Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Megnéznétek nekem, hogy ezen...

Megnéznétek nekem, hogy ezen a fényképezőgépen van-e makró mód?

Figyelt kérdés

Illetve (nem vagyok tisztaba a kifejezesekkel) olyan módot szeretnék amivel a hattér homályos a közeli targy pedig éles.

Nikon l23 cooplix ilyen gepem van



2013. márc. 1. 22:26
 1/5 anonim ***** válasza:
Van makró rajta, de olyat hogy a háttér homályos a közeli tárgy pedig éles legyen, szerintem nem tudd.
2013. márc. 1. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Lajos54 ***** válasza:

"Közelpont makro módban 3 cm"

Tehát van makró mód. Méghozzá 3 cm távolságra oda lehet menni a témához, tehát legalább akkora lesz a képen, mint a valóságban, vagy esetleg gép függvényében még nagyobb is. Az pedig, hogy a háttér homályos, az előtérben lévő dolog pedig éles, a mélységélességtől függ. Ez közelfényképezés esetén (mondjuk egy virág közeli képe) amúgy is adott. Tulajdonképpen a rekesznyílás függvénye: minél kisebb a "lyuk", amin fényképezel (tehát magasabb a rekeszérték) annál nagyobb a mélység, ameddig még éles a kép, minél nagyobb a "lyuk" (vagyis alacsonyabb a rekesznyílás) annál kisebb a mélységi élesség. Adott esetben ez esetleg csak néhány milliméter.

Sajnos az olcsóbb gépeken nem mindig lehet rekesznyílást állítani, de ezt ki lehet játszani. Adott fényviszonyok között minél magasabb a zársebesség (ezt többnyire lehet állítani) az automatika annál jobban nyitja a rekeszt.

Értékekben ez kb. így néz ki:

Ha 1/125 másodperc a megvilágítási idő (zársebesség), vagyis amíg a fény az érzékelőre jut, ehhez tartozik mondjuk a 32-es rekeszérték (a környezet megvilágítása függvényében), hogy éppen megfelelő legyen a megvilágítás a jó fényképhez. Ebben az esetben mondjuk 15 centiméter az a mélység, ameddig éles a kép.

Ha módosítom a zársebességet 1/250 másodpercre (vagyis fele annyi ideig jut fény az érzékelőre), ahhoz, hogy azonos maradjon az érzékelőre jutó fénymennyiség, nyitni kell a rekeszt, mégpedig az előző felére, vagyis 16-ra (ez mégegyszer akkora Lyukat jelen). Így azonos megvilágítást kapok, a mélységélesség viszont lecsökken, mondjuk a felére, úgy kb. 7 cm-re.

Tehát összefoglalva: ha azt akarom, hogy nagy legyen a mélységélesség, akkor a lehető legnagyobb megvilágítási idő mellett a lehető legszűkebb rekesznyílást kell használni, ha pedig azt szeretném, hogy a lehető legkisebb legyen a mélységélesség, akkor az elérhető legnagyobb (vagyis legkisebb értékű rekesznyílást) kell használni értelemszerűen arányosan rövidebb megvilágítási idővel.

2013. márc. 23. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Bocs, hogy belekotyogok, de a fenti eszmefuttatás eléggé elviheti a kérdezőt a lényegtől, és néhol hibás.

F32 rekeszhez képest F22 jelent egy fényértéknyi változást, így ha az előbbihez 1/125 mp adódik akkor 1/250 mp záridőt F22-nél kapunk. F16-hoz ilyen esetben 1/500 mp záridő jön.


Viszont a Nikon L23-nál esély sincs sem F32-re, sem F16-ra mert a kompakt gépek jellemzően nem tudnak ilyen rekeszértéket. Főleg nem ez a kategória.


A kérdezőnek:


Az L23 az elülső lencsétől számítva 3 cm-re tud élességet állítani makró módban, amihez alapból kis mélységélesség társul. A háttér mindenképp életlen, ha látszik.


A rekeszértéket automatikusan állítja a gép, és mivel olcsó gépről van szó lehet, hogy csak egy ND szűrővel játszik két fokozatban. Ilyen esetben nincs hatása a rekesznek a mélységélességre.


Mosott hátteret úgy érhetsz még el, ha teljes zoomnál minél közelebbről fotózol egy témát.

2013. márc. 24. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Lajos54 ***** válasza:

Ezeket a számokat csak a mélységélesség fogalmának magyarázata kedvéért írtam, ha még arra is kitérek, hogy miért így jönnek egymásután a rekesznyílások és a megvilágítási idők, valamint a rekeszértékek ÁLTALÁBAN hogyan követik egymást, ide sem fért volna az egész szöveg. Azt szintén tudom, hogy 32-es rekesznyílás már csak a speciális optikákon van, de szerintem a lényeg így, egyszerűbben érthetőbb.

De makró módban amúgy is annyira kicsi a mélységélesség (mm nagyságrendű), hogy a homályos háttér mindenképpen adódik, néha még jobban is, mint kellene.

De ettől függetlenül az elmélet igaz.

2013. márc. 24. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Lajos54 ***** válasza:
... és a lényeg még a válasznál is kimaradt, így hangzott volna: "...32-es rekesznyílás már csak a speciális optikákon van, csak az írásnál mellényúltam, így lett a 22-ből 32. Az véletlen, hogy épen egy rekesznyit jelentett az elírás, ..."
2013. márc. 25. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!