Hogyan kell beállitani a fényképezőgépet?
Nézd, szemmel láthatóan nem értesz hozzá. Kicsit olvasgass, tanulgass, gyakorolj. Nincs egy általános jótanács, hogy hogyan KELL beállítani a fényképezőt. Téma- és helyzetfüggő az egész. Nem kell feltétlen az ISO100-hoz sem ragaszkodni, ha olyanok a fényviszonyok akkor bizony fel kell tolni 400-800-esetleg 1600-ra is.
Hétköznapi kattintgatásokhoz amúgysem kell manuálisban fotózni, valami félautomata is megteszi. Persze ott is ismerni kell a fénymérési módokat, stb. stb..
A rekesz azért változik, mert az objektíved bizonyos gyujtótávolságoknál csak annyit enged meg.
Például az alap 18-55 f3,5-5.6-os objektívnél 18mm-en 3,5 lesz a legtágabb, 55mm-nél meg 5.6.
Itt vannak érdekes cikkek kezdőknek is:
Gyakorolj, próbálgasd, állíts a rekeszt és a záridőt is, "kis lépésenként". A záridő azt szabályozza, hogy mennyi ideig érje fény a képérzékelő szenzort, ebből következik, hogy minél rövidebb a záridő, annál sötétebb lesz a kép, minél hosszabb a záridő, annál világosabb lesz a kép. Rövid záridő gyors mozgások kimerevítésére alkalmas, hosszú záridő pedig sötétebb helyen való fényképezéshez használatos, pl. éjszakai városkép, vagy csillagos égbolt fotózása, stb. Nagyon rövid záridőnél erősen ajánlott egy állvány használata.
Nézz utána dolgoknak fogalmaknak, akár írott formában, akár videón, de a legfontosabb, hogy gyakorolj, próbálgass, tapasztalj! Egyedüli korlátod "szerencsére" csak az idő. :)
"záridőt ha feltekerem, akkor nagyon sötét lesz a kép"
Hát báttya ne tekerd fel!
Miért tekered fel? Mit szeretnél fotózni hogy a záridőt feltekered?
Egen... szóval a rekesz, iso meg záridő beállítások azoknak vannak, akik tudják, mit kell kezdeni velük. Ha nem tudod - még -, akkor, ha használható képeket akarsz, tedd automatára a gépet.
Ha kísérletezgetni akarsz, az más. De akkor érdemes szisztematikusan kísérletezgetni. Ugyanazt a témát ugyanakkor és ugyanonnan ilyen - olyan és amolyan beállításokkal is lefotózod és megpróbálsz összefüggéseket keresni a beállítások és az eredmények között. Még egyszerűbb, ha a neten fellelhető kismillió fotós tananyag egyikének - másikának nekiülsz és emellett utólag kísérletezel az elméletben már megtanult beállításokkal. Addig meg automata mód.
Érzékenység (ISO_DIN_ASA), záridő, rekesz (blende) ez a szentháromság.
Ha van egy felvételi szituáció, amellyel jó kép készül, akkor a 3-ból bármelyiket megváltoztatod, a másik kettő közül legalább az egyikkel "utána kell menni", hogy továbbra is jó képet exponálj.
De akkor változhat a mélységélesség, növekedhet a bemozdulás esélye.
Mindig a kérdés: a 3-ból melyik az az érték, amely adott szituációban fontos.
A többit ahhoz kell igazítani..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!