Milyen "régi" objektívet ajánlotok?

Figyelt kérdés

Olyanokra gondoltam, amiket még filmes gépekhez készítettek.

Állítólag nagyon olcsók és szépen rajzolnak.



2014. máj. 7. 12:54
1 2
 1/18 BazsiBácsi ***** válasza:
77%

Helios 44-2: 58mm,f2, M42 menetes, 3-4e forintokért hozzádvágják, f2.8-tól éles a képe. Egyszerű objektív, nehezen járó fókuszt 3 perc alatt lehet orvosolni.


135mm/(f2.8 vagy f3.5) M42 objektívek: 10e forint környékén kapható, FullFrame-en is jó kis portréobjektív, google képkeresőbe írd be, hogy bokeh monster.


Ezt a kettőt ismerem, van vele tapasztalatom, a Helios van saját, 135-re meg már lassan érik a vásárlás.

2014. máj. 7. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
Heló! Köszi! A 135mm-ről már hallottam, szerintem utánanézek, canon fix 50-em meg már van. Esetleg nagylátószögűvel nincs tapasztalatod(cropos gépen használnám)?
2014. máj. 7. 15:57
 3/18 anonim ***** válasza:
Szuperszéles-látószögű objektívek nem nagyon voltak divatosak akkoriban - főleg hogy mindenki FullFrame-en fotózott - 28mm-eresek között nézz körül.
2014. máj. 7. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:
Utánanéztem egy kicsit. Peleng 8mm, szerinted jó minőségű?
2014. máj. 7. 16:11
 5/18 BazsiBácsi ***** válasza:
Nagylátóra 18-55 kitobit használok f8-11 közt rekeszelve (tájkép). Hétköznapi (állatkert, koncert, kirándulás, túra, stb) fényképezésére egy Canon 35-80 EF f4-5.6 USM-et használok, ami a Canon EOS 1000Fn (92-93 közt gyártott analóg váz) kitobija volt, 10e forintért vettem. Tájképre alkalmatlan bármilyen rekeszelésnél, de "street lens"-nek tökéletes. Ha meg leszeded a frontlencséjét (3 csavar fogja), akkor kapsz egy 1,5-5 centi közelpontú makróobit. brutális nagyítással.
2014. máj. 7. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
100%

Ó igen, a Peleng 8mm! Ezt egyszer én is megtaláltam magamnak, elég korrekt lencsének tűnik, meg igazi kuriózum ugye.

Itt egy összehasonlítás a Samyang 8mm-rel:

[link]

2014. máj. 7. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
Pusztán kíváncsiságból kérdem: megéri ezekkel a manuális obikkal vackolni, vagy csak a olcsóságuk miatt vállaljátok a macerát velük?
2014. máj. 7. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 BazsiBácsi ***** válasza:
87%

#7: Persze, hogy megéri. Személyes tapasztalatom a fent említett Helios 44-2-vel (58mm f2 8 blendelamella), illetve egy Meyer-Optik 135f2.8 (8 blendelamellás) objektívvel van.


Első körben, amit kiemelnék: fém és üveg. Max ha van gyári napellenzője, az műanyag (de valamelyiknek még az is fém). Nincs olyan érzeted, mint ami épp szét akar esni (Canon 50f1.8 II). Nem borulsz ki, ha elromlik elmegy az AF-, vagy a blendemotor (mivel nincs). Annyi bajuk lehet, hogy kicsit szorul a blende-, vagy a fúkuszgyűrű, de otthon 5 perc és némi WD40 segítségével orvosolható a probléma. Ha odafigyelsz rá, akkor örök darabok. 30-40 éves hendikeppel is tovább lesz minden szempontból teljes értékű egy régi objketív, mint például egy új "médintájván" fullműanyag 5 vagy 6 blendelamellás objektív.


135f2.8: Én a fent említett Meyer-Optikot próbálgattam egy hétvégén, nagyon szerethető objektív. Éles már f3.5-ön is, és ha van az emberben az utómunkához is rutin, akkor aztán nen mondod meg, hogy nem drága obival lett lőve. Nézd meg például egy Jupiter 37A objektívvel készült képeket (135/f3.5, viszont 13 blendelamellás):

[link]


Helios 44-2: na ez az az objektívem, ami miatt nem veszek Canon 50f1.8-at. 3-4 ezer forint között utánad dobják (valamikor még a Zenit vázzal is ugyanennyiért), f2-n kicsit lágy, de f2.8-on éles:

[link]


Persze hátrányuk, hogy nincs még sima mezei autofókusz, nemhogy ultrahangos (USM és társaira gondolok), EXIF híján neked kell jegyezgetned, hogy melyik képet melyik objektívvel, és milyen rekesszel lőtted (ha közzé akarod tenni). Gyakorolni kell, hogy megtanuld gyorsan, és jól használni.


Összességében azt mondom, hogy igenis, megéri pár régi M42-es objektíve befektetni, hiszen némelyik még ma is megállja a helyét rajzolatban.


Remélem, hogy nem sikerült nagyon kioktatóra (ha igen bocs, nem annak szántam), csak szerettem volna leírni az én tapasztalatomat, véleményemet a helyzetről.

2014. máj. 7. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
100%
Egyáltalán nem volt kioktató, öröm volt olvasni az ilyen részletes beszámolót - mondom úgy, hogy én csak konkrétan erre jártam. :)
2014. máj. 7. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
71%

Okosakat, hasznosokat írtatok, én is köszönöm! Mellétennék pár AF-es, régi obit:

- Canon f4 70-210 (30-35e körül). Ha nem is a 70-200 szintje, de rekeszelve jó képet ad, kellemes tartományban, sokat használom. Nekem crop-os gépen, beltéri rendezvénynél nagy segítség volt.

- Canon EF 35-105 1:4.5-5.6 (talán 8-10e :-). Ő volt az igazi hulladék, mindenki fikázta. Mármint az obit, a képeim viszont tetszettek. Rekeszelve semmi gond nem volt vele, kellemes volt a zoom tartománya. Játszótéren rohangáló gyerekekre vagy "szülinapi buli a kertben" fotózásra ideális.

Nekem is voltak M42 obik, kvázi statikus vagy kiszámítható mozgású témáknál jók. Van egy jópofa előnyük: ha valamelyikről kiderül, hogy back- vagy frontfókuszos, akkor a chipes adapterrel kalibrálhatóak, ez a lehetőség az olcsóbb crop-os gépekből, más obinál hiányzik.

Az AF hiánya elég komoly hátránynak bizonyult, végül minden ilyen obimat eladtam (3 is volt). Van, akit nem zavar (repülőshow-kat fotóz manuálban vagy vízbe lecsapó sirályt), én ezt meghagytam a jobbaknak :-).

2014. máj. 8. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!