Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » A full frame fényképezőgépek...

A full frame fényképezőgépek látványosan kisebb képzajt produkálnak a kisebb érzékelőjű gépeknél?

Figyelt kérdés

DSLR gépemen már 800 ISO mellett is jelentős képzaj látható. Kis méretű képen még nem észrevehető, de már kisebb nagyításban is zavaró.

Megéri a jelentős árkülönbséget egy full frame DSLR, vagy annyira nem nagy a zajosodás különbsége?



2013. nov. 5. 14:53
 1/7 anonim ***** válasza:
Típustól függ. Egy régi FF gép képminősége nagyjából olyan, mint egy mai csúcs APS-C gépé. Egy mai csúcs FF gép bármelyik APS-C-nél legalább 1 EV-vel jobb képet produkál. (Annyi zaj van benne ISO 6400-on, mint a csúcs APS-C-ben ISO 3200-on)
2013. nov. 5. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. Akkor az már jelentős különbség lehet, ha jól értelmezem. A problémám (az árkülönbségen kívül) csak annyi, hogy leginkább tele állásban fotózom, így a crop faktort nem érzem hátránynak; egy full frame géppel viszont ez a "haszon" elveszne, így nagyobb (drágább) telére lenne szükség. Vagy konverterre, de az szintén ront valamennyit a minőségen.
2013. nov. 6. 14:40
 3/7 anonim ***** válasza:
Ha sportot, természetet, vagy más, AF igényes dolgot fényképezel, akkor mélyen a zsebedbe kell nyúlni egy normális AF rendszerű FF vázhoz. De ahelyett, hogy kerülgetjük a kérdést, meg kellene inkább mondanod, milyen objektívjeid és milyen vázad van, valamint mire használod őket és mi az, amiben nem nyújtanak számodra eleget.
2013. nov. 6. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Canon 600D, egy 18-55mm kit és egy 100mm f2 objektív. Egyenlőre bővítésre nem futja. Ez az első tükörreflexesem egy régi kompakt után, amit "kinőttem".

A crop miatt 160mm-es az obim, ami nem túl "hosszú", de szelídebb állatokat már prímán lehet fényképezni vele, pl. itt a környéken több park is van tóval, ahol különféle vad madarak élnek, viszont annyira megszokták az embereket, hogy akár 4-5 méterre is odaengednek magukhoz. Szóval leginkább állatokat fényképeznék, és többnyire mozgó célpontokat, és embereket.

"..mi az, amiben nem nyújtanak számodra eleget.."

Egyenlőre elégedett vagyok, főleg, hogy van még mit fejlődnöm, a 100mm-es minőségét imádom. Gondom tul.képpen csak az ISO-val van. Már 400-800 ISO-n is észrevehető zajosodás, ami kis méretű képnél még nem annyira feltűnő, de kisebb nagyításban már igen, ne adj isten 1.600 ISO-n már csúnyán szemcsés. Ezt a problémát szeretném megoldani, lehetőleg anélkül, hogy FF gépet kellene vennem, mert (egyenlőre, vagy talán soha) nem tudnám megfizetni.

Viszont sokszor hallom és olvasom, hogy a zajosodás a kis érzékelőjű gépekre jellemző leginkább, mivel kisebb helyre kell összezsúfolni a sok pixelt (elnézést, ha nem szakszerűen fogalmazom, nem vagyok profi). Szóval nem tudom, egyáltalán a két számjegyű gépek (pl. 60D, ami szintén nem FF gép) már jobban kezelik-e, vagy nem jobbak benne, mint a 600D.

Vagy inkább egy normális obira spóroljon az ember, és ne jobb vázra? De az erősebb telékből a fényerősök baromi drágák, f4, vagy f5.6 obin pedig még jobban meg kell emelnem az ISO-t, nem?

2013. nov. 7. 12:25
 5/7 anonim ***** válasza:

Nos, a 600D képminőségét nem tudod jelentősen meghaladni másik APS-C géppel. A Canon 5D mkII már jelentősen jobb lenne, és nem is "annyira" drága, de semmivel nem jobb az AF rendszere, mint a 600D-nek, és egy 100 millis objektívvel nem lehet FF gépen madarat fotózni. Ezért nem hinném, hogy ez nyerő irány.


Két lehetőség van: megtanulod rendesen használni valamelyik utófeldolgozó programot (pl. Lightroom), és elkezdesz RAW-ban fotózni. Úgy elég sokat ki lehet hozni ISO 1600-ból is, ha írsz magánban, mutatok képeket (600D + ISO 1600).


A másik, hogy veszel egy rendes telét, így nem kell annyit vágni utólag, és ettől is jobb lesz a képminőség. Viszont hogy ne bukjunk sokat a 100 f2-höz képest, valamilyen f2.8-as tele kéne, amik még a Tamron/Sigma párból is 300 ezer körül vannak. Szóval nem olcsó.


Mondjuk nem utolsó kérdés, hogy mennyit croppolsz? A kép hányad részét dobod el?

2013. nov. 7. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

"Mondjuk nem utolsó kérdés, hogy mennyit croppolsz?"

A szenzor adta szorzóra gondolsz? Az 1,6-szoros. Vagy hogy mennyit vágok a képekből? Nem sok képemen vágtam eddig. Egyrészt legtöbbször nem érzem szükségét, ha pedig mégis jó lenne, néha bizonytalan vagyok, hogy nem rontom-e csak el. Úgyhogy inkább próbálok már "akció" közben figyelni a beállításra.

Most is RAW-ban fotózok, de sajnos nem nagyon értek az ilyen képszerkesztő programokhoz. A géphez kapott "Digital Photo Professionalban" pedig csak alap dolgokat tudok javítani, pl. kontraszt, fényerő, élesség, fehéregyensúly, vágás, ilyesmik.

Addig is amíg megtanulom valamikor, gondoltam jobb ha RAW-ban készülnek, az ember sose tudhatja ugye, mikor lövi el "élete fotóját". Na jó, ez idézőjelben értendő :-)

2013. nov. 7. 18:09
 7/7 anonim ***** válasza:

A DPP nem rossz, de egy Lightroomot érdemes lenne kitanulni. Kicsit komolyabb a gépigénye, de az új kétmagos processzorú gépeken, 4 GB memóriával már elég használható. Nagyon jó a zajszűrő algoritmusa, elég sok necces képet meg tud menteni.


Viszont ha nem vágsz sokat utólag, akkor érdekes kérdés, miért nem vagy elégedett az ISO 1600-zal. Azért az annyira még utómunka nélkül sem rossz. Képet kéne cserélnünk. Úgyis most van egy csomó 600D-s koncertfotóm.

2013. nov. 7. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!