Mit kell tennem, ha fotós szeretnék lenni?
Jelenleg 10.osztályos tanuló vagyok és gimibe járok. A közeljövőben mire kell odafigyelnem, miben kell jobban odatennem magam a tanulásban, hogy elérjem a célom? Egyenlőre csak egy egyszerű kompakt gépem van és majd, ha nyáron összeszedek annyi pénzt, csak akkor tudok komolyabbat venni. Milyet vegyek? 100 környékén gondolkodhatok csak.
Miket kell olvasnom, gyakorolnom stb. hogy egyenes úton haladjak efelé az elképzelés felé?
A fotótechnika elsajátítása a legalapvetőbb dolog. Ha most nincsen pénzed DSLR-re, visont akarsz tanulni fotózni ajánlom vágd be az alapvető elméletet (blende, zársebesség, iso, etc.) és szerezz be egy tükörreflexes analóg gépet. Tanulj meg hívni (nem nagy szám) és fotózz ahogy a csövön kifér. Kísérletezgess, és alakíts ki egy látásmódot.
Ez egy komoly perspektívát ad majd a későbbiek során, ha tényleg erre akarod feltenni az életed. Szerezz be fotóskönyveket, a képeidet pedig kezd felpakolni pl. flickr-re ahol kaphatsz visszajelzéseket a munkáddal kapcsolatban.
Én nagyon szeretem az analóg vonalat, és szerintem mindenképp érdemes ebbe beleinvesztálni, legalább addig, amíg nem szerzel egy DSLR-t.
Ezzel megtanulhatod az alapokat és nem fogsz összevissza kattingatni, megfontolod hogy mit fotózol, mert ugye fogy a nyersanyag.
Ezt az egészet persze át is lépheted, előfordulhat, hogy nem passzol a személyiségedhez.
Ezen túl: lehet találsz fotósklubot a környéken, másokkal együtt rácsavarodni erre elég jó buli.
Eifert János Képírás könyvében csodálatosan megfogalmazta, hogyan válik amatőr fotósból profi! (és én ezzel 100% ig egyet értek)
"Megfigyelhető, hogy aki egyszer fényképezőgépet vesz a kezébe, és "rájön az ízére" előbb-utóbb szenvedélybeteg lesz. Mindent lefényképez, ami az útjába kerül, százával készítteti a nagyításokat, amelyeket aztán mindenkinek látnia kell. Ha a családtagok, a barátok, a munkatársak nem unják meg a töméntelen mennyiségben készült képek átnyálazását, mert mondjuk egyre több kitűnő felvétel kerül elő a halmazból, ez biztatást jelent a "kényszeres" fényképező számára. Még több időt szentel hobbijának, még szenvedélyesebben keresi témáit, még többet szeretne tudni a fényképezésről. Könyveket, folyóiratot lapoz, fotókiállításokra jár, ismerkedik másokkal, akiktől tanulni remélhet. Fotótanfolyamokra iratkozik be, közben fejleszti technikáját: újabb és újabb objektíveket, tartozékokat, nagyobb tudású fényképezőgépet vásárol, akár nyakig ül az adósságban, hogy ezeket megszerezze. Fontos számára, hogy egyre jobb képet készítsen. A szűkebb környezet méltányolja is tudását: barátok, ismerősök hívják esküvőre, ballagásra, összejövetelekre fényképezni.
Tanulás, tapasztalatszerzés, elmélyült fényképezés, majd hozzáértők biztatására pályázatok, kiállítások, publikációk következnek. Némi kudarc, sikertelenség után "beérik a gyümölcs": kisebb-nagyobb díjak, oklevelek, önálló kiállítások. Amikor már némi önbizalommal tekinthet saját tevékenységére a "fényképezéssel fertőzött" alanyunk, érlelődik benne a gondolat: nem azért kell fényképezni, hogy sikert arasson képeivel, hanem gondolatait, érzéseit, véleményét szeretné megosztani másokkal. Míg korábban tehetséges barátunk a fényképezés közben kereste témáját, mostantól a "szakirány" megfordul: előbb témát keres, gondolkodik, majd fényképez. Az ösztönösen fényképező amatőr ekkor - és nem az első honorárium kifizetésekor - válik profivá, azaz a mesterség-művészet eszközeit magas szinten birtokló, gondolkodó fotográfussá."
Nyilván az életkorodból kifolyólag némiben el fog térni tőled ez a leírás. De ebben minden benne van szerintem!
Örömmel olvastam ezeket a igényes válaszokat, így van. Egy témánál viszont nagyon meglepődtem: analóg fotózás.
Én elég jó anyagi helyzetben sem vágtam bele, mivel szerintem iszonyat drága. Egy 36 kockás film legyen 1500 Ft, a hívás 600-800 Ft, utána a scan (talán ez a legolcsóbb) 50 Ft körül per kocka. Legyen akkor 36 kép 4000 Ft körül, ami nagyon megfontoltan is kb. egy db 1-2 órás fotózás. Egy reális szintig eljutni szerintem egy témakörön belül is kb. 1-2 év alatt, min. 300-400 óra fotózással lehet (+ legalább ennyi háttértanulással), szorozzuk azért fel...Nem jár jobban, ha az egész analóg technikát elfelejti és vesz valami rendes digitális obit, gépet?
Ötös: valószínüleg igazad van, az analóg út nem való mindenkinek, és ezt főleg nem is anyagi oldalról mondom. Munka van vele, kifolyik a hívó a fürdőszobádban, időzítgetni, rázogatni kell stb.
Könnyen lehet technikát nem is igazán kézenfekvő vele, mert nincsen rögtön visszacsatolás, könnyen lehet elfelejted a beállításaidat mire eljutsz a hívásig. Viszont ugyanakkor ad egy szemléletet és van az egésznek egy elég komoly hangulata, arról nem is beszélve hogy történelmileg ez az alapja a fotoművészetnek. Alkatfüggő ez, kit mennyire vonz a dolog, biztosan van (és tuti többen vannak ilyenek) akikre kár lenne ráeröltetni az analóg fotózást, míg mások természetesen elkezdenek gerjedni a gondolatára.
Én ezért dobtam fel tanácsként, továbbá azért, mert annyira azért nem drága mint ahogy felvázoltad. Persze, tudni kell honnan szerzed be az anyagot. Nyílván fotósboltban megvenni a csoda Ilford tekercset és utána visszamenni hívatni, szkenneltetni egy kész vagyon.
Én a csehektől szereztem kb 40 tekercs filmet, nem emékszem már mennyiért, talán 12000 forint volt, nem sokkal több. Lehet szerencsém volt - és közrejátszott az is, hogy egy cseh barátomon keresztül ütöttük nyélbe az üzletet - de teljesen potom pénzért karton filmeket.
Ha van felszerelésed a híváshoz - ami egy tankot jelent, plusz egy párezer forintos hívót - fixirt - akkor az általad leírt anyagár töredékért tudsz hívni magadnak filmeket.
Szkennelni pedig vagy otthon egy bemoddolt szkennerrel, vagy egy meghackelt párezer forintos bridge kamerával (objektívnyújtással átalakítva macro-kamerává).. és kész.
Nyílván ebben a műfajban a pixel-peeping fogalma teljesen értelmetlen, a képalkotás itt sokkal inkább egy régivágásúbb képzőművészeti irányt jelöl.
Én nagyon szeretem Moholy-Nagy képeit pl. meg a klasszikus Bauhaus vonalat, úgyhogy hobbi szinten csinálgatom ezt. Nem a "fő útcsapása" a fotográfia elsajátításának. Kérdés hogyan akarsz fotózni ugye, csak technikailag lóversenyeket vagy tudom is én fizetett divatfotókat, vagy esetleg művészi szinten (is) érdekel a dolog.
Rajztudás, de komolyan.
(Fotoiskaban tanuló 19/l)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!