Lett e valami baja a kb. 8-10 éves Panasonic Lumix DMC-S1 12.1 megapixeles fényképezőmnek, ha már többször fényképeztem vele szemerkélő esőben (is), és legutóbb leesett a HÉV üléséről a padlóra (védőtokban volt ekkor, de nem a sajátjában)?
OK, akkor máshogy teszem fel a kérdést:
LEHETETT e valami baja a kb. 8-10 éves Panasonic Lumix DMC-S1 12.1 megapixeles fényképezőmnek attól, ha már többször fényképeztem vele szemerkélő esőben (is), és legutóbb leesett a HÉV üléséről a padlóra (védőtokban volt ekkor, de nem a sajátjában)?
Biztosan megállapítani, hogy van-e meghibásodás, vagy nincs, azt csak két féle módon lehet. Egyik kipróbálod, használod a gépet és a működésén látod, hogy megfelel a normális használatnak, vagy érzékelhető valamilyen probléma. A másik pedig, hogy szervizben szétszedik és megnézik a belsejét, hogy látszik-e valamilyen sérülés, elváltozás. De még ha a használatban és a szétszedéssel sem látszik semmi probléma, akkor is előfordulhatnak olyan kisebb, rejtett meghibásodások, amiket nehéz, vagy egyáltalán nem lehet észrevenni, mégis hosszú távon problémát okozhatnak.
A beázásra és a leesésre is ugyanúgy igaz, hogy ezek egyike sem feltétlenül közvetlenül és azonnal okoz meghibásodást.
A beázásnál nehéz megmondani, hogy vajon a víz bejutott-e a gépbe, vagy sem. Általában valamennyire le szokták szigetelni a gépeket, de akár 1-2 csepp is okozhat komoly gondot, ha rossz helyre esik és bekerül a gépbe. Ráadásul nem is feltétlenül kell esőcseppekkel közvetlenül találkoznia a gépnek, mert akár pára is okozhat beázást. Pl. ha egy nagy esőben nylon zacskót húzol a gépre, azzal akár többet is árthatsz neki, mintha inkább elő se veszed a táskából, mert ha a zacskón belül rekedt pára ugyanúgy beszivároghat és lerakódhat a gép belsejében, ahol akár víz halmazállapotban, akár páraként tud gondot okozni.
A beázás két féle módon tud meghibásodást okozni. Az egyik, hogy maga a víz és a benne oldott ásványi anyagok, szennyeződések rövidzárlatot okoznak az elektronikában és ez kisüt valamilyen alkatrészt, ezzel tönkretéve egyes alkatrészeket, vagy akár a teljes gépet is. Ez jobbára azonnal tönkrevágja a gépet.
A másik meghibásodási lehetőség, hogy a víz elpárolog, a pára lerakódik az elektronikán és a vezetők elkezdenek korrodálódni. Ez általában nem azonnal okoz gondot, hanem szépen fokozatosan növeli a gép energia igényét, jobban merül miatta, de lehet, hogy érzékelni sem fogsz belőle semmit. Viszont hosszú távon egyre romlik tőle a gép használhatósága és lehet, hogy egyszer csak (akár hónapok vagy évek múlva) megáll majd miatta, ha a korrodálódás olyan szintet ér el.
A leeséssel is hasonló a helyzet. Szintén több féle módon okozhat kárt. Ha leesik a gép, akkor hirtelen erőhatásként eltörhet benne bármit, ami akár rögtön meglátszó problémát is előidézhet. Legjellemzőbb, ha kívül is látható a törés a burkolaton, vagy mozogni kezdenek burkolati részek az illesztéseknél, vagy ha belül teljesen letörik valami és emiatt hallod, hogy csörög benne egy elszabadult darab.
Ha viszont csak elreped a gépben valami az ütéstől, akkor lehet, hogy csak meggyengül egy alkatrész rögzítése, ami egy darabig még lehet, hogy "ugyanúgy" tartani fog, mint korábban és csak később fog annyira kilazulni, egy alkatrész elszabaduljon és komoly gondot okozzon.
Az is lehet, hogy az ütéstől csak meghajlik, elmozdul a gépben valami, de mivel kívülről nem látszik és törés hiányában nem szabadul el semmi, észre se veszed, hogy történt valami. Viszont a gép működését ettől még befolyásolhatja.
A fényképezőgépek legérzékenyebb része az optikai rendszer. Ha a lencsék, vagy a szenzor akár csak tized millimétereket elmozdulnak a helyükről, akkor ezek drasztikus hatással lehetnek a képalkotásra, élességre, a gép optikai működésére. Eredményezhet részleges, vagy teljes képet érintő élesség problémákat, front vagy backfocus problémát (amikor a kép közelebb vagy távolabb éles, mint ahova az élességet állítottad, ha az érzékelő elmozdult, akkor előfordulhat, hogy nem párhuzamos a képsíkkal az érzékelő, ilyenkor a képnek csak egy része lesz éles, nem az egész.
Ezeket a változások szerencsés esetben rögtön szemet szúrnak és így rögtön elviheted javíttatni. Viszont az is lehet, hogy csak bizonyos zoom állásokban, vagy bizonyos típusú képeknél (pl. makró) lehet észrevenni. Ha pedig ilyen képeket nem/ritkán csinálsz és akkor se tűnik fel, vagy ha észreveszed a hibát, akkor se a gép meghibásodására gyanakszol, hanem felhasználói hibára, akkor fel se tűnik a gép meghibásodása.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!