Nagyon régóta el szeretnék kezdeni sportfotózással foglalkozni, leginkább labdarúgással. Tudnátok segíteni?
Egy dolog van meg eddig hozzá, hogy otthon mozgom a sportban. Az, hogy milyen úton induljak el sajnos még nem körvonalazódott bennem.
A legfontosabb kérdésem, hogy mi lenne hozzá a megfelelő felszerelés. Esetleg iránymutatást kérnék, hogy hol tudnék ezzel kapcsolatban olvasni, tanulni.
A sportfotózás úgy néz ki, hogy gondold át, mi a maximális pénzügyi keret, ami még belefér. Dobj hozzá egy nullát, majd ezt duplázd meg és megvan az alap tanulófelszerelésed 😅
A (félig sem) viccet félretéve, ha tudjuk a kereted, lehet valamit javasolni, addig elöljáróban: cserélhető objektíves váz jó követő autofókusszal és gyors sorozatfelvételi sebességgel + fényerős teleobjektívek. Ezek fognak kelleni.
Aki mostanában (3-4 éven belül) ilyenre adta a fejét, az a Canon 5D mark IV-et és az EF 100-400 mark II objektívet találta használhatónak - ez a kettő úgy egymillió, négyszáz meg hatszáz, vagy picivel több. Nappal jó a Canon 7d mark II gép is, az csak használtban van, 200-ért kb, este már nem lesz okés. A lelkesedés leült, ezelőtt 10 évvel sokkal több információ volt olvasható.
A többi gyártónál az olcsó, de jó kategóriát nem ismerem.
Az Canonban egy kisebb teljesítőképességű vázra, meg egy 70-200/2,8 paraméterű, vagy lottyadtabb gyártó vagy régebbi Canon gyártmányú objektívre lenne elég, amitől csak akkor tudsz jókat fényképezni, ha oda vezetik a labdát, ahol állsz, Tanmron, meg Sigma - de figyelem, a régebbiek olcsók, de nem olyan jók, az újabb változatok sokkal jobbak, de sokkal drágábbak.
De egyébként a legjobb módszer az, hogy előkapsz egy olcsó kompaktot (ha nem a te fiókodban, akkor egyik családtag fiókjában csak van), beállítod 200 mm ekv. gyújtótávolságra, aztán figyeled a meccset a keresőn/LCD-n át egy ideig. Hamar kiderül, mire elég a 200 mm (ez a LEGNYOMATÉKOSABB tanácsom). Olcsóbb megoldás még a fix 300-as vagy 400-as Canon, ezek utoljára inkább 250 eFt körül voltak, a fixek minden előnyével és hátrányával (csak egy bizonyos távolságra levőket tudsz fotózni, vagy azt az elvet követed, amit én: messzebb vannak, fekvő kép, közelebb vannak, állókép, még közelebb vannak, részletkép - de ez kezdőnél nem nagyon megy, mert a kezdő mindent akar, miközben a világot már nem érdekli, hogy van húszezer képed). Olcsóbb megoldás még a 70-300-akból a jobbak, de azért lehet, hogy 300 felé nem leszel megelégedve a kép nemtű-nemélességével.
A kisebb teljesítőképességű váz vagy kropos, amitől előjön az este a képek túl zajosak lesznek jelenség, vagy fullframe, de az autófókusza nem kielégítő (6D első változat), vagy magában kérdéses, mint a 6D, vagy eleve nem elég pontos a 2,8-as blendéhez. Vannak köztes megoldások, régebbi profi vázak, a használt szerkezet vásárlási rizikójával (1D MK IV, stb). És ami a fekete humor, egyik nap azt olvasni, hogy a felbontás nem számít, másik nap azt, hogy a régebbi gépek kis felbontása röhej. Hát ebben is neked kell dönteni.
Megismételve, hogy más gyártóktól más lehetőségek lehetnek, én csak a látókör szélesítése miatt írtam a Canon DSLRtémakörben (a MILC az meg eleve drága neked, a keretet majdnem kimeríti a régebbi is, használtan).
Végeredményben bármilyen értelmes összeget írtál volna, mindre érvényes Mojjo algoritmusa, hogy duplázd meg, és írj utána egy nullát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!