A high dynamic range hogy működik?

Figyelt kérdés

Minél nagyobb, annál jobban tudom visszahúzni a highlightokat meg felhúzni világosra a sötét részeket anélkül hogy mondjuk az utóbbi bezajosodna, a másikból meg elveszne a részlet.


De azt befolyásolja, hogy mennyire tudom az árnyékot lehúzni?


2022. jún. 8. 23:45
 1/9 A kérdező kommentje:
Tehát, hogy még sötétebb legyen
2022. jún. 8. 23:45
 2/9 anonim ***** válasza:
Ha a beépített funkcióra gondolsz, akkor ugyanazt csinálja a váz, mintha manuálisan szerkesztenéd meg a HDR képet. Expo bracketinget csinál és a képeket egyesíti.
2022. jún. 9. 03:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Nem arra a hdr-re gondoltam. Hanem egy kamerának az alap dinamikatartománya ha nagy, vagy kicsi, akkor az máshogy befolyásolja e, hogy milyen lesz, ha lehúzom sötétebbre az árnyékos részeket
2022. jún. 9. 03:45
 4/9 anonim ***** válasza:
64%
A hdr-t kerdezed, de nem arra gondolsz?
2022. jún. 9. 05:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Ha sötét kell, akexpózol.
2022. jún. 9. 05:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Morzsi007 ***** válasza:
High Dynamic Range= HDR
2022. jún. 9. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

ha lehúzom sötétebbre az árnyékos részeket


?


Be akarod fullra sötétíteni még jobban? Expo korrekció is azt csinálja... De annak meg mi értelme?


Zajosodás meg a szenzortól függ... Ha körömpiszok akkor nagyon fog, ha jobb fajta Fujifilm-féle akkor nem annyira.

2022. jún. 9. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
#3 A dinamikatartomány azt jellemzi, hogy mekkora fényérték különbséget tud átfogni bebukás és kiégés nélkül a szenzor. Feltéve persze, hogy a körülményekhez képest elérhető legnagyobb dinamakitartományt exponálod ki.
2022. jún. 9. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Mi a dinamika, vagy dinamika tartomány?

Az a tartomány amelyben a legsötétebb és a legvilágosabb területen is van még információ, vannak még részletek. (Nem tisztán RGB(0,0,0) és RGB(255,255,255))

Az automata high dynamic range pontosan azt csinálja a gépen, mint amit szoftveresen is csinálnál, ha növelni akarnád a kép dinamikáját.

Miről is van szó?

Az emberi szem nem úgy lát, mint a kamera. A szemünknek sokkal nagyobb a dinamika átfogása, tehát a sötét és a világos részekben is látjuk a részleteket. Az emberi szem dinamika átfogása ~20-21 fényérték (EV). A jobb kameráké ~14-15 EV (optimális körülmények között), de a megjelenítők még rosszabbul állnak. Egy átlagos, nem HDR (SDR) megjelenítő 6-7 EV-t, egy HDR megjelenítő ~17-18 EV-t képes átfogni.

Mit lehet tenni?

Először is a túl sötét (feketébe bebukott) és a túl világos (fehérbe kiégett) területről be kell gyűjteni az információt. Ez úgy lehetséges, ha készítünk felvételeket az optimális (helyesen mért) fénynél alacsonyabb és magasabb expozíció korrekcióval is. Ezután kell egy szoftver, amely a dinamika tartományt "összenyomja, ezáltal mind a legsötétebb, mind a legvilágosabb részeket belesűríti a megjeleníthető tartományba. Ettől lesz néha kicsit furcsa a HDR. Mindent látunk, amit szabad szemmel látnánk, ugyanakkor mindent valahogy másképpen látunk rajta.

A kérdésedre válaszolva, a magas dinamika tartományú kép lényege nem az, hogy a dinamika tartomány két szélén tovább tudd húzni az árnyékokat és a csúcsfényeket Photoshop-ban, hanem az, hogy a sötét és világos területeken meg legyenek a részletek.

Talán könnyebben érthető, ha leírom, hogyan készül egy "optimális" HDR kép. Manuál módban fényképezünk. Megnézed, hol van a kép legsötétebb része. Mérsz fényt spot fényméréssel a legsötétebb részén és addig állítod a rekeszt, amíg a legsötétebb ponton nem kapsz helyes megvilágítást. megjegyzed ezt a rekeszértéket. Ezután megkeresed hol van a kép legvilágosabb része és itt is mérsz spot fényméréssel egy értéket. Itt is beállítod a megfelelő rekeszértéket és elkészíted a képet. Ezután a kamerát el nem mozdítva, egy fényértékenként nyitod a rekeszt és fényértékenként készíted a képeket. Így lesz egy 3-4-5..9 (valamennyi) képből álló sorozatod, amiből a kedvenc szoftvereddel össze tudod rakni a HDR-t.

A fentiekből a lényeg, hogy a legsötétebb és a legvilágosabb pont is optimálisan ki van mérve, tehát minden részletet fog tartalmazni!

Persze az fontos, hogy minden beállítás (rekesz, idő, ISO, és fókusz is) manuálban legyen.

2022. jún. 10. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!