Érdemes fotós szakra menni egyetemre?
Inkább magyar művész egyetem közelében nem tenném a lábamat. A kapcsolat hálók és a társadalom jóléti állapotok miatt. Meg az általános hangulat miatt. Nincs az a magyar ember, aki pont nem ezen spórolna.
Ha tanulni kell valamit és az diploma is lehet akkor menj. Jobb mint egy érettségivel próbálkozni, hátha a Tesco vagy egy random gyár felvesz talán.
A fényképezés műszaki alapjait az elmúlt 70 évben fényképezésről szóló könyvek megemésztésével tették magukévá a tinik, egy pár délután alatt (mert azért közben jártak iskolába, és nem romolhattak volna az eredményeik, mert akkor apukájuk bezárta volna a fényképezőgépet a szekrénybe). Könyv még ma is található bőven, de a net meg kimeríthetetlen információforrás. Ami a mondanivalót illeti, a képzőművészethez való affinitás kell, ami a képzőművészet tanulmányozásával bontakoztatható ki (ha valakiben benne van a lehetőség csírája).
Természetesen vannak emberek, akik maguktól nem képesek tanulni, Nekik kell járni valahová, ahol megszabják a tempót és égő, ha egyest kapnak. Meg, mint feljebb írják, van, akinek kell a papír.
Igen, érdemes, ha a fotózás, mint művészet, mindennél jobban érdekel.
Hová?
- MOME azaz Moholy-Nagy Művészeti Egyetem
Amúgy ki számít fotósnak?
- Sajnos mostanság az, aki annak mondja magát. Mindenek előtt válasszuk ketté. Van a fotográfus, aki egy "iparos ember". Készít esküvői fotót, családi fotót, baba fotót, termék fotót, épület fotót, étel fotót, divat fotót, és még rengeteg más dolgot. Ezen kívül van a fotó művész, aki ennél többet (is) tud. Ő elsősorban újságoknak, színházaknak dolgozik. Az elsőhöz nem kell egyetem. Korábban kellett OKJ, nemrég még ezt is megszüntették, így most tényleg bárki lehet fotográfus. A másodikhoz kell az egyetem. Nem a fotózás technikai részének megtanulásához, hanem a művészi látásmód kialakításához.
Mitől lesz jó egy fényképész?
-Attól, hogy jó képeket készít. Hogy milyen a jó kép? Már ennek megválaszolását is tanulni kell. A megrendelő vagy a közönség azt látja, hogy tetszik-e neki, vagy sem. A fényképezésnek vannak technikai részei, amelyek viszonylag könnyen tanulhatóak, a kompozíció szintén tanulható, de itt már sokat számít az egyéni látásmód is. A művészeti része pedig roppant egyén függő. Tanulni viszont ehhez kell igazán sokat, hiszen a fotóművészetben ott van a többi képzőművészeti ág összesűrítve (festészet, szobrászat, építészet, de még a zene is)
Én arra biztatlak, hogy menj. Viszont számíts rá, hogy nem lesz könnyű menet. Sem a bekerülés, sem az elvégzése.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!