Hogyhogy vannak 1,4 és 1,8-as objektívek? Nem úgy volt, hogy 2,8 a legkisebb mert az a teljesen tágranyílt rekesz?
"Nem úgy volt,"
Ezt csak álmodtad valahol. Az f-szám a nyílásviszony, melynek magyaráza a gugliban megtalálható.
Parancsolj, itt egy 1:0,95 fényerejű obi.
De bő három évtizede, kölyökkoromban a Kijev (a Contax orosz másolata) gépemen 1:1,5 fényerejű fix 50-es volt. A 2,8 egy tök átlagos fényerő, egyáltalán nem kiemelkedően jó.
Hogyne lenne! :) Sajnos a mai agyonmarketingelt, drága, rossz fényerejű objektívek korában meg is feledkezik mindenki arról, hogy valaha nem volt luxus a jó fényerő. Manapság is léteznek fényerős objektívek, de legtöbbször ezek a "hülyeazértnemvagyok" boltok vitrines eldugott részében vannak, ahová átlagfelhasználó nemigen téved mert azok ára igencsak borsos.
Elnézést mindenkitől, de amilyen ára van manapság egy vacak 4-5.6-os fényerejű teleobjektívnek az legalizált rablás, vagy vicckategória, de közel sem ér annyit. És akkor még nem beszéltünk a 2.8-as telékről, amelyek ára vetekszik egy külföldi családi nyaralás árával.
Az 1.4 - 1.8-as fényerő inkább alapoptikákra jellemző, előnye nyilván az alacsonyabb ISO vagy rövidebb zársebesség kis fénynél, hátránya viszont a lágy rajzolat. Nagyon jó lencse kell ahhoz, hogy teljes nyíláson is éles képet adjon, a másik hátrány a már zavaróan kicsi mélységélesség, főleg 1.4-nél. Távolabb, pár méterre lévő témánál ez még nem zavaró, de közeli, 1-1.5 méterről pár mm a mélységélesség.
Egyrészt a mai profi objektívek (f2.8 zoomok, ez alatti fixek) simán lemossák a 30 évvel ezelőtti objektívparkokat, másrészt amikor a Zenit meg Pentacon üvegeket még nem használt börzéken vettük, hanem újonnan rendeltük, azoknak is elég komoly ára volt. A fényképezés ma nagyon olcsó, és sokkal jobb minőségű eszközöket kínál, mint a rendszerváltás előtt.
Mellesleg a blende elméleti alsó határa 0, de 0,7 a legkisebb amiről tudok (ez egy preparált Zeiss objektív volt, amit Kubrick pár filmjéhez használtak.)
Nem. Egy f2.8-as objektívnek f2.8 a legtágabb rekesze, valószínű ebből általánosítottál.
Canonnak van például 50f1.0 objektíve, amit földönfutó ember is megvehet (ha van rá elég pénze). De ahogy előttem írták a NASA megkérésére a Zeiss készített f0.7-es objketívet (ha jól emlékszem a hold sötét oldalát akarták vele fényképezni, de ezt ne vedd 100%-ra), aztán tartottak is meg belőle, meg adtak is el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!