Fényképezésből meg lehet élni manapság, vagy inkább már csak hobbi?
Hát nagyon extrémnek kell lenni, és sok az eszkimó, kevés a fóka, tehát emellett azért jó, ha más dolgokhoz is értesz, pl. grafikus, weblapszerkesztő vagy...
Amúgy meg pofára esés lesz. Nyilván egy mobiltelefon fényképezője nem lesz elég.
Nem tudom, én azt látom, hogy akik aktívan csinálják azok jól megélnek belőle. Van vidéken szomszédunk akik fotósok, esküvő meg minden, és hát nem élnek rosszul.
Építőipari cégben dolgozom, elkészült munkákról szoktunk fotókat csinálni. Hát mit ne mondjak, 1-2 nap munka, 1-2 nap utómunka és képenként 10-12 ezerbe került.
Olyan fotós, aki sok cégnek dolgozik, mellette látszik, hogy hobbi fotós is, megjelenik más helyeken is mint fotós (netes hírportálok).
Vagy ott van Rizsavi Tamás. Mozdonyt vezet, közben fotókat is készít. Lehet tőle naptárat meg mindent rendelni. Biztos sok bevétele van a fotózásból, de mellette teljes állásban dolgozik.
Összességében inkább attól függ, el tudod-e adni magad és tudsz-e kapcsolatokat építeni, munkákat szerezni.
És tény, hogy jó fotósnak bizony felszerelés kell. Ha munkában használod akkor minimum Photoshopot meg kell venned (bár nem őrült összeg). Kell rendes gép, adott esetben többféle is. Plusz manapság mennek a drónos videók, fotók is.
Tehetség + marketing, business és people skillek egyaránt kellenek hozzá. Nálam az utóbbi hiányzik, ezért letettem róla, hogy fotózásból éljek. Az ügyfelek szerzése, kezelése, megtartása nekem nehezen ment. Az árak megszabása és betartatása sem volt egyszerű - főleg vidéken. Ez elsősorban a B2B fotózásoknál jött ki, ahol a termékfotózásnál 500-600e Ft értékű szolgáltatást várnak el, rendszeres hetekig tartó variálással, naponta írogatnak, mi hogy legyen - de 30000Ft-ot sem akarnak kifizetni egy 20-30db-os kollekció befotózására mondjuk.
De vannak jól kereső fotós ismerőseim is - ők viszont rengeteget dolgoznak.
Ahhoz, hogy a fotózásból (vagy szinte bármi másból) meg tudj élni, nem elég csak magához a fotózáshoz érteni és azt szeretned csinálni. Az, hogy meg is tudj élni abból, amihez értesz, egy teljesen más szakértelmet is igényel. Üzleti ismereteket, vállalkozói szellemet, tárgyalási készséget, marketing tudást. Tudnod kell menedzselned a vállalkozásodat, karrieredet és nem árt, ha élvezed is az üzleti részét, mert ahhoz, hogy az üzlet menjen, ezzel legalább annyit, ha nem többet kell majd foglalkoznod, mint magával a fotózással.
A fotózásnak nagyon sok féle területe van, mindegyiknek más jellegű és más működésű a piaca, vevői, gazdasági háttere. Ha nem ismered és nem tudsz jól boldogulni a szakmád gazdasági oldalával, akkor hiába csinálod jól magát a fotózást, anyagilag nem tudod kihozni belőle azt, amit tudnál.
Ha az üzleti része nem megy, vagy nem élvezed, akkor nagy eséllyel nem leszel anyagilag sikeres abban, hogy meg is tudj élni a fotóidból. Rengeteg fotóst ismerek és a legtöbb jó fotós pont ezzel küzd, hogy a megélhetést nagyon nehezen tudják megteremteni.
Ma már mindenki fotózik a telefonjával, rengeteg embernek van a telefonnál komolyabb gépe is, az egyre jobb gépekkel egyre könnyebb bárkinek jó képeket készíteni, akár tudás nélkül is. Ha valaki tényleg foglalkozik vele, megtanulja, képes sokkal jobb képeket tud készíteni és hatalmas lesz a különbség a tudás nélkül készült képekhez képest. De ezt a hatalmas különbséget nem mindenki látja és még kevésbé értékelik az emberek.
A fotózás iszonyatosan túltelített (grafika, weboldal készítés és sok más is). Nagyon sokan próbálnak fotózásból megélni. A piac gazdasági szabályai szerint viszont amiből hatalmas a kínálat, annak lemegy az értéke és senki nem akar érte sokat fizetni, mert túlkínálat van belőle. Ha egyik jelentkező nem csinálja meg olcsón, vagy nem végez jó munkát, akkor majd jön egy másik a rengeteg jelentkező közül és mindig találnak olyat, aki elvállalja olcsóbban másoknál.
Ma már a fotók értéke nem sokkal több a legtöbb ember számára, mint megnyomni egy gombot a telefonon és "lécci küldd át, köszi". Ezért meg miért akarnának fizetni? A legtöbb cég is úgy gondolkodik, hogy aprópénzt még kifizetnek egy fotósnak, de ha sokat kér, akkor olcsóbb venni egy céges gépet és majd valamelyik kolléga fényképez vele.
Vannak persze kivételek, de ezeket egyre nehezebb megtalálni, egyre nehezebb őket rávenni, hogy pont neked akarjanak fizetni a munkádért a rengeteg másik jelentkező helyett, vagy hogy ne csak az ár alapján válogassanak a jelentkezők között.
Nem lehetetlen akár nagyon jól is megélni fotózásból. Magyarországon is vannak, akiknek sikerül. De ehhez amellett, hogy nagyon jó vagy a fotózásban, az üzletkötésben is nagyon jónak kell lenned, különben nem fog menni. Ha nem tudod jól menedzselni magad, érvényesíteni az üzleti érdekeidet és megtalálni a fizetőképes és fizetni hajlandó keresletet a munkád iránt, akkor csak valami rosszul fizető alkalmazotti állásra fogja futni, ahol a munkaadó dönti el, hogy mennyi fizetést kapsz - és a legtöbb helyen ma olyan fizetést akarnak adni a fotósoknak, aminél buszvezetőként, vagy bolti eladóként is többet keresel. Ahol mellesleg nem a saját és igen drága felszereléseddel kell dolgozni, nem esőben, hóban dolgoztatnak.
Külföldön annyival jobbak az érvényesülési lehetőségek, amennyivel jobb állapotban van egy másik ország gazdasága a magyarhoz képest. Amennyivel nagyobbak a piacok, több a pénz a gazdaságban. Amennyivel jobban része a közgondolkodásnak, hogy mindennek ára van és mindenért fizetni kell és ezért kevésbé várják el az emberek és cégek, hogy valaki ingyen dolgozzon. Amennyivel magasabbak a bér szintek, amennyivel jobb a gazdasági kultúra és az emberek pénzügyi tudatossága, meg a fotósok önérdek érvényesítési képessége. Mindenhol küzdenek ugyanazokkal a globális jelenségekkel, csak más országok magasabb szintről kezdtek el lecsúszni és talán lassabban megy a süllyedés.
Ha szereted a fotózást, csináld hobbiként, tanuld meg minél alaposabban, de mellette képezd magad gazdasági területen is. Tanuld meg kiszámolni, hogy mennyibe kerül neked egy fotózás, mennyiből tudsz megélni, mennyit kell ahhoz keresned, hogy fedezze az idődet, az eszközeid amortizációját és a jövőbeli fejlesztéseket is.
Na meg azt is tanuld meg, hogy a pénzed hogyan oszdd be, hogyan tervezz előre a váratlan időpontú, de amúgy várható költségekre, hogyan kamatoztasd a pénzed, mert a legtöbb pénzügyi befektetés több pénzt termel, mint egy drága fényképezőgép. Bármilyen jó eszközt veszel is, az csak akkor válik termelő eszközzé, ha van is belőle bevételed és csak akkor jó befektetés, ha több pénzt termel azzal, hogy dolgozik, mintha az ára kamatozna valamilyen kötvényben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!