Jelenleg IPhone 13pro max-al fotózok tájképeket. A kérdés az lenne, hogy ha Sony A7 iii-at veszek 24-105 mm-es obival mekkora különbséget fogok látni minőségben?
A két technika között ég és föld a különbség.
Viszont ha a sonyval csak automatában akarsz fotózni és nem értesz az utófeldolgozáshoz és nem is akarsz vele foglalkozni, akkor maradj az iPhone-nál.
Ízlés, megszokás és személy függő, hogy ez vagy az a megoldás jön be jobban.
Itt találsz letölthető minta képeket:
Google is talál neked továbbiakat: Sony A7 III sample image
Nem az számít, hogy ki gyártja a szenzort és az optikát, hanem a minősége és a mérete. Egyszerű elemi fizika (fénytan), hogy egy nagyobb méretű és tisztaságú optikai rendszeren több fény képes áthaladni, nagyobb a lencsék optikai vonalfelbontása, emiatt jobb rajzolat és részletgazdagság érhető el velük.
Egy Sony (vagy bármilyen más gyártmányú) telefonnál is bármikor lényegesen jobb minőségű képet képes készíteni egy (bármilyen gyártmányú) sokkal nagyobb méretű érzékelő és optika.
A telefonok nagyon sokat javultak az évek alatt, de a képminőségűk jelentős része szoftveres tunningolás eredménye, nem csak a valós optikai kép minősége és nyomába sem ér a rendes fényképezőgépek képminőségének.
Viszont, ha piciben (pl. egy telefon képernyőjén, vagy egy chat ablakban) nézed a képeket, akkor egyáltalán nem biztos, hogy érzékelni fogod azt a minőség különbséget, amivel egy komoly fényképezőgéppel készült kép minősége jobb.
További tényező, hogy a hagyományos fényképezőgépeknél kevesebb és más jellegű a képek utófeldolgozása. Kevésbé nyúl bele a képekbe maga a fényképezőgépek szoftvere, mint egy telefon. Ezért ha hasonló minőségű képet akarsz kinyerni belőle, akkor azt neked kell utómunkában a saját tudásod és másoktól beszerzett különféle presetek használatával.
Különösen nagy a minőség különbség, ha nem a fényképezőgép által feldolgozott JPG képeket mentesz el, hanem nyers RAW képeket. A RAW formátum azért népszerű, mert az érzékelő által rögzített, feldolgozatlan képi információt menti el, amiből megfelelő feldolgozás után jobb minőségű képet lehet kézzel kidolgozni.
Viszont ami sokaknak nagy csalódást okoz, hogy ha te nem tudsz/akarsz a kézi kidolgozással foglalkozni, akkor nemhogy jobb, hanem rosszabb eredményt kapsz a RAW formátumtól, mert alapból ezek kimondottan laposabb, kevésbé élénk, szaturált, stb. képek, mint amit ugyanaz a gép JPG formátumba mentene. A képminősége (rajzolat, felbontás, részletgazdagság) ugyanolyan jó, de a színei, kontraszt, egyéb képi jellemzők kevésbé erőteljesek, mivel ezeket a dolgokat neked kell kézzel utólag megcsinálni rajtuk, hogy az általad kívánt eredményt lásd.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!