SAMSUNG WB150F. Vélemények, tapasztalatok és tanácsok?
Nem bántunk, hiszen már az is valami, hogy mélyebben is érdekel a géped működése, nem csak nyomogatás szintjén. Ennek ellenére én azt tanácsolom, hogy először bízd magad az automatikára. Csak kattintgass és próbálj így neked tetsző képeket csinálni. A gyönyörű kép elsősorban nem a gépen, hanem rajtad fog múlni.
Nézz a neten szép képeket, és ha van ugyanolyan téma a környezetedben, akkor próbáld meg te is lemásolni, rájönni hogyan készülhetett.
A kompakt géppel fotózás elsőszámú szabálya: Lehetőleg nyáron, napsütésben fotózz! A második szabály az, hogy nem kell mindig elkattintani a képet. Felesleges egy rosszul bevilágított témáról képet csinálnod, csak azért, hogy legyen, főleg ha nem is tetszik majd utólag a fotó.
A fotózáshoz fény kell, ezeknek a gépeknek pedig nagyon sok. A legjobb ha napsütésben készítesz képeket és ha egy téma (mondjuk épület, táj, állat, személy) túlságosan árnyékban van, nem kattintod el. Akármit is állítasz sokkal szebb képet kapsz egy szépen, szemből megvilágított épületről automata módban, mint az árnyékos hátuljáról akármilyen kézi beállításban. Próbáld ki!
Az ISO érték a géped érzékenységét jelöli. Minél alacsonyabb értéken érdemes tartani, így napsütésben lehetőleg mindig ISO80 legyen. Csak akkor emelj rajta ha nincs elég fény és kézből fotózol. Ha mozdulatlan témát fotózol sötétben/félhomályban használj állványt, vagy támadsz le, tedd le a gépet valahová. Így maradhatsz ISO80-on. Az expozíció tovább fog tartani, de a kép szebb lesz.
Ha emelsz az ISO értéken, azzal a záridőd is egyre rövidebb lesz, vagyis nagyobb esélyed lesz kézben tartva nem berázni a gépet, és élesebb képet csinálni. Az ISO érték emelése viszont rontja a képminőséget, mert több zajt termel, amit a gép erős zajszűréssel igyekszik eltüntetni és festményszerűvé mossa a képet. Íme:
A rekeszérték változtatásával jobbára a mélységélességgel játszanak a fotósok, de kompakt gépeknél nincs akkora jelentősége, mint például a tükörreflexeseknél. Ha alacsony értéket használsz, akkor kis mélységélességet kapsz, vagyis a tárgy csak kis része éles a képen a háttér jobban mosott. Nagyobb rekeszértéknél a téma előtti és mögötti rész is élesebb.
A rekeszérték változtatásával a záridőt is befolyásolhatod. Ha "A" módban vagy és alacsony rekeszértéket választasz akkor gyengébb fényben is rövidebb lesz a záridőd, tehát a mozgó dolgot jobban megfagyaszthatod a képen és a kezed apró elmozdulásai sem életlenítik a képet. Fotózás szempontjából gyenge fénynek számít már a lakásbelső is.
Az optikai stabilizátort mindig kapcsold be! Ez egy kicsit segít, hogy a kézremegés miatt ne legyen túl életlen a kép.
Lehetőleg ne használj nagy zoomot, mert olyankor a kéz legapróbb rezdülései is hatványozottan látszanak a képen. Mindig csak stabilizátorral, vagy inkább állvánnyal, letámasztva fotózz nagy zoommal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!