 3 képet, egy -1ev v. -2ev, 0ev, és egy +1ev v. +2ev képet, majd ezt fűzöd össze hdr-é, és mindjárt meg van növelve a dinamikatartományod, és jól exponált lesz mindenhol.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!